BEST OF 2014

Je po Vianociach, a blíži sa koniec roka 2014. Ľudia rekapitulujú svoj ostatný prežitý rok. Rôzne magazíny uvádzajú rebríčky toho najlepšieho čo sa posledných 365 dní udialo. Ja som sa rozhodol, v mene Inspiru, tiež nejako zrekapitulovať tento rok. A veruže to bol zaujímavý rok. Priniesol mnoho skvelého i smutného. A práve nato skvelé sa zameriam. Takže tu je BEST OF 2014.


Jednoznačne pre mňa najväčším hitom tohto roka boli TRAJA od Billy Barman. Aj keď počas roka 2014 boli iné veľké hity ako Happy od Pharrella, ale Traja sú predsa Traja. Niekoľko koncertov Juraja Podmanického s jeho bandou ma presvedčili, že sú úplne the BEST.

Keď som začal hudobne, budem s hudbou aj pokračovať! A zasa to bude z rodnej hrudy. No a rovno to budú albumy roka 2014. Rovno tri. Jednoznačne medzi albumy patrí Moruša: Čierna od Jany Kirschner, ďalej i Monikino kinoPrázdninyFallgrapp – Rieka. Neviem si medzi nimi vybrať, ktorý je lepší. Jana Kirschner je úplne rozprávková. Monikino kino, česko-slovenské duo, je niečím výnimočný ale neviem prísť na to, čím. Možno tým, že je tam kúsok z Midi Lidi. A Fallgrapp, nuž také niečo sa len tak u nás neurodí, predskakuje Bonobovi a výborný singel Vlasy. Držím projektu Fallgrapp palce, len tak ďalej.

Foto: Martin Plasek

Foto: Martin Plasek

Nakoľko tak veľmi chválim slovenskú scénu, a je pre mňa niekedy lepšia ako tá zahraničná, dovolím si ešte udeliť štyri BEST-ofky za rok 2014 pre našu rodnú hrudu. Jednoznačne najlepší koncert, aký som zažil toto leto, bol koncert Jany Kirschner na Pohode! Projekt Moruša na letisku v Trenčíne. Pomaly zapadalo slnko a Jana do toho spievala ako najlepšie vedela. Hit Na čiernom koni bol pre mňa vrchol festivalového leta! Toto bol jednoznačne koncert roka, a hovorte si čo chcete. Eventom roka, si myslím, je jednoznačne udeľovanie hudobných cien Rádia_FM Radio_Head Awards 2013. Nakoľko na Slovensku si veľmi nevážime našincov, ktorí robia niečo dobré a kvalitné. Hudobne obzvlášť. Rádio_FM si váži našu hudbu a snaží sa ju oceňovať. A práve tá snaha sa vždy cení najviac. Preto odovzdávania hudobných cien Radio_Head Awards považujem vždy za evnet roka.

Nakoľko aj rád čítam, tak medzi tie moje najobľúbenejšie knižky tohto roka patria Lotrove kázne od Pištu Vandala. Pišta má za sebou veľmi úspešný rok. Moderuje Obludárium, vydal album spolu so skupinou Čad a patrí medzi veľmi zaujímavých ľudí. Nemám knihu dočítanú, ale to, čo som si doposiaľ čítal, určite odporúčam!

Medzi knihy roka si dovolím ešte dať aj novú Bridget Jones. Síce, oficiálne vyšla v roku 2013, ku nám sa dostala až v roku 2014. Ak máte radi osudy „trapkov“ s trápnymi životnými situáciami, Bridget Jones prvý a druhý diel je pre vás kult, určite Bridget Jones – Zbláznená do chlapa od Helen Fielding musíte zhltnúť za jeden weekend.

Ako poslednú BEST-ofku z rodnej hrudy si dovolím odovzdať módnej blogerke Roberte the Rimbaud. Ja mám veľmi rád štýl Pin-Up girls či glamour look a la Hollywood 50 rokov minulého storočia. A práve Roberta ho prináša. Možno ako jediná u nás a ako jedna z mála nemá nudný blog, plný tuctových značiek z veľkých nákupných centier. (Ako bloger, ktorý sleduje aj iné blogy, viem o čom hovorím.) Zato si dovolím povedať, že je tou najlepšou módnou blogerkou za rok 2014.

Keďže od módneho blogu je veľmi blízko k móde, tak prejdem rovno k nej. Jednoznačne v roku 2014 medzi modelkami vládla Cara Delevigne. Hoc, priznávam, mne nie je veľmi sympatická, ale nafotila kampaň s Kate Moss pre módny dom Burberry, Karl Lagerfeld sa zbláznil, a obsadil ju spolu s Pharrelom do krátkeho filmu z dielne módneho domu Chanel. Cara je zrazu všade a je prirovnávaná ku Kate Moss.

Nakoľko som spomenul Karla Lagerfelda a módny dom Chanel, tak práve ich poslednú prehliadku pret-a-porter na sezónu jar/leto 2015 si dovolím označiť ako prehliadku roka. Záver show je úplne strhujúci, manifesty a protesty za ženské práva odkazujú nato, začo celý život bojovala samotná Coco. Síce feministický manifest Karlovi dva krát neverím, ale aj tak je to prehliadka roka!

Za najlepší fashion label si dovolím označiť značku The ROW sestier Olsenových. Amerika ich miluje, ich módu miluje i samotná prvá dáma USA, a začína ich milovať Európa i módne blogerky cárskeho Ruska. Minimalizmus, kvalitné materiály, nadčasovosť, šedá, čierna, biela, to potrebuje asi každý doma v skrini.

Keďže som nadšenec hudobných festivalov, tak tento rok si dovolím povedať, že asi najlepší line-up z festivalov z krajín centrálnej Európy mal jednoznačne Sziget festival v Budapešti. Na Ostrove Slobody zahrali do spevu i tanca napríklad Queens of the Stone Age, Klaxons, Placebo, Kelis, London Gramar, Lily Allen, La Roux, Outkast či Prodigy. Veľmi ale, že veľmi pestrý a kvalitný line-up. I keď naša Pohoda a Grape za ním nezaostáva. Viď spomenutý koncert roka Jany Kirschner.

Milujem seriály. Som seriálový maniak. Priznávam sa bez mučenia. A tento rok bol pre mňa seriálom roka jednoznačne American Horror Story. Štvrtá séria s podtitulom Freak Show ma neskutočne dostala a s ňou skvelé herecké výkony Jessici Lange. Je to veľká herečka, ani sa nečudujem, že má doma dvoch Oscarov a niekoľko cien EMMY. Ak ste ho ešte nevideli, hor sa to napraviť.

Toľko asi k tomu najlepšiemu, podľa mňa, čo som zachytil za rok 2014. Dúfam, že aspoň malou troškou som sa trafil do vášho vkusu, čitateľov Inspire magazínu a tých, čo čítajú blogy na webe Inspiru J

P.S.: A inak ste vedeli, že tento rok sa udeľujú aj BEST-ofky v kategórii selfie?! Ak nie, tak už viete. A tá najlepšia selfie aká tento rok vznikla, nie je tá oscarovská podľa mňa, ale tá od Simpsonovcov!

P.S.2.:Takže, verím, že rok 2014 bol úžasný, krásny, skvelý! A rovnako verím, že rok 2015 bude ešte lepší, úžasnejší, krásnejší. PF 2015