Bovaryzmus

V poslednom čase ma uchvátili nejako historické veľké diela svetovej literatúry. Či už to bola Mária Antoinetta, s ktorou som sa s Vami podelil v ostatnom čísle Inspire magazine alebo Anna Karenina od Leva Nikolajeviča Tolského či Miss Dalloway od Virginie Woolf. Najnovšie ma však dostala Madame Bovary od Gustava Flauberta. Zhltol som ju rýchlo a potom začal zisťovať a „gúgliť“. Hádajte, na čo som prišiel? Existuje ako keby psychologický smer, a je to i rovnomenný literárny smer, ktorý sa volá BOVARYZMUS!


Osobne si myslím, že BOVARYZMUS je aktuálny i v dnešnom, konzumnom svete. Prečo? Tak len v skratke si povedzme, o čom vlastne román Madame Bovary bol. Hlavná hrdinka, Ema Bovary, je druhá manželka lekára Karla Bovaryho. Ema sa vydávala plná ideálov. Nič z jej ideálov sa nenaplnilo. Uzatvorila sa do seba a začala snívať o živote v lepšej spoločnosti, plného dobrodružstva, vášne či milostných hrátok. Začína mať niekoľko milencov, ktorých obdarúva drahými darčekmi, nakoľko peniazí má jej manžel dostatok. Smilstvo, rozšafnosť a snaha žiť svoj ideálny život jej priniesli finančný bankrot. Nakoniec sa Ema otrávi, keďže nevidí iné východisko. Posledné minúty nažive si konečne uvedomí, že je šťastná.

BOVARYZMUS ako taký, je neschopnosť rozlišovať skutočný život versus ilúziu. Je to sklon vžívať sa do románov, fiktívnych či iných osôb.

A prečo je BOVARYZMUS aktuálny dnes? Jednoducho pre toto:

Všetci túžime vyzerať ako zo žurnálu. I ja, samozrejme. Krásne handry od známych dizajnérskych mien, ultraštýlové hodinky, šperky, šperky ach tie šperky, topánky od Manola či Christiana, luxus nad luxus. Spoločnosť, média, internet, banky, štát, svet, všetci sú a sme pohltení tým, aby sme boli úspešní a krásni. Platinové kreditky, expresné pôžičky, hypotéky s nízkym úrokom, výklady kričiace „Kúp si mňa!“ či „SALES“ všade kam oko dovidí. Doba zakázaného porna skončila. Nastúpila nová doba pornová, kde krása ľudského tela je okázalo samozrejmá. Múdry telefón, ktorý spraví všetko za vás - len si spravte selfie a hor sa s ňou ukázať do celého sveta. Svet je rýchly a krásne hrdinky či hrdinovia z reklám, filmov, klipov, či z rychlokvasných reality show sú našimi novými ideálmi. Chceme byť takí ako všetci. Všetci chcú byť takí ako oni. Oni chcú byť takí ako my. Každý chce byť originálny, no všetci sú rovnakí. Všetci sme ako Ema Bovary. Žijeme si svoj život plný ideálov.

Sklamanie prichádza vždy, keď zistíme, že nie sme ideálni. Nie sme krásni ako z reklamy, nemáme šperky ako z filmu, nemáme intelekt ako z veľkého románu, nemáme zadky ako rýchlokvasné silikónové účastníčky reality show. Jednoducho nie sme oni. A čo teraz? Vypiť jed? Nie! Ak sa nám žilo v našom ideálnom svete dobre, treba v ňom žiť i naďalej. Ak ten svet nie je dostačujúci, treba sa nadýchnuť a spraviť niečo pre seba, aby bol ten skutočný život krajší ako ten, ktorý sme žili my i Ema B.

Každý jeden z nás patrí medzi BOVARYSTOV! Či chce alebo nie, EMA BOVARY je večne živá!