Inspire the X-MAS

Je to tu. Celý rok nato človek čaká, na záver roka to príde. Najkrajšie sviatky roka. Gýč? Ale len taký malý. Nech si hovorí kto chce čo chce, je to najkrajšie obdobie v roku. Hlavne teraz, keď ležím v posteli a odjedám hlavu medovníkovému mackovi. A to som ho vlastnoručne upiekol. Ja jednoducho mám rád Vianoce, so všetkým čo k nim patrí.


Ako malý som sa na toto obdobie vždy tešil. Po lete to bolo to najkrajšie. A zostalo mi doteraz. Vždy sa teším na Mikuláša. Ale už nie kvôli tomu, čo si nájdem v čižme ja, ale preto, čo si v tých úžasných zimných botách nájdu moji blízki. Dám si tú námahu nezaspať, dať im tam niečo malé čokoládové, aby sa ráno pousmiali. A úsmev je to najlepšie čo môžete človeku podarovať!

Vianočné trhy sú úžasné! Ja viem, zohrievajú tam mäso v mikrovlnke a punč neobsahuje žiaden alkohol, ale aj tak. Stretnete tých, ktorých máte radi. Niekedy stretnete aj tých, čo ste celý rok nevideli. A vôňa toho mäsa z mikrovlnky je čarovná, hoc nikdy by ste si také nedali. V bistrách či kaviarňach posedíte, pokecáte, a vôbec nikomu nevadí, že v pozadí hrá ten najtrápnejší vianočný hit – All I want for Christmas is You! Nevadí, na Vianoce znesieme aj Mariah Carey. Ale 1.1. má Mariah vstup do éteru zakázaný.

Globalizácia spôsobila to, že reklamné kampane tlačia Vianoce už skoro od augusta. Nevadí, nenechám sa nimi znechutiť. Ale keď príde ten správny čas, a v telke je tá najkrajšia vianočná reklama, aká kedy bola, tak viem, že sa blížia sviatky roka. „A oci, a bude mať veľké zahnuté zuby do hora? Keď vydržíš nepapať budú aj zuby. Nie, Nie, ja nemusím, ja už ho vídíííím! Jáááááááj.“ Zlaté prasiatko chce predsa vidieť každý.

Ako sa zbaviť hektických dní v nákupných centrách? Tak, že každú adventnú nedeľu si niečo dobré napečiem. Pustím si rozprávky pre dospelých ako je Shrek, a hor sa, ruky mácham v ceste. Medovníky, zázvorníky, medvedie labky, škoricovníky, a mnohé iné. Nehrám sa na hipstera, ale aspoň si človek odpočinie a spraví aj niečo užitočné. A 24. decembra si aspoň bude mať čo človek ujedať pri Popoluške. „Jurášku, vždyť to jsou svatební“

Písať list Ježiškovi sa vyplatí. Aspoň zistíte, čo by ste chceli, po čom vaše srdce túži, a v januári, počas výpredajov si to môžete kúpiť za polovičnú cenu. Nezáleží, aké veľké dary chcete dostať či darovať. Dôležité je, že sú darované z lásky, z lásky k tým, ktorých máte najradšej. Či je to pes, mačka, rodičia, láska k blížnemu svojmu, priateľovi, k milovanej, či samému k sebe. Ako povedala Carrie Bradshaw: „Najlepší vzťah, ktorý človek má, je ten k samému sebe!“ Preto milujte druhých rovnako ako samých seba, a vtedy si užijete tie najkrajšie Vianoce.

Atmosféra tých posledných dní v roku, spojená so sviatkami pokoja a radosti. Ešte stále verím v toto magické obdobie na Ježiška, čo mi prinesie. Teším sa na ozdobovanie stromčeka, a aj na kapra plávajúceho vo vani. I keď vaňu nemám.

Vône škorice, ihličia, horúceho medu či čerstvo napadaného snehu. To je rozprávka. A práve preto milujem Vianoce. Pretože celých 11 mesiacov v roku sa snažím byť pragmatický, pracovitý, „normálny“, ....ale v decembri som v rozprávke, ktorá je tu pre mňa každý jeden rok, pokiaľ budem žiť. A tá rozprávka sú Vianoce.