Maľovanie mliečnou penou

Máte radi šálku dobrej kávy? Radi trávite čas spolu so svojimi kamarátmi? Tak by ste mali zájsť niekedy do Nitry. Práve tam sa každý mesiac organizuje kamarátska súťaž pod názvom „Maľovanie mliečnou penou“. Ak ste si mysleli, že káva je len „piccolko a presíčko“, tak ste na omyle. Káva nie je len čierna. Baristi o tom vedia svoje. No a práve baristi „maľujú“ na kávu s radosťou.


Ak ste pravidelnými čitateľmi Inspiru, tak ste už asi spozorovali moju lásku ku káve. Ako vraví Halina Pawlowska: „Nejlepší sport je kafé a dort“. A ja sa toho držím. V zimnom čísle Inspiru ste mohli nájsť rozhovor s Ondrejom, baristom, ktorý sa snaží svoju ešte väčšiu lásku ku káve šíriť ešte viac ako ja. A práve Ondrej organizuje súťaž v latte art. Čo je to latte art? Kreslenie na kávu. Krásne cappucina, ktoré dobre vyzerajú. Okrem toho príjemná spoločnosť, kamaráti. Ľudia, čo nesedia doma pred Facebookom alebo nepozerajú „Divoké čúčo“. O tom to presne je. To je práve hlavná myšlienka tohto celého. Ľudia robia niečo pekné a príjemné pre iných ľudí. Takto túto akciu prezentuje i Ondrej, organizátor súťaže.

Posledné kolo „maľovania“ sa udialo 23. marca v Gio Café v Nitre. Každé kolo súťaže sa uskutočňuje vždy v inej kaviarni a sú oslovení i baristi z rôznych kaviarní. „Tí, čo sa stretávame v súťaži sme poväčšine priatelia zo spriatelených kaviarní, poznáme sa medzi sebou. Oslovil som aj iné podniky, ale väčšinou sa stretávam s tým, že ľudia sa boja akéhosi neúspechu. A to ich odrádza, čo je škoda, lebo u nás v meste je ešte minimálne päť baristov, ktorí by mohli súťažiť,“ vraví Ondrej na margo účasti súťažiacich v tomto marcovom kole.

V tomto kole sa zúčastnili so svojimi kanvičkami piati baristi – Lucia, Diana, Maroš, Dominik a Tóno. Súťažilo sa v rôznych latte artových disciplínách, čiže v kreslení rôznych motívov do kávy. Jedno súťažné kolo malo napríklad názov „Srdce v srdci“. Čo sa „maľovalo“ je snáď jasné. O víťazovi rozhodujú vždy diváci/kávičkári, ktorí hlasujú vždy medzi dvoma cappucinami od dvoch baristov, a následne si na ňom pochutnajú. Objektivita zaručená. Súťažiaci získavajú hlasy, a následne je jeden z nich víťaz. Posledným víťazom sa stal Dominik zo Záhir coffe&drinks. Práve Dominik, bol na druhom mieste v súťaži Barista 2014, avšak v inej kategórii. V „maľovaní“ sa zúčastňuje od jej začiatku, avšak teraz prvýkrát vyhral. Káve sa venuje viac ako tri roky. „Kávu mám rád preto, lebo ma baví. Vidím v káve zmysel a stále káva nie je docenená,“ okomentoval svoje víťazstvo Dominik.

Ak máte radi kávu, vezmite seba i svojich priateľov na „Maľovanie mliečnou penou“ niekedy do Nitry. Príjemná atmosféra, krásne cappucina a vždy nejaké malé prekvapenie. Ako naposledy výborná kávová zmrzlina. Už teraz Ondrej a jeho kamaráti chystajú ďalšie kolo v latte art, ktoré nie je hipsterské a ani módne. Je to len z vášne ku káve a k tomu, aby niečo pekné robili pre iných.