Prach

Ked sa povie Zuška, väčšina z nás si predstaví viac-menej to isté. Tancujúce deti v kostýmoch zvieratiek, roztomilú jednoduchosť a nemenné stereotypy. No potom príde niekto, kto tieto stereotypy vyvráti a prinesie niečo úplne nečakané, niečo čo na slovenskej scéne nemá obdoby.

Také bolo tanečné prestavenie „Prach“ od Radoslava Piovarčiho.  My sme ho videli na domácej scéne pod Tatrami, v Liptovskom Divadle Tanca. A tých 8 hodín strávených cestou za kultúrou v preplnenom horúcom vlaku úplne stálo za to.

Toto predstavenie je unikátne od prvého tónu. Jedinou kulisou je 50 kíl prachu, ktorý ožíva vďaka prepracovaným vizuálnym efektom a nemým rozprávačom je zbor desiatich mladých deciek. Bez jedinej repliky či dialógu sa na javisku rozohráva príbeh o láske, vášni, rivalite a o veciach, ktoré si každý vysvetlí podľa seba.

„Prach“ dokázal, že emócie a zimomriavky nie sú podmienené honosnosťou scény či prepracovanosťou kostýmov. Je surový, strhujúci a absencia presne vytýčeného deja z neho robí mimoriadne vnemový zážitok.

Tím Liptovského Divadla Tanca dokázal, že keď sa chce, tak sa dá. A že odhodlanie a vízia je viac než rozpočty. Teraz idú so svojim Prachom do Bratislavy. Príďte ich podporiť už dnes, 11. júna do domu T&D na Miletičkde a možno si v Prachu nájdete to svoje aj Vy.

fb udalosť: https://www.facebook.com/events/669690799825137/

autor foto: Pavol Staník
autor traileru: Viliam Jánošík