Roky, dekády – Dekády, roky

Closeup_of_copper_rivet_on_jeans.jpg

No a je to tu. Rok 2014! Všetci ho privítali, na východnej i na západnej strane pologule. Kto by to bol povedal, že sa tohto čísla dočkáme. Asi nikto. Koniec sveta mal prísť v roku 1900, potom v roku 2000 a naposledy v roku 2012. A stále svet žije. Existencia ľudstva stále ukazuje svoje veľké míľniky. Sú rôzne dátumy, ktoré zmenili svet. Ja som sa rozhodol vybrať rôzne iné, ktoré by sme si mali nejako všetci zapamätať. Ale hlavne mali by sme sa z minulosti poučiť!


1850

V tomto roku sa začala výroba nohavíc z hrubého plátna. Mali nahradiť „montérky“. No časom sa z tohto materiálu stal kult vo svete módy. Plátno sa farbí, strihá, trhá, biely, perie sa medzi kameňmi či sklom. Len preto aby malo tú správnu farbu. Nosila ho robotnícka trieda, neskôr vyššia stredná trieda, a v druhej polovici sa modré plátno objavuje v umeleckých kruhoch. Dnes si bez tohto plátna nevieme predstaviť svoj bežný outfit. Módne domy z neho vyrábajú už čokoľvek. Objaviteľom hrubého modrého plátna bol Levi Strauus a vďaka nemu máme všetci dnes svoje obľúbené rifle.

1919 – 1939 – Bauhaus

S Bauhausom sa stretli asi všetci. Je to jedna z najvýznamnejších škôl v umeleckých remeslách. Kombinovali tu učenie umeleckej tvorby s učením remesiel. Bauhaus ako škola výrazne ovplyvnil modernú architektúru a design. Moderna je silno spojená s Bauhausom. Vďaka tejto škole sa vo svete umenia začali spájať asociácie ako základné farby, základné formy, interiérový design z ocele či funkcionalizmus. Pôsobili tu majstri ako Lászlo Moholy – Nagy, či van der Rohe. Nástupom fašizmu k moci bola jedna z najvýznamnejších škôl moderny zatvorená. Jedným z dôvodov bola jej kozmopolitnosť.

Bauhaus_Dessau,Gropiusallee.jpg

1947

V módnom biznise sa objavuje nové meno. A je to tak významné meno, že vďaka nemu sa tento rok stáva medzníkom v odievaní. Nie je to nik iný ako Christian Dior. Jeho móda sa považuje za umenie, nepredáva „spotrebný tovar“, pracuje s najluxusnejšími materiálmi, a vytvára nezameniteľný pocit luxusu, čo bolo niečo magické pre vojnou zničený svet. Vďaka tejto filozofii pretrval módny dom Dior až do súčasnosti.

Christian_Dior_(Moscow_exhibition,_2011)_1_.jpg

60. roky 20. storočia

Práve v zlatých šesťdesiatych začala svoju veľkolepú kariéru. Vtedy len šestnásťročná Angličanka menom Twiggy pobláznila hlavu všetkým módnym fotografom a prestížnym magazínom. Práve ona je považovaná za prvú topmodelku vôbec. Po ukončení modelingovej kariéry sa snažila preraziť vo filme či v hudobnom priemysle. Hosťovala i v americkej verzie show American Next Topmodel. Posledné správy vraveli, že Twiggy sa vrhla na navrhovanie kolekcie spodného prádla, ktorá nesie jej meno.

1983

Tento rok patrí medzi najzásadnejšie medzníky vo svete módy. Karl Lagerfeld sa stal kreatívnym riaditeľom módneho domu Chanel. Alebo Nemec šéfuje francúzskej móde! A šéfuje tej francúzskej móde tak dobre, že práve v roku 2014 oslávi 31. rokov svojho šéfovania. Práve on naštartoval opäť haute couture či pret-a-porter výrobu Coco Chanel. Povýšil „malé čierne“ na niečo ikonické, písmeno C sa stalo symbolom luxusu, monogram Chanel sa objavil i v športovej konfekcii, a po prelome milénia sa značka Chanel môže objaviť i v pánskom šatníku. Je to jednoducho kráľ, ktorý filozofiu Gabriel Chanel doviedol do najvyššej dokonalosti.

Karl_Lagerfeld_Berlinale_2008.jpg

90. roky 20. storočia

Nech boli deväťdesiatky akékoľvek, jedna vec dokonale charakterizuje túto dekádu pred miléniom. Sú to Topmodelky! Otvoril sa Východný blok, z ktorého do Západného sveta prichádzali mladé a neuveriteľne krásne mladé devy. Okrem toho, ako huby po daždi, vznikali modelingové agentúry, ktoré hľadali nové tváre. Móda už nebola len na móle či vo Vogue. Bola na billboardoch, autobusoch, mobiloch, internete, v televízii, vo filme čo vo videoklipoch. A kto iný mal svet krásy a luxusu propagovať, keď práve nie topmodelky. Eva Herzigova, Kate Moss, Naomi Campbell, Linda Evangelista, Claudia Schiffer či Helena Christensen. Práve ony boli všade. Veď si pozrime video od Georga Michaela Freedom!

NaomiCampbell.jpg

2004

V tomto roku sa celý svet dozvedel, ako sa volá Božský. Ten Božský, ktorého celých šesť sezón milovala i nenávidela Carrie Bradshaw. Jeho meno je John James Preston. Sex v meste sa stal kultovým seriálom všetkých vtedy mladých žien. Byť slobodné, nezávislé, krásne, užívať si sexu, cestovať ale hlavne nehanbiť sa za svoj single život. Toto všetko na začiatku nového milénia svet potreboval. Štyri slobodné ženy z New Yorku, ktoré stvorila vtedy neznáma autorka Candance Bushnell. A zato jej ďakujeme asi všetci doteraz. Lebo Sex v meste nie je len pre ženy. Nájdu tam veľa inšpiratívneho i muži.

sex_and_the_city11.jpg

A mimochodom, v roku 2004 vyšlo vôbec prvé číslo Inspire magazine!

Foto zdroj