A NALEJ!

Príjemný letný čas nie je len o opaľovaní, kúpaní a nikdy nekončiacich žúroch. Treba sa postarať aj o zdravé telo, aby mal váš veselý duch dobré zázemie. Piť veľa vody a predchádzať dehydratácii je v horúčavách povinné!


Aby ste dokázali fungovať na sto percent a stíhali nielen príjemný relax, ale mali dostatok síl zahnať nechuť k práci, odporúča sa kvalitné jedlo a hlavne dostatok tekutín. Už na základnej škole nás učili, že dospelý človek by mal vypiť aspoň dva litre tekutín denne, no v horúčavách s prehľadom presahujúcich 30 °C to môže byť pokojne aj viac. Ostré slnko a zvýšená telesná námaha vedú k nadmernému poteniu, ktoré rovnako spôsobuje nebezpečnú dehydratáciu.  

Nezabudnite

„V lete treba dbať na prísun tekutín. Okrem pitia pramenitej vody, najlepšie izbovej teploty, sa odporúča i dopĺňanie minerálnych látok a to vo forme minerálnej vody,“ radí nutričná poradkyňa Ľubica Trnková. Aktívny človek totiž stratí prirodzeným vylučovaním denne približne 1,5 až 3 litre tekutín a spolu s vodou odchádzajú aj minerálne látky, dôležité pre organizmus.

Vhodným doplnkom výživy sú preto minerálne vody, ktoré obsahujú sodík, draslík, horčík a vápnik. Keď nemáte dostatok minerálov, váš športový výkon pri volejbalovej sieti na pieskovom ihrisku nebude až také terno. O spomalenej regenerácii tela po nejakej náročnejšej športovej aktivite ani nehovoriac...

Životne dôležité minerály

 Stretli ste sa už niekedy s pojmom hormón šťastia? Za jeho tvorbu zodpovedá horčík. Ten sa spája aj s pojmami antistresový a protiúnavový a v lete uvoľňuje bolestivé svalové napätie a podporuje správnu činnosť nervov. Pre správne vstrebávanie horčíka je dôležité telu dopriať aj vápnik. Proti prehrievaniu organizmu úspešne bojuje draslík, ktorý je nenahraditeľný v rámci správneho fungovania buniek a bojuje proti vysušenej pokožke alebo úpalom a chronickej únave. Minerálne vody so sodíkom zas podporujú trávenie.

Bojujte proti únave

Aktívne a úspešne sa to dá s vitamínom C, stačí deň začať pohárom vody s vytlačeným citrónom. Dámy, pozor! Vitamín C je ideálnou výživou pre pokožku, ktorú udržuje vláčnu a pevnú. Kde nájsť vitamín C, aby ste sa nemuseli dopovať tabletkami? Limetky, grepy, citróny, papája, kiwi, brokolica, jahody...stačí toľko príkladov?

Čo piť v lete?

Viete ako sa účinne a hlavne bez zbytočných liekov zbaviť tráviacich problémov a pálenia záhy? Je to jednoduché! Už jedna fľaša Fatry denne vás zbaví týchto problémov. Fatra je osvedčeným receptom na úpravu zvýšeného obsahu žalúdočnej kyseliny a bola bol dokonca ocenená certifikátom „Značka kvality SK GOLD“. V extrémnych horúčavách sa odporúčajú minerálne vody, ktoré prispievajú k detoxikácii organizmu a posilňujú imunitný systém. Dennú potrebu minerálnych látok môže doplniť napríklad Budiš, ktorý podporuje lepšie športové výkony v lete. S ideálnym pomerom vápnika a horčíka 3:1 ponúka Gemerka správny pitný režim plný minerálov, potrebných pre vašu pohodu a rovnováhu počas horúcich dní.