Antverpy - mesto plné protikladov

Legenda o Brabovi. Na ostrove na rieke Scheldt stál kedysi dávno hrad. Boli to časy prosperity a pokoja, až kým obor Druon Antigoon neobsadil ostrov a nevyhnal z neho všetkých ľudí. Lodníci museli obrovi platiť vysoké poplatky, inak by prišli o pravú ruku. Našťastie sa na obzore objavil rímsky hrdina Brabo. Ten sa vysporiadal s obrom jeho vlastnou medicínou – odťal mu ruku a hodil ju do rieky. Chamtivosť sa prosto nevypláca. A viete, čo ešte? V holandčine sa hodenie ruky do rieky Scheldt povie „handwerpen“. Z toho vzišiel názov mesta Antverpy.


Antverpy sú najväčším mestom Flámska, metropolou módy, Rubensovým mestom, prístavným mestom a centrom svetového obchodu s diamantmi. Žije to tu umením, či už v spomienkach na P. P. Rubensa alebo A. Van Dycka, ale aj na modernej Antwerp Royal Academy of Fine Arts – čo je jedna z najlepších škôl dizajnu na svete.

Umenie, kultúra, história, obchod aj pôžitky... Antverpy tým všetkým dýchajú. Moderná architektúra je v symbióze s tou historickou. Čakajú na vás staré kostoly, katedrály, historické uličky, múzeá... A pivo. Na to sa vo Flámsku zabudnúť nedá! Produkujú tu až 63 percent belgického piva. Ale späť k Antverpám. Domáci sú na mesto hrdí, a to právom.

Mesto módy

Už od stredoveku boli Antverpy centrom textilného priemyslu, tkania, farbenia a obchodovania s látkami. Zlatý vek sa pretavil do rafinovaného umeleckého cítenia aj do bohatého štýlu odievania, až kým Antverpy nepresadili v priebehu druhej polovice 20. storočia svoj vlastný osobitý módny hlas, konečne odlišný od dovtedy prevládajúceho parížskeho štýlu.

V Antverpách sa nachádza aj jedna z najstarších škôl na svete, poskytujúca významný titul zo štúdia módy. Mnohí absolventi z Fashion Department na Antwerp Royal Academy for Fine Arts predstavujú hviezdy módneho biznisu. Fashion Department absolventská prehliadka je oslavou módy a pravidelne víta asi 6-tisíc divákov z celého sveta. Aj tento rok sa predstavili študenti všetkých štyroch ročníkov na spoločnej prehliadke. Ich jedinečné výtvory panovali na móle a ukázali budúcnosť módy, mnohí si dokonca odniesli aj zaujímavé ocenenia. A pikoška – medzi prezentujúcimi študentmi sa našla aj mladá dizajnérka z Česka, Markéta Martišková.

Pri príležitosti absolventskej prehliadky vychádza aj časopis Unfold. Prináša rozhovory s absolventmi a fotenie záverečných kolekcií pod taktovkou Dirka Van Saena (stajling), Ronalda Stoopsa (fotografia) a Inge Grognardovej (mejkap). Časopis je vytvorený s rovnakou kreativitou ako vlastne všetko na Academy for Fine Arts či vo svete módy.  

Ďaleko od šialenstva

Antverpy sa môžu pochváliť aj tým, že sú sídlom avantgardného fashion mága Driesa Van Notena, ktorý sa tiež zúčastnil na odovzdávaní cien mladým absolventom. Muž, ktorý vždy prinesie originálne kolekcie plné vzorov, sa zameriava na ženy aj mužov všetkých vekových kategórií i telesných proporcií, hlavne nech sú jeho kúsky nadčasové. A čím ho zaujali Antverpy? Vraj je v Antverpách dosť ďaleko od šialenstva módneho priemyslu a predsa vo veľmi inšpiratívnom a otvorenom prostredí. Antverpy sú vraj malé veľkosťou, a predsa svetové. Očividne je to pravda, keďže tu žije aj mnoho ďalších skvelých umelcov.

Mesto však poteší aj bežnejších nadšencov – múzeum módy MoMu láka ľudí aj z ďalekého zahraničia. V lete roku 2012 mesto spustilo webovú stránku a aplikáciu Fashion in Antwerp. Projekt bol realizovaný v spolupráci s MoMu, archívmi, fotografmi, módnymi návrhármi a odborníkmi. Antverpy sú moderné mesto s modernými ľuďmi a nájdu sa tam teda aj fashion bloggeri. Napríklad www.afashiongirl.be, kde vás autorka Mieke prevedie krásnym mestom s tým správnym stajlingom.

Antverpy. Mesto plné protikladov, ktoré sa však nebijú. Bude z neho nová Mekka umelcov a módy? Sami sme na to zvedaví a odporúčame vám tiež preskúmať jeho možnosti.

www.flamsko.sk
www.fashioninantwerp.be
www.antwerp-fashion.be