Artek, to nie je len slovo, to je pojem

Čo vznikne spojením kvalitného dizajnu a snových fotografií? Nie, nemám na mysli žiadny vtip, ale kvalitnú vernisáž na fínsky spôsob. So všetkým, čo k tomu patrí. Áno, aj s tradičnými fínskymi koláčikmi!


Kooperácia fotografky Maiji Laurinen a fínskeho Arteku  vniesla do našich životov kúsok severu a nádych fínskeho dizajnu priniesol nádej na lepšie zajtrajšky. Ak sa vám zdá predošlá veta príliš nadnesená, choďte sa presvedčiť do priestorov Sabiny Schuckert, v showroomoch firiem Kabinet a ILUMA v Bratislave.  Práve tam sa totiž v utorok 4. novembra uskutočnila prezentácia dizajnového nábytku spoločnosti Artek, ktorý je v absolútnej symbióze s Maijinymi fotografiami.

Spoločnosť Artek nie je v dizajnérskych kuloároch novým pojmom. Koniec koncov, na trhu je už takmer 80 rokov. Teda presne od roku 1935, kedy si architekt Alvar Aalto s manželkou Ainou, spolu s propagátorkou umenia Maire Gullichsen a historikom umenia Nils-Gustav Hahl povedali, že by bolo fajn predávať nábytok a prostredníctvom výstav a ďalších vzdelávacích prostriedkov propagovať kultúru moderného bývania. Arteku sa teda darí. Svedčia o tom mnohé spolupráce s poprednými svetovými architektmi, dizajnérmi a umelcami či spojenie Arteku so spoločnosťou Vitra a jeho prijatie do členstva Vitra Family.

Ale čo má spoločné dizajnérsky nábytok spoločnosti Artek s fotografkou Maijou Laurinen? Jednoduchosť a lásku k prírode. Už na prvý pohľad ju vidieť na technike starostlivého ohýbania dreva na každom kuse nábytku Artek a doslova cítiť z Maijinych fotografií. Sama Maija, ktorá žije striedavo na Slovensku a vo Fínsku, najradšej uteká do fínskych lesov. „Keď som minule cestovala domov autobusom, pozerala som sa von oknom. Bola zima a všetko bolo čiernobiele. A vtedy som pochopila, prečo je moja tvorba taká monochromatická.“

Foto: Veronika Pilátová