BAZÁRT

Keď vám ruky tlieskajú akoby samé od seba, ľuďom šťastným, bezprostredným, i tým, ktorí im pomáhajú a vytvárajú mosty porozumenia, je to skvelý pocit. Hreje, teší a nabíja energiou. Bratislavský Kontakt praskal tento víkend vo švíkoch. 


„Dnes sa v Kontakte stretli tí, ktorí sa neboja neznámeho, ale sú otvorení inakosti v akejkoľvek forme. Sú ochotní počúvať, pozerať sa, prijímať, cítiť, ochutnávať a najmä sa nezblázniť z tých, ktorých doteraz nemali šancu stretnúť“ hovorí s nadšením spoluorganizátorka podujatia Natália Tomeková a dodáva, že by sa rada poďakovala i mimovládnym organzáciám, ktoré sa starajú o azylantov, Lige za ľudské práva a v neposlednom rade i Slovenkej katolickej charite. Natália stála spolu s Natáliou Pindrochovoupri zrode projektu, ktorý z jednej myšlienky narástol do rozmerov sobotňajšieho zmysluplného podujatia.

Myšlienku BAZÁRT-u „Umenie je vlastnost člověka“ podporuje i Saskia Repčíková: „Umenie je univerzálny jazyk, ktorým sa ľudia dokážu dorozumieť, aj keď sa narodili v úplne iných častiach sveta. Práve preto sa na Bazárte stretli ľudia, ktorých na Slovensko zavial osud s dobrovoľníčkami z iniciatívy DomovNaMame, ktoré šijú nosiče pre deti utečencov. Spoločne tak prežili skvelé popoludnie v bratislavskom centre Kontakt. Program bol neuveriteľne bohatý - s Ruskou Oxanou sa robili šperky, Ruhina z Afganistanu maľovala ornamenty na ruky, jej malá Asma maľovala obrázky na objednávku, Azim z Afganistanu mal hudobné a Hani zo Sýrie iluzionistické vystúpenie. Zahral aj Gede z Indonézie, finalista ich miestneho X Faktoru. Dolu v reštaurácii sa podávali exotické jedlá, ktoré mali pôvod v arabských krajinách. Popritom všetkom sa šili nosiče pre bábätká, tentokrát z recyklovanej látky zo závesovz rezidencie britského veľvyslanca. Iniciatíva DomovNaMame tak zasa urobila krok k svojmu cieľu - ušiť do konca mája 2000 takýchto nosičov, ktoré pomáhajú, aby ľudia na úteku mohli niesť bábätká v teple a bezpečí.“

„DomovNaMame má podobnú myšlienku a tak sme sa veľmi radi spojili a pomohli. Venovať BAZÁRT-u podporu, čas, priestor i energiu bolo pre nás úplne prirodzené“ hovorí na margo spolupráce módna návrhárka Dana Kleinert. „Bolo to veľmi spontánne, chceli sme túto myšlienku spojiť i s nami a prepojiť tak ľudí“ dodáva Monika Bandúrová zo združenia DomovNaMame .

V tento víkend Bratislava ožila netradičným podujatím, ktoré rozveselilo srdcia, spojilo úžasných ľudí a opäť inšpirovalo. „To, čo sa mi páči na Bratislave, to sú jej miesta, ktoré je dobre spoznať. Vedia prilákať ľudí, ktorí sa zaujímajú o rovnaké témy, aj keď nemusia mať na ne rovnaký názor. Sú to akési ostrovčeky, špeciálne územia akoby vytvorené na „túto“ príležitosť, v tejto dobe. Vzácne spojenie ľudí a aktuálne témy sa spájajú v zmysluplné debaty, a to všetko v inšpiratívnej atmosfére. Aj tento raz to bolo tak, sobota v Kontakte, bazár na podporu cudzincov, moderované diskusie v bezprostrednej blízkosti s nami všetkými, workshopy, šitie nosičov pre deti tých, ktorí utekajú, aby našli domov (DomovNaMame). Opäť prišiel na chvíľu čas, že človek je v Bratislave rád“ dopĺňa Zuzana Golianová.

„Všetci ľudia, nezávisle od toho ako vyzeráme, akú máme farbu pleti, materinský jazyk či náboženstvo, máme svoje príbehy, radosti, starosti a sny.  Toto podujatie ukázalo, že spájať nás stojí za to! Rôznorodosť kultúr nás môže len obohatiť a ukázať nám svet aj v iných farbách…“ hovorí Tatiana Švrčková. 
„Verím, že toto nulté vydanie odštartuje sériu milých stretnutí s ľuďmi, ktorí si zaslúžia našu pozornosť a všetkými okolo nich, ktorí sú im oporou. A ďalšími, ktorí žijú s nami a nevedomky nás obohacujú, lebo náš svet nesmie končiť postaveným múrom.  Dúfam, že pri ďalšom BAZÁRT-e ich bude ešte viac,“ dopĺňa Natália Tomeková.

Event: https://www.facebook.com/events/193145984376752/?active_tab=highlights

text: Dana Kleinert, Broňa Tarnócy

foto: Dana Kleinert