Beh – zdravie a štýl v jednom

Asi nie je dňa, keď by sme nestretli bežiaceho človeka. Nie, nemyslíme tým dobiehanie na autobus. Z behu sa stal životný štýl, obľúbená športová aktivita, ale aj priestor na vyjadrenie štýlu. Voľnosť pohybu sa preniesla aj do odievania.


Najdôležitejšie nie sú topánky, najdôležitejšie sú nohy

Beháte kvôli rekordu, za tých, čo bežať nemôžu, beháte s hudbou, s tímom, so psom, kvôli vlastnému zdraviu…. Toľko možností, ktoré privádzajú množstvo ľudí k behu.

Chôdza a beh sú pomerne jednoduché aktivity. A zdravé. Nespočetne veľa štúdií ukázalo pozitívny vplyv na srdce aj figúru. Navyše máte na výber – uprednostňujete pohyb vonku a meniacu sa scenériu, alebo skôr komfort fitness centra? V oboch prípadoch stačí pohodlné oblečenie a tie správne tenisky, niektorí ľudia dokonca vyzdvihujú behanie naboso. Každopádne, vaše nohy sa musia mať dobre.

Obuv Nike Free 3.0 Flyknit, Nike Free 4.0 Flyknit a Nike Free 5.0 predstavuje v oblasti prirodzeného pohybu najväčší pokrok rady Nike Free od roku 2004, keď bola rada predstavená svetu.

Kolekcia bežeckej obuvi Nike Free sa zameriava na výkon a vychádza z filozofie kouča a spoluzakladateľa spoločnosti Nike Billa Bowermana. Bowerman vždy tvrdil, že návrh obuvi by mal rešpektovať prirodzený pohyb. Napríklad aj beh. Jeho presvedčenie inšpirovalo dizajnérov, ktorých filozofia designu je založená na koncepte prirodzeného pohybu a myšlienke revolučnej novej rady bežeckých topánok Nike Free, ktorá svetlo sveta uzrela pred desiatimi rokmi. Po jednej desaťročnici sa vývoj posunul ďalej a výsledkom sú tenisky Nike Free 3.0 Flyknit, Nike Free 4.0 Flyknit a Nike Free 5.0. Pre bežecké nohy len to najlepšie.

 Vypočuli bežcov

V čom sú vlastne tieto tenisky také výnimočné? Sú dielom výsledkov údajov z laboratória výskumu športu spoločnosti Nike, postrehov atlétov a štúdia nohy v pohybe. Bežci sa síce pohybujú vpred lineárne, ich nohy sa však v dokonalo rovnej línii nepohybujú – skôr majú tendenciu pri kontakte so zemou mierne rotovať.

Návrhári vedia, že pružnosť vo viacerých smeroch je kľúčovým faktorom, ak je cieľom dosiahnuť prirodzený pohyb i pri behu. Preto Nike v kolekcii v roku 2014 predstavuje tri nové prvky, ktoré patria k najpodstatnejším vylepšeniam od roku 2004, keď rada Nike Free prišla na trh.

·  Šesťuholníkové ohybné drážky 

Údaje získané laboratóriom výskumu športu spoločnosti Nike a postrehy atlétov pomohli vyvinúť vôbec prvú podrážku spoločnosti Nike, ktorá sa vyznačuje vzorom šesťuholníkových ohybných drážok. Tieto drážky zaručujú ohybnosť vo viacerých smeroch a pomáhajú nohe bežca voľne sa pohybovať vo všetkých smeroch.

·  Anatomický tvar 

Anatomicky lepšie tvarovaná oblasť päty je navrhnutá tak, aby mierne rotovala, akonáhle sa atlétova noha dotkne povrchu. Tento prístup k designu obuvi inšpirovaný telom sa zameriava hlavne na napodobnenie tvaru nohy a snaží sa nohe aj celému telu umožniť pohybovať sa prirodzene.

·  Technológia nike flyknit 

Ultraľahký povrch Flyknit modelov Nike Free 3.0 Flyknit a Free 4.0 Flyknit prináša podporu a tvarované prispôsobenie. Vrch pevne drží nohu nad podrážkou s nízkym profilom a dopĺňa flexibilitu platformy Nike Free, vďaka čomu sa noha môže pohybovať vo všetkých smeroch voľnejšie. Technológia Flyknit umožňuje dizajnérom presne navrhnúť oblasti pružnosti, podpory a priedušnosti a tiež bezošvou integráciou podpory Nike Flywire práve tam, kde je to potrebné.

Presne pre vás

Úroveň flexibility a tesnosti kontaktu so zemou – každý má v tomto smere iné požiadavky. Obuv Nike Free 3.0 Flyknit ponúka najvyššiu flexibilitu a štvormilimetrový sklon od päty k prednej časti chodidla, obuv Nike Free 4.0 Flyknit flexibilitu a vyšším tlmením so šesťmilimetrovým sklonom a obuv Nike Free 5.0 s osemmilimetrovým sklonom je zlatou strednou cestou medzi prirodzenou flexibilitou a tradičnou bežeckou topánkou.

Na NIKEiD si bežci môžu upravovať vlastnosti modelov Nike Free 4.0 Flyknit a Nike Free 5.0 podľa svojich predstáv a meniť vrch i podrážku topánky tak, aby dosiahli optimálne prispôsobenie a výkon. Každú zo štyroch možností – Nike Free 4.0 Flyknit iD, Nike Free 5.0 iD, Nike Free 5.0 Flyknit Hybrid iD (vrch tenisky Nike Free 4.0 Flyknit skombinovaný s podrážkou tenisky Nike Free 5.0) alebo Nike Free 4.0 Hybrid iD (vrch tenisky Nike Free 5.0 skombinovaný s podrážkou tenisky Nike Free 4.0) – možno prostredníctvom unikátnej farebnej palety a vlastného nápisu na jazyku tenisky prispôsobiť osobnému vkusu a potrebám. Veď aj pri behaní treba mať štýl.