Už vieš, kto je víťazom Best Fashion Graduate 2015?

foto: Jarka Črepová pre SFC

foto: Jarka Črepová pre SFC

Poznáš ocenenie Best Fashion Graduate? Tento rok sa víťazom po hlasovaní poroty stala Andrea Pojezdálová, tohtoročná absolventka VŠVU. Krátko o tom, kto stojí za zrodom BFG, ako prebiehal tento ročník, ale aj rozhovor s Andreou, to všetko nájdeš v dlhom článku.


ČO JE BFG?

Best Fashion Graduate (BFG), alebo „Najlepší absolvent módy“ je ocenenie udeľované raz ročne organizáciou Slovak Fashion Council (SFC). Prvou víťazkou bola Petra Kubíková a druhou Maja Božovič. Titul získava absolvent módy, ktorý presvedčí odbornú porotu svojou absolventskou kolekciou a odhodlaním naštartovať svoju kariéru módneho dizajnéra.

Ocenenie BFG nie je len titul, ale najmä je to 1,5 ročný couchingový program, ktorý mladému návrhárovi pomáha nasmerovať svoju tvorbu a prináša mu príležitosti sa rozvíjať. Výsledkom je ucelená módna kolekcia s rukopisom autora s možnosťou prezentácie doma aj v zahraničí a tiež príležitosti svoje modely predávať. Víťaz prvýkrát vo svojej kariére absolvuje celý jeden cyklus módnej sezóny s podporou profesionálov z módnej praxe. SFC ušije víťazovi program ocenenia na mieru, čo prináša dlhodobý efekt na budúcu kariéru návrhára. 

Fotoreport Jarky Črepovej pre SFC zo zasadnutia poroty Best Fashion Graduate:


BACK TO THE ROOTS!

Andrea Pojezdálová zvíťazila so svojou absolventskou kolekciou Back to the Roots. Kolekcia má konkrétnu myšlienku, ktorá sa pretavuje do samotných modelov a Andrea ju opisuje takto:

„Kolekciou reagujem na dôsledky súčasnej zrýchlenej doby, konzumného spôsobu života, technologického pokroku, digitálnej revolúcie. Odvraciam sa v nej od aktuálneho smerovania spoločnosti a vraciam sa späť do minulosti, odkiaľ čerpám inšpiráciu. Výsledkom je kolekcia pozostávajúca z nadčasových dámskych outfitov, ktorá oživuje tradície, uplatňuje princípy udržateľnej módy, kladie dôraz na kvalitu, jedinečnosť a autenticitu."

Andrea Pojezdálová

Andrea Pojezdálová

Idea kolekcie: Inšpiráciou pri tvorbe kolekcie sa stal jednoduchý sedliacky ľudový odev nosený na našom území v minulosti, ktorého forma sa do 18. storočia len veľmi málo menila. Zhotovoval sa z tradičných prírodných domácky zhotovených materiálov ako plátno, koža, kožušina, vlna. Strih tohto odevu a zošívanie materiálov vychádzalo z ich štruktúry. Konopné a ľanové tkaniny sa trhali alebo strihali v smere osnovy alebo útku, využívali sa ich pevné okraje. Veľkosti určovala šírka krosien, alebo rozmery ľudského tela. Na postavu sa prispôsobovali jednoduchým ovíjaním, riasením, alebo zavesením na plecia. Okraje sa spevňovali obšívaním, vystrapkaním a uväzovaním voľných nití do strapcov. Vlnené tkaniny sa ubíjaním vo vode plstili, čím vzniklo súkno, ktoré sa nestrapkalo a pri strihoch sa nemuselo prihliadať na jeho štruktúru. Strihové riešenia odevov teda vychádzali z proporcií ľudského tela, z technológie a štruktúry používaného materiálu a zo spôsobu jeho spracovania. Tieto princípy sa stali východiskom pri tvorbe kolekcie. Andrea na ne nadviazala a snažila sa ich posunúť a stvárniť súčasne. Kolekcia pozostávajúca z ôsmich outfitov, je zrealizovaná v konfekčnej veľkosti 36/38. Zamerala sa na použitie prírodných materiálov. Pracovala so 100% bavlnou, 100% vlnou a v detailoch s kožou. K zvoleným materiálom sa snažila pristupovať progresívne a tradičné techniky poňať inovatívnym spôsobom. Textilné materiály sú spracované strojovým šitím, kožené časti spája experimentálnymi technikami. Farebne sa pohybuje v bielej, odtieňoch šedej a čiernej. Strihovo sa obmedzuje na jednoduchú geometriu, kde odevy prechádzajú pomocou zväzovania, opásavania, ovinovania a podkasávania z plochy do priestorových foriem. Pracuje s tzv. zero waste princípom udržateľnej módy, kde strihové riešenia prispôsobuje rozmerom materiálu a produkuje tak minimálny alebo žiadny odpad. K materiálu pristupuje nenásilne a uvoľnene, nepotláča jeho prirodzené vlastnosti, snaží sa z neho vyťažiť pri minimálnom úsilí čo najviac. Celková silueta je tak mäkká, splývavá, postavená na kontraste voľne pracujúceho materiálu a priznania tela v miestach zväzovania.


Foto: Jakub Gulyás
MUA: Barbora Yurkovic
odel: Iva S/Exit MM


ANDREA POJEZDÁLOVÁ - Mala som to šťastie, že som mohla spolupracovať so skvelými a šikovnými ľuďmi

Aký je tvoj cieľ pri módnej tvorbe? Prečo robíš práve módu?

Ja vlastne úplne presne neviem, prečo robím práve módu. Pravdou je, že ja to pri tvorbe úplne ako módu nevidím. Baví ma veľmi práca s textilným materiálom, nekonečné možnosti, ktoré ponúka. Baví ma práve skúmať tieto možnosti a hľadať nové spôsoby, ako k materiálu pristupovať. Tiež ma baví vyjadrovať sa v priestore a fascinujú ma ľudské proporcie. A vlastne spojením tohto všetkého sa teda asi výrazne približujem k odevu. Ale to, že z toho nakoniec môže vzniknúť úžitková vec, pomocou ktorej sa môžem aj výtvarne vyjadriť, je skvelé. A to ma na tom baví.

Kto je v tvojej tvorbe cieľová skupina? Popíš pre koho tvoríš svoje modely?

Nemám presne zadefinovanú cieľovú skupinu. Moje veci sú určené všetkým, ktorých zaujmú a vedia si ich na sebe predstaviť. Kolekcie, ktoré vytváram, vždy majú nejakú ideu, ktorej sa držia. Veľkostne je to však vždy 36/38, čo nie každému vyhovuje. Bavia ma potom tie momenty, keď niekoho kolekcia a jej idea zaujme a môžem tieto prototypy prispôsobovať na konkrétneho človeka. Je to svojim spôsobom také rozširovanie kolekcie. 

Čo budeš robiť ďalšie 3 roky? Ako budeš svoju tvorbu napĺňať v realite? Ako, kde, s kým?

Na túto otázku asi úplne konkrétne odpovedať nedokážem. Ja totiž nijak špeciálne veci dopredu neplánujem. Aktuálne som rozhodnutá že sa chcem venovať tomu, čo som vyštudovala a čo ma baví. Takže si asi budem hľadať nejakú svoju cestu ako dosiahnuť to, aby ma práca bavila, napĺňala a zároveň ma dokázala uživiť. Rada pristupujem k veciam tvorivo a to by som chcela uplatniť aj v tomto prípade. Budem sa snažiť využívať príležitosti, ktoré sa mi naskytnú a na základe toho sa rozhodovať ďalej.

Čo vieš/cítiš,  že si sa na škole nenaučil a budeš hľadať teraz a prečo?

Škola bola skvelým miestom, kde sme sa mohli slobodne vyjadrovať a dala nám priestor na experimentovanie. Mám pocit že sa mi ho podarilo využiť. Čo pociťujem, že mi však momentálne chýba, sú také tie praktické veci okolo biznisu a fungovania. V tom mám celkom medzery, ktoré sa budem snažiť doplniť.

Okrem BFG – aké sú tvoje plány?

Môj momentálne asi najväčší plán je nájsť zdravý balans medzi prácou a súkromným životom. To, čomu sa venujem, totiž dokázalo pohltiť strašne veľa času už počas školy a vyzerá to tak, že realita nebude o nič lepšia. Takže sa budem snažiť nájsť taký spôsob fungovania, v ktorom si túto hranicu dokážem udržať.

Čo si robila v lete? Oddychovala, či tvrdo pracovala?

Oboje. Aspoň trochu som si užila posledné študentské leto. A postupne som začala rozširovať svoju absolventskú kolekciu a pripravovať sa na jesenné prezentácie.

Aká bude asi téma tvojej prvej kolekcie ako hotového vyštudovaného módneho návrhára?

No to popravde teraz ešte vôbec netuším. Momentálne mám ešte nejaké plány s tou aktuálnou, takže sa stále držím rozpracovanej témy. Nejaké nápady už síce mám, ale nová kolekcia by mala začať vznikať začiatkom budúceho roka a budem ňou reagovať na to, ako dopadnú prezentácie na jeseň.

Chcela by si s niekým spolupracovať? S kým?

Už počas školy som mala to šťastie, že som mohla spolupracovať so skvelými a šikovnými ľuďmi, aj vďaka ktorým som dosiahla skvelé výsledky. Spolupráce sú v tomto prípade nevyhnutné, pretože všetko sama nezvládnem a tiež ma na tom baví ten druhý pohľad na vec, ktorý mi dáva odstup a dokáže byť často aj inšpiratívny. Takže som otvorená rôznym spoluprácam a verím, že sa ešte nejaké zaujímavé príležitosti naskytnú.

Láka ťa aj zahraničie a práca či život v inej krajine?

Láka ma cestovanie a spoznávanie nových miest, kultúr a ľudí. Dodáva to strašne veľa energie a dokáže inšpirovať. To mi však umožňuje aj to, čomu sa venujem. Vďaka svojej tvorbe som už mala možnosť navštíviť mnoho zaujímavých miest. Život v inej krajine by ma bavil asi len chvíľu. Na to aby som dokázala na dlhšie niekam odísť to tu mám asi až moc rada. Chýbala by mi rodina a priatelia.