Biedermeier a Star Wars v SNG

Prechádzaš sa po galérií, pozeráš sa na obrazy, staré nábytky, rôzne predmety a občas nerozumieš, prečo by ťa vôbec mali zaujímať. Alebo naopak – si extrémny „žrút“ umenia a poznáš každé jedno obdobie, všetky súvislosti, autorov a pikošky ťaháš z rukáva. Či si jedno alebo druhé, vieš, čo je to Biedermeier? Že nevieš, ale niečo také si zachytil v SNGčku? Môže byť. Už od zajtra totiž môžeš zažiť toto umelecké obdobie na vlastnej koži.


Roky 1815/1820 – 1848/1860 prinášajú mnoho zmien v chápaní človeka. Dôraz na funkcionalitu, nové obzory, užívanie si života, cestovanie po svete, pôžitkárstvo. Je to obdobie, kedy sa dieťa stáva dieťaťom a nie malým dospelým, kedy začína existovať oddelená spálňa a detská izba, obdobie prenosných záchodov a väčšej hygieny.  Biedermeier je ale aj obdobím kvetov a šperkov, do ktorých sa pridávajú pramienky vlasov ako spomienka na blízkeho. Toto všetko v podobe portrétu, krajinomaľby, zátišia a žánrových obrázkov, ale aj drobných úžitkových predmetov a nábytku  si môžeš prísť pozrieť do Slovenskej Národnej Galérie na tretie.

Kurátori výstavy tvrdia, že biedermeierovská kultúra bola dôležitým politickým nástrojom na zachovanie sociálnej stability monarchie. Ústredným fenoménom bolo súkromie a domáci život rodiny, ktorý ponúkal vlastný priestor na realizáciu. Z toho dôvodu vznikla snaha skompletizovať a ponúknuť diela zamerané na reprezentačnú kultúru šľachtica, mešťana a formovanie jeho občianskeho priestoru. Zároveň je aj odhalený, v slovenskom prostredí doposiaľ opomínaný, príklon k praktickosti a ku komfortu, ktorý sa prejavil najmä v rámci rozvoja interiérového vybavenia. Tieto tendencie sa môžu chápať ako základ pre neskoršie moderné zmýšľanie v tvorbe interiérových zariadení.

1. Peter Michal Bohúň: Podobizeň umelcovej manželky. 1853. SNG, Bratislava
2. Sofa. 1835 – 1845. MMB, Bratislava
3. Náramok z vlasov so zlatým zapínaním zdobeným emailom. Rakúsko (?), okolo 1825. MMB, Bratislava
4. Antom Thalhamer: Hodiny stolové stĺpikové portálové. Trnava, 1830 – 1850. ZSM, Trnava
5. Šálka na čaj s podšálkou. Viedeň, 1827. SNM-MČK, Hrad Červený Kameň
6. Giacomo Antonio Marastoni: Rodina bratislavského (prešporského) obchodníka Filipa Scherza. 1835. GMB, Bratislava
7. Giacomo Antonio Marastoni: Mladá žena pred zrkadlom. 1830 – 1840. GMB, Bratislava
8. Ferdinand Karl Theodor Lütgendorff: Portrét kaligrafa Ferdinanda Schmidta. 1836. GMB, Bratislava
9. Jozef Gínovský: Podobizeň mladej dámy v modrom šate. 1826. SNG, Bratislava
10. Ignác Klimkovič: Váza so záhradnými kvetmi. 1840 – 1853. SNG, Bratislava
11. Karol Vandrák: Romantická krajina s figurálnou stafážou. 1840 – 1850. SNG, Bratislava


Čas máš do 1. novembra. Presne toľko bude trvať výstava Biedermeier. My sme si ju boli pozrieť už dnes a stojí to za to. Okrem samotných exponátov sa medzi nami našla aj príbuzná jedného meštiaka z obrazu visiaceho na stene a tapety, ktoré sú do prostredia zámerne zasadené tak, že vyzerajú ako z rovnakého obdobia, v skutočnosti vôbec nie sú biedermeierovské. Pri pohľade zblízka totiž vidieť Star Wars postavičku či zrnká kávy. A ak nie si  tým spomínaným „žrútom“ umenia, určite si výstavu nenechaj ujsť aj s kurátorským výkladom vo štvrtok 25. Júna o 18.00. Výstavou budú sprevádzať hlavná kurátorka výstavy Katarína Beňová a kurátorka Jana Švantnerová.

A ak ešte o tom nevieš, Web umenia má nový, vymakaný web. Už viac nemáš zviazané ruky, ak si chceš napríklad vytapetovať izbu alebo si vyrobiť diy diár z umeleckých diel. Sú k dispozícií v plnom rozlíšení. Takom, že pri zoome si všimneš aj tú muchu, ktorú si si doteraz na svojom obľúbenom obraze vôbec nevšimol. K výstave Biedermeier je pripravená aj samostatná webstránka www.biedermeier.sng.sk.