PechaKucha Night Bratislava oslávila 30. vydanie

Bratislavská PechaKucha Night v máji oslávila 30. vydanie. Podujatie, ktoré vzniklo v Tokiu s cieľom pútavo prezentovať architektonickú tvorbu, sa rozšírilo už do 800 miest po celom svete. PechaKucha Night v Bratislave je najstarším slovenským vydaním – po prvý krát sa konala v roku 2008 a predstavila sa v 15 rôznych priestoroch.


Výnimočná bola napríklad PechaKucha v Ekoiuvente pri Slavíne: „Bol to veľmi príjemný večer. Poukázal na nevyužitý potenciál tohto miesta, ktoré dnes musí bojovať o svoje prežitie proti tlaku trhu, “spomína Aleš Šedivec z organizačného tímu. Medzi najsilnejšie spomienky Barbary Zavarskej zas patrí benefičné vydanie z roku 2011: “PKN komunita po celom svete sa spojila a v jeden deň sa organizovali lokálne akcie. Spolu sme vyzbierali cez 85.000 dolárov na obnovu Japonska po zemetrasení. My sme pripravili dražbu diel účinkujúcich umelcov. Bolo úžasné, že umelci okamžite pochopili túto myšlienku, dokonca Palo Čejka vyrobil 20 grafík s japonskou tematikou."

Jubilejné vydanie 3.6. bolo ohliadnutím sa za históriou podujatia, prinieslo však aj silné aktuálne témy. O úvod večera sa postarali Pressburger Klezme Band, ktorí prinášajú súčasný pohľad na tradičnú židovskú hudbu. Kapela tiež oslavovala – na scéne pôsobí už 20 rokov a publiku okrem svojich piesní predstavila aj tvorivý proces chystaného albumu.

Výber z hostí, ktorých prezentácie v predošlých vydaniach nadchli publikum, pripomenul bohatú históriu podujatia. Medzi týchto spíkrov patrila napríklad Pavlína Morháčová, ktorá hovorila o svojej práci na vizuáloch Slovenskej národnej galérie, ale i grafickom dizajne kníh.

Fotograf Šymon Kliman sa podelil o poučenie zo svojho street artového projektu Partizáni - pri vylepovaní veľkorozmerných portrétov sa ho nikto na povolenia nepýtal, umenie v uliciach preto odporúča robiť vo veľkom.

Dizajnový produkt zastupovalo štúdio Mejd so  svietidlami, ktorými úspešne reprezentujú slovenský produktový dizajn na svetových veľtrhoch.

Architekti z GutGut ukázali prácu z ich aktuálneho projektu – rekonštrukcie bývalého areálu ľahkých stavebných hmôt. Ďalšia ich realizácia však ukázala, že tvorivo sa dá pristúpiť aj k obyčajnému paneláku – stačí rozohrať stavbu balkónmi či spoločným komunitným priestorom.

Kurátorka Lýdia Pribišová hovorila o Tržnici Bojárt. Spoločenskú hru inšpirovanú televíznou súťažou Pevnosť Boyard vytvorila česká výtvarníčka Kateřina Šedá s úmyslom oživiť priestor bratislavskej Tržnice na Trnavskom mýte. Ako ukázala silná účasť aj vekový priemer víťazov, umelecko-komunitnému projektu sa naozaj podarilo prilákať širokú verejnosť, vrátane mladých ľudí.

Martin Špirec študoval maľbu, pracuje však s rôznymi médiami. Príkladom je inštalácia na Trojičnom námestí v Banskej Štiavnici, ktorá pracuje so špecifikami pôvabného (a strmého) mesta a upozorňuje na fiktívny zosun trojičného stĺpu.

O svojom najnovšom filme Tak ďaleko, tak blízko hovoril režisér Jaro Vojtek. Dlhoročné nakrúcanie s autistami ho naučilo, že jediným liekom na autizmus sú vzťahy.

Výtvarníčka Ivana Šáteková nadviazala na svoju predchádzajúcu prezentáciu a predstavila aktuálnu sériu kresieb inšpirovanú mikro-chvíľami ukradnutými pre seba, ktoré zažíva na materskej dovolenke.

Príbeh Photoportu rozpovedal galerista a kurátor Filip Vančo. Galériu budoval postupne od podlahy, na jej záhrade fungovalo aj letné kino či petánq ihrisko. Photoport však vo svojich doterajších priestoroch končí a stáva sa tak ďalším príkladom nedostatočnej podpory pre kultúru v Bratislave.

PechaKucha prináša aj silné príbehy z občianskej spoločnosti – v máji organizácia Magna - Deti v núdzi hovorila o svojej práci pre deti a rodiny zasiahnuté prírodnou katastrofou v Nepále.

Až z Košíc prišli jedni z najlepších architektov na Slovensku – štúdio zerozero predstavilo svoju prácu na premostení poľsko-slovenských hraníc a realizácie z Košíc, ako napríklad známe Kasárne Kulturpark.

Viacerí z vystupujúcich tvoria alebo tvorili v priestoroch bratislavskej Cvernovky. Jej unikátny príbeh zachytáva kniha, ktorú predstavili Viliam Csino a Martin Mistrík.

Všetky fotky z akcie si môžete pozrieť priamo tu: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.935325493157006.1073741842.153515368004693&type=3