Bratislavské Staré mesto sa opäť zmení na interaktívne prehliadkové mólo

Foto Matej Hakár

Foto Matej Hakár

Fashion marš! je módna revolúcia, ktorá už štvrtý rok prináša prezentáciu najnovších módnych trendov a tvorbu lokálnych dizajnérov do ulíc Bratislavy. Modelky za doprovodu kapely a na čele s trubadúrom pochodujú po vybranej trase a tým odkazujú na tradíciu prvomájových sprievodov. Fashion marš! má za úlohu dostať módu medzi ľudí a ukázať im, že módne prehliadky nie sú len výsadou vyvolených. Sprievod prechádza cez hlavné ťahy pešej zóny Starého mesta, čím má dosah na veľké množstvo nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. Príď s nami v nedeľu 1. mája pochodovať Starým mestom! 


6 dizajnérov prezentuje svoju tvorbu

Tento rok predstavia na podujatí svoju tvorbu: Lenka Sršňová s neodolateľne sladkou kolekciou BonBon, Marcel Holubec W. s kolekciou Delusion inšpirovanú maliarom Vincentom Van Goghom, pre ktorú vytvorila dizajn látok Michaela Bednárována, Zlatica Hujbertová rozjasní ulice bielou farbou, ktorej čistota a jednoduchosť je kľúčovým prvkom v novej kolekcii jar/leto 2016, Zoltán Tóthpredstaví narúšanie tradičných foriem odevu v kolekcii Rozpad, Andrea Pojezdálová, sa v kolekcii Back to the Roots, odvracia od súčasného konzumného sveta a vracia sak autentickosti a tradíciám, Petra Kubíkovápredstaví novú kolekciu Uniformatic, ktorú navrhla špeciálne pre Fashion marš! a svoju exkluzívnu premiéru zažije práve na tejto akcii.

„Na Fashion marš! sa teším, pretože je to akcia plná pozitívnej energie a kreativity a najmä sa odohráva v uliciach mesta, medzi ľuďmi. Je to akoby outfity zostúpili dole z móla a ukázali ľuďom, že patria do ulíc, že sa dajú nosiťbežne,” vyjadrila sa Petra Kubíková, ktorá je v pochodovaní na Fashion marš! nováčikom.

Osobnosti podporujú Fashion marš!

Aj tento rok budete môcť na Fashion marš! stretnúť známe osobnosti, ktoré dizajnéri oblečú do svojich modelov. Pochodovať budú: Barbara Heribanová v modeli od Lenky Sršňovej, herečky Lucia Siposová v modeli od Zlatice Hujbertovej a Kristína Tóthová oblečená do modelu od Zoltána Tótha, DJ-ka Naďa El bude pochodovať za Petru Kubíkovú, speváčka Martina Javor, ktorú oblečie Marcel Holubec W. a dievčatá z občianskeho združenia Jeminé, ktoré sú ambasádorkami Jamieho Olivera na Slovensku. O Janicu Lacovú a Anetu Orosi z tohto združenia sa postará Andrea Pojezdálová.

„S organizátorkami Fashion marš! sa poznám už dlhší čas. Sme rovnaká krvná skupina a keďže som lokálpatriot, nielen čo sa jedla týka, tak rada podporujem slovenských výrobcov. Keď nástento rok dievčatá oslovili na spoluprácu, ani sme neváhali. Je to pre nás česť,” povedala Janica Lacová

Okrem známych osobností bude za dizajnérov pochodovať aj dav modeliek a šesť tanečníkov. Pútavé choreografie počas celého pochodu Fashion marš! si budete môcť vychutnať vďaka Lacovi Cmorejovi a tanečnej skupine CreDance. O to, aby bolo pochod nielen vidieť, ale aj počuť, sa postará už tradične herec Ludwig Bagin, ktorý sa opäť na jeden deň stane trubadúrom a celý sprievod povedie.  Hudobne vám pochod spríjemní skupina Fashion marš! band, ktorá sa spojila špeciálne pre tohtoročný Fashion marš!

 

Program

Fashion marš! tento rok odštartuje o 17.00 v Kultúrnom centre Dunaj na Nedbalovej ulici. Pokračovať bude smerom na Františkánske námestie a cez Michalskú ulicu na Hlavné námestie, odtiaľ dav poputuje cez Panskú ulicu na Hviezdoslavovo námestie. Pochod svoju trasu zavŕši na Laurinskej ulici pri dizajnových obchodoch Slowatch a slávica, kde sa odohrá koncert Martiny Javor. Ak počas Fashion maršu! vysmädnete, šťavu vám dodajú vynovené minerálne vody Mattoni ochutené perlivé, vyrobené osviežujúcou receptúrou s ovocnou šťavou a v novom farebnom dizajne.

 

Ako už každoročne, aj tento raz sa základňou Fashion marš! stane na celý deň KC Dunaj. Od rána v ňom bude prebiehať líčenie, česanie a fitting modeliek, modelov a známych tvárí. O líčenie sa postarajú make-up artisti zo značky GOSH Copenhagen pod vedením Miriam Karolovej. Rozjasňovačom LUMI DROPS, novinkou tejto dánskej značky, rozjasnia tváre všetkým účinkujúcim, čím sa zaručene postarajú o horúci trend na toto leto. Doplnkom celkového vzhľadu pochodujúcich sa stanú účesy vytvorené vlasovou stylistkou Monikou Kalickou a jejtímom zo salónu KDRKO.

foto Jakub Gulyas


Organizátorom podujatia Fashion Marš je združenie Denamit, ktoré založili absolventky VŠVU v Bratislave Lenka Sršňová a Michaela Bednárová ako podpornú platformu pre prípravu profesionálnych aktivít v oblasti dizajnu a ako platformu pre diskusiu a reflexiu otázok týkajúcich sa súčasného dizajnu a jeho miesta v spoločnosti.

 

Dizajnéri

Marcel Holubec W.

Marcel je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Od roku 2007 tvorí pod svojou značkou Marcel Holubec W. atelier de création. Prepracovaný koncept je u neho základom aj pri tvorbe odevov na mieru. Vo svojej tvorbe sa nevyhýba používaniu symbolov, ktoré slúžia ako pomôcka pri čítaní príbehov ukrytých v tak banálnej veci, akou môže byť odev. Jeho tvorba je akousi reflexiou jeho vnútorného sveta a to je zárukou, že vždy ide o autentické ponímanie odevu s charakteristickým dizajnérskym podpisom a potenciálom nositeľnosti.

http://www.marcelholubecw.com/

 

Lenka Sršňová

Absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave a aj päť mesačný kurz navrhovania v Paríži. Spolupracovala s francúzskou značkou spodnej bielizne Etam. Jej módu charakterizuje výrazná farebnosť, symbolika a hravý rukopis. Tvorí modely na mieru ajna bežné denné nosenie, odevy na špeciálne príležitosti, uletené nekonvenčné outfity alebo autorské kolekcie a limitované série.

www.lenkasrsnova.sk

 

Zlatica Hujbertová

Talent a cit pre módu v sebe objavila už v ranom veku a začala ho rozvíjať na Škole úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave. Neskôr študovala odevný dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Odvtedy naberá vedomosti a skúsenosti v oblasti módy ako štylistka, dizajnérka a módna redaktorka. Na Bratislavských módnych dňoch sa v roku 2011 stala Objavom roka módnej scény.

https://www.facebook.com/Zlatica-Hujbertová-Fashion-Designer-215332295264314/info/?tab=page_info

 

Andrea Pojezdálová

Mladá dizajnérka študovala odevný dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Získala množstvo módnych ocenení ako napríklad Brillance Fashion talent v roku 2011, Fresh Fashion Designer v roku 2014 a Best Fashion Graduate 2015. Andrea sa zameriava prevažne na ženskú módu a jej nadčasové modely charakterizujú rovné línie, limitované množstvo farieb, nezvyčajné tvary a kombinácia materiálov.

https://www.facebook.com/andreapojezdalova/timeline

 

Zoltán Tóth

Zoltán Tóth vyštudoval architektúru na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Dva semestre študoval v ateliéri módnej tvorby. Štúdium architektúry ho naučilo milimetrovej presnosti, dôrazu na detail a perspektívnemu vnímaniu priestoru. Už počas štúdia začal premýšľať, ako sa dajú tieto skúsenosti uplatniť vo svete módy. Vďaka spolupráci s odevnou dizajnérkou Lenkou Sršňovou a ďalšími dizajnérmi sa naučil krajčírskej zručnosti a precíznemu spracovaniu. Módny svet ho fascinuje, od samého stvorenia až po finálnu prezentáciu. Vo svojich kolekciách sa inšpiruje ľudskými príbehmi, pominuteľnosťou sveta a realitou.

https://www.facebook.com/zoltan.zolco.toth?fref=ts

 

Petra Kubíková

Petra Kubíková je začínajúca módna návrhárka pôsobiaca v Bratislave. V roku 2015 ukončila štúdium odevného dizajnuna Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Typickými elementmi jej tvorby sú štylizácia tvarov, jednoduchosť a ľahká kombinovateľnosť. Inšpiráciu nachádza v Japonsku, najmä v Tokiu a jeho špecifickej atmosfére, v hudbe a dejinách umenia. Dôležitým faktorom pri jej tvorbe je materiál a jeho vlastnosti, ktoré určujú výslednú podobu celého odevu.

https://www.facebook.com/petrakubikovafashion/timeline