Cactus osvieži odlišnosťou

Svet sa mení aj predstavy spotrebiteľov. Odpoveďou značky Citroën na túto zmenu je nový model Citroën C4 Cactus.


Francúzi opäť prinášajú čerstvý vietor do segmentu, stavili na odlišnosť od tradičných konkurentov v segmente C, nezameniteľný francúzsky dizajn a personalizáciu, na ktorú sme zvyknutí z modelovej línie DS. Objavte budúcnosť automobilu tak, ako ju vidí značka Citroën.

Dizajn auta je už na prvý pohľad inovatívny. Z profilu nemôžete prehliadnuť nový prvok – tzv. Airbump, integrovaný do bokov automobilu a nárazníkov. Dodáva sa v jednej zo štyroch farieb (čierna Black, šedá Grey, Dune a Chocolate) a tým zvyšuje možnosti individualizácie vozidla, ktoré sa dodáva v desiatich farbách karosérie a s troma farebnými kombináciami interiéru (Ambiance Stone Grey, Pack Habana Inside a Pack Purple Inside). Airbump je však aj funkčná krása, jeho povrch tvorí TPU (uretánový termoplast) vo forme kapsúl naplnených vzduchom, ktoré sú schopné pohlcovať nárazy. Táto technologická inovácia nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu, ale prispieva k zníženiu prevádzkových a servisných nákladov.

Auto sa inak vyznačuje čistými a hladkými plochami a do povrchu Airbump je zapustený aj systém denného LED osvetlenia. Interiér vozidla je presvietený dostatkom denného svetla vďaka veľkému presklenému panoramatickému strešnému oknu. Presklenie strechy je špičkou na trhu, pretože sa vyznačuje vysokou teplotnou ochranou, filtruje svetlo, neprepúšťa teplo, zároveň chráni pred UV lúčmi a je odľahčené. Auto má ideálne miery aj do mestskej džungle s dĺžkou 4,16 metra a šírkou 1,73 metra. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, výška je len 1,48 metra, čo prospieva aerodynamike. 

C4 Cactus neinovuje iba v exteriéri. Palubná doska s horizontálnymi líniami spodnej časti umožňuje vytvoriť viac priestoru pre predného spolujazdca a objemovo väčšiu a jednoducho prístupnú odkladaciu schránku. Airbag spolujazdca sa premiestnil do stĺpiku strechy (technológia Airbag In Roof) a rozvinie sa pozdĺž celého čelného skla. C4 Cactus razí cestu cez plne digitálne ovládacie rozhranie, plne intuitívne a plne dotykové. Sériovo dodávaný 7-palcový dotykový displej umožňuje prístup k všetkým funkciám moderného vozidla, ovláda klimatizáciu, médiá, navigáciu, nastavenie vozidla, telefonovanie s voľnými rukami, konektivitu i asistenčné systémy. Ak si majiteľ C4 Cactusu zvolí aj robotizovanú prevodovku ETG, namiesto tradičného voliča nájde v aute systém Easy Push, ktorého ovládač je v spodnej časti palubnej dosky a obsahuje tlačidlá „D, N, R“. Radiť sa však dá aj manuálne tradičnými páčkami pod volantom. Navyše sa môže tešiť na široké predné sedadlá navrhnuté v štýle gauča. 

Ak sa chcete vydať na cestu, batožinový priestor vám poskytne objem 358 litrov. Keď sme už pri cestovaní, dizajnéri v interiéri stavili na elegantné prvky kožených popruhov exkluzívnej batožiny na dverách, rovnako ako na priečinku v hornej časti palubnej dosky zdobenom kovaním s prackou. Čalúnenie si môžete vybrať v jednej z troch farebných verzií: Stone Grey, Pack Purple Inside a Pack Habana Inside.

Citroën C4 Cactus je plný technologických riešení, ktoré majú spoločný menovateľ – užitočné. Vodič sa môže spoliehať na niekoľko asistentov, ako je automatické parkovanie, parkovacia kamera alebo pomoc pri rozbiehaní do kopca, či prídavné osvetlenie do zákrut. Pohodlie jazdy zvyšuje aj systém Smart Wash, inovácia spočívajúca v umiestnení trysiek na ostrekovanie čelného skla priamo na stierače, čo umožňuje účinnejšie čistenie, lepšiu viditeľnosť počas čistenia aj zníženie množstva použitej ostrekovacej kvapaliny.

Francúzskym inžinierom sa podarilo aj vďaka použitiu hliníku či ľahkému podvozku oproti modelu C4 znížiť hmotnosť auta o úctyhodných 200 kilogramov. Pod kapotou si budú môcť zákazníci vybrať z najnovších úsporných motorov, ktoré spĺňajú budúcu normu Euro 6 (benzínový motor Pure-Tech a naftový BlueHDi vybavený systémom Stop & Start), špičková naftová verzia sa hrdí hodnotou iba 82 g CO2/km, čo zodpovedá kombinovanej spotrebe iba 3,1 l/100 km. Ekonomické agregáty ako aj výrazné zníženie hmotnosti, či technológia Airbump umožnili znížiť celkové prevádzkové náklady modelu Citroen C4 Cactus približne o 20 percent, navyše značka predznamenáva jeho cenovú dostupnosť pri nákupe. Model sa začne na Slovensku predávať v septembri tohto roka.