Cestovateľské kino s Whiskym v KC Dunaj navštívi magickú Indiu

Krajina pestrá ako korenie a bohatá na tradície a zvyky ako snáď žiadna iná. Cestovateľské kino v KC Dunaj sa v stredu 29. apríla zameria na Indiu. Návštevníkom tak ponúkne možnosť precestovať magické územie ohraničené morom a horami, náboženstvami a myšlienkovými prúdmi, kuchyňou aj kultúrou. Sprievodcom večera bude charizmatický spevák a vášnivý cestovateľ Whisky, ktorý odhalí krásu Himalájí, pláží Andamanských ostrovov, tajomstvo Ladakhu, buddhistickej Dharamsaly a kráľovstva Sakkim, no aj surovú realitu uponáhľaných a preplnených veľkomiest.


“V Indii som bol 13-krát a videl som dosť veľkú časť tohto obrovského subkontinentu, aj keď samozrejme nie všetko, na to je aj celý život asi málo,” hovorí Whisky, ktorý bude večer prezentovať aj výber fotografií, ktorých tam spravil asi 20-tisíc. “Cestovanie bola moja celoživotná túžba. Narodil som sa na túto planétu, tak som ju chcel vidieť. Lákali ma predovšetkým exotické krajiny, odľahlé kúty čo najmenej zasiahnuté civilizáciou. Môj kamarát, ktorý je kapitánom boeingov, mi umožnil prvé cesty do Indie a na Srí Lanku. Vybavil mi, že som s ním mohol letieť zadarmo. Sedel som s ním v kokpite a boli sme dohodnutí, že keď sa budem chcieť vrátiť domov, zavolám mu a poletím s ním späť. Už na prvýkrát som tam ostal dva mesiace a vyvinula sa u mňa doživotná cestovateľská závislosť,” opisuje, ako sa z neho stal vášnivý cestovateľ a objavovateľ vzdialených krajov. A čo ho v tejto krajine zaujalo? “Získal som tam pokoru a úctu k tomu, kde žijem. Keď človek existuje v slovenskej či európskej realite, nadáva na pomery, politikov, ceny... Potom prežije tri mesiace v Indii, Indonézii alebo Laose a pochopí, že mať teplú vodu, či nebyť hladný, sú veci, ktoré nie sú prirodzené pre viac ako polovicu ľudí na svete. Na druhej strane mi to dalo ohromnú vnútornú slobodu, pretože človek stretne ľudí, ktorí, ak majú šťastie, žijú z 20 dolárov na mesiac, majú šesť detí a usmievajú sa od ucha k uchu. Prestal som riešiť kopec hlúpostí, ktorými som sa dovtedy zbytočne trápil,” dodáva Whisky, ktorý v Indii strávil dokopy viac ako dva roky a podnikol trinásť ciest. Na Cestovateľskom kine dostanú priestor aj otázky divákov.

Whisky

je spevák kapely Slobodná Európa, ktorý sa po tisícoch prechodených kilometrov a dlhých rokoch objavovania rozhodol zoznámiť Slovákov so svojimi cestovateľskými zážitkami a vytiahnuť na svetlo sveta fotografie zo svojich výprav. Aj keď na cestách navštívil 63 krajín, teraz sa však zameria na, pre mnohých, kolísku civilizácie - Indiu, ktorú predstaví mimo tradičných turistických tepien a priestor zostane aj na otázky divákov.


Event: https://www.facebook.com/events/867642963275014/

29. 4. (streda)

Štart: 20:00

Vstup: 3€ v predpredaji v bare v KC Dunaj