„Cítim sa ako večný študent komédie,“ hovorí Adámy

Trestuhodne zábavná stand-up comedy Pančlajn opäť prinesie pred najlepšie publikum v Bratislave šesť komikov, ktorí za tržnú traumu dutiny brušnej určite stoja.


V stredu 10. decembra sa v KC Dunaj predstaví Juraj Šoko Tabaček, Tomáš Hudák, Stano Staško, Matej Adámy, Gabo Žifčák a Samo Trnka. Hudobným hosťom bude pesničkárka Oksyi.

Matej, na Pančlajne si sa už dlhšie neukázal. Prezradíš, na čo sa zameriaš teraz vo svojom stand-upe?

Nazbierala sa mi suma vzájomne nesúvisiaceho materiálu, ktorý má prezentovateľnú podobu. Pančlajn pôvodne nebol súčasťou môjho rozvrhu, ale to nie je veľa vecí.

So stand-upom, ale napríklad aj s roast show comedy, máš bohaté skúsenosti. Ako človek, ktorý má k humoru blízko, ako si predstavuješ dobrý stand-up?

Za materiálom musí byť potreba zdeliť ho. To pnutie v komikoch, ktorí sú presvedčení, že čo majú na jazyku, je absolútne nevyhnutné odovzdať mikrosvetu klubového večera. Len tak môžu na pódiu nechať kus zo seba. Aký má inak zmysel sa tam postaviť? Na čo iné si ten človek berie mikrofón do ruky? Lebo ho o to niekto pekne požiadal? Aby si zavesil video na stenu? Nech aj vybuchne, to je súčasť hry, ale musím cítiť, že sa to tlačí von priamo z neho. Ako votrelec, len pri tom tečie menej krvi. Či je to improvizácia, či do bodky pripravený materiál. Keď tam to pnutie nie je, stojí za mikrofónom zbytočný človek a rozpráva zbytočné slová. Žiaľ, ani mňa to v minulosti neobišlo. A ešte jedna vec: na pódiu sa necháva kus zo seba, nie z niekoho iného. Budem sa ochotne hádať s kýmkoľvek, kto si to nemyslí. Keby som mal vlastnú show a niekto to spraví, veľmi dobre by som si rozmyslel, či ho ešte niekedy zavolám. Niektorí ľudia sú určite radi, že nemám vlastnú show. Najviac ja.

Chodíš sa ako divák pozerať na stand-upy alebo iné formáty, ktoré súvisia s humorom?

Na našej klubovej scéne mám prehľad len o stand-upe, na ktorý sa zavše vyberiem aj ako nevystupujúci.

Kam chodíš na námety na svoje výstupy?

Nič nevyhľadávam cielene. Je to nikdy nekončiaci impulzívny proces, ktorému padne za obeť mnoho útržkov papiera popísaného na hranici čitateľnosti.

Vedel by si sa zadefinovať, aký si typ humoristu?

Zadefinovať sa nemôžem, lebo som sa zatiaľ úplne nenašiel. Keď napíšem vtip, ktorý je ako z učebnice Dennisa Millera, je s tým spojený istý sklon k zodpovedajúcej štylizácii. Toho som sa ešte celkom nezbavil. Cítim sa ako večný študent komédie, ktorého život by bol ľahší, keby nezvádzal toľko súbojov so sebou samým. Je však potrebné ich zvádzať.

Pančlajn ako stand-up show nie je prvá ani v Bratislave, ani na Slovensku, ale za rok si nazbierala dosť fanúšikov. Ako vnímaš Pančlajn ty?

Je to dieťa Sama Trnku a je dobré, že dýcha. Po zániku Expanzie zostala Bratislava s jednou scénou, čo bola pre formát v sľubnom rozbehu pomerne silná rana. Aj vďaka Pančlajnu sa dnes stand-upu v tomto meste darí lepšie ako kedykoľvek predtým, z čoho môžem mať len radosť.

Čo si myslíš, aké témy platia najviac na Slovákov?

To mi je úprimne jedno.


Event: www.facebook.com/events/493848807422137/?ref=ts&fref=ts

10. 12. (streda)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 9€ / 8€ v predpredaji v bare v KC Dunaj