S pravdou von: Copenhagen Fashion Week AW17

Hi Sju Loves. To je Zuzka Janošová. Slovenská fotografka. Žijúca v Kodani. Fotí módu, streetstyle a pekných ľudí. 
Pre Inspire nafotila Copenhagen Fashion Week AW17 a podelila sa so svojimi dojmami. Smeje sa, že písanie, to nie je jej parketa, a prirovnáva to "k slohu na základke", ale aspoň je veselo. :)


Máme radi autentické veci. Preto text nižšie píše Zuzka samotná a my sme doňho nezasahovali. Pretože nechceme. 

 

Zuzka, Sju Loves :

Do fotenia street style som sa poriadne oprela po prvý raz. Síce len pred dvoma prehliadkami na ostatnom Copenhagen Fashion Week AW17, ale o to poriadnejšie! Dnes vám preto môžem priniesť svoje prvotné a nefalšované dojmy z ľudí, z fotografov a vôbec, ako to tam celé chodí.

Populárne škandinávske blogeky a mediálne bytosti sú veľmi otužilé a odvážne ženy. Oblečené ako do jarného počasia trpezlivo pózujú zababušeným fotografom. Odvážne to ženy, mne bola zima i cez rukavice.

  • Niektoré sa tvária, že sa ich celý ten cirkus netýka, ba ich to otravuje. Precedia cez zuby kamarátovi vedľa, aké je to komické. Väčšinou sú nepriahladnuteľne oblečené, kričia farbami a divokým stylingom.
  • Najviac divne oblečení ľudia sa často dlho motajú okolo prehliadky, telefonujú, niekedy ani nevedia nájsť, kde sa nachádza vchod do budovy a keď na nich namierite foťák, trochu spomalia chôdzu. Týchto ľudí mám rada. 
  • Blogerské kamarátky majú šiesty zmysel, čo sa vzájomného ladenia týka. Takmer vždy sú ich outfity v symbióze a keď sa spolu po prehliadke postávajú a debatujú, vyzerá to proste super.
  • Rovnako majú i zmysel na ladenie sa k predmetom navôkol. Asi blogerská deformácia. 
  • Hoci sa na prehliadky nosia často veci z najnovšej kolekcie lokálnych návrhárov, nebola som svedkom žiadneho faux pas. Opäť dôkaz šiesteho zmyslu blogerských kamarátok a celebrít.
  • Fotografi sa navzájom poznajú a pomáhajú si. Jeden osloví celebritu na fotenie, zhlukne sa okolo celý kŕdel fotografov. Nezavadzajú si, sú voči sebe ohľaduplní.
  • Fotografi sú asertívni - pre dobrú fotku by sa vrhli do dráhy i bicyklom, ani náhodou sa neokúňajú rozdávať influencerom povely ako "A teraz choď!", "A teraz stoj!", "A teraz sa postav tam, potrebujem iné pozadie na fotku!", "A teraz opäť kráčaj!", "Ešte raz a iným smerom!"
  • Ale aj oni sú len ľudia a občas nevedia, čo a ako. A tak sa môže stať, že sa ocitnete v portfóliu fotografa ako tento srandovný týpek alebo v Elle UK ako ja. 
  • Väčšina napokon aj tak má takmer identické fotky. Ak niečo pokladám skutočne náročné vo svete nielen streetstylových fotografov, tak je to schopnosť odlíšiť sa a mať svoj rozpoznateľný štýl.

Ten svoj som zatiaľ poňala tak, ako som naučená z fotenia backstagov a eventov - ľudia v akcii, emócie, story telling. Som zvedavá, aké to bude nabudúce - ak vôbec. Ale verím, že Mercedes-Benz Fashion Week svoje plány (vylúčiť blogerov z fashion shows s cieľom spraviť z nich viac komorné podujatia pre elitných hostí - viac v článku na i-D) tak skoro nezrealizuje. Bol by to škoda, street style počas fashion weeku je skutočne zážitok.