Desať rokov Inspire magazine


Inspire magazine je už nezvratne v našich srdciach. A to od prvého momentu, kedy sme po ňom siahli, a asi až do smrti. U každého bol ten moment „zamilovania sa na prvý pohľad“ asi inokedy, ale rozhodne to bolo niekedy v priebehu posledných desiatich rokov. Práve toľko už ten naj magazín oblažuje naše a vaše oči a mysle.


Kde sa vzal, tu sa vzal Inspire v roku 2004 zrazu na slovenskom mediálnom trhu stál. Ako detská rečňovanka sa to asi neuchytí, ale v skratke ide o opis celej situácie. Skúste si spomenúť, kde ste boli vo februári 2004 vy. Na lyžovačke, v škole, na služobke, valentínskom rande s bývalou láskou, nebodaj v nemocnici alebo sa vám nič zaujímavé nestalo? Aspoň vás nič prelomové neodviedlo od historického míľnika, ktorý sa nepochybne zapíše do historických análov – svetlo sveta uzrelo prvé číslo INspire (pretože vtedy sa to tak písalo na obálke!).

Ale akosi sme sa zatúlali. Inspire bol v roku 2004 ešte malý časopis. Logicky, veď je normálne, že skvelé veci začínajú v malom a postupne rastú! Inspire magazine začal vychádzať v Bratislave 1. februára 2004. Inspire deťátko bolo A5 formátu a nájsť ste ho mohli vždy druhý piatok v mesiaci s nákupných centrách v Bratislave. Určite potešil nejedného zákazníka obchodných partnerov Inspire, možno najmä tým, že bol free. Tomu predsa neodolá žiaden Slovák! 

Magazine with a difference

Potom z neho vyrástol „dospelý“ magazín. V roku 2006 sa totiž zmenil formát na A4, celý magazín prešiel redizajnom, vrátane loga a nových rubrík. K slovu sa dostali aj témy jednotlivých čísel, v podstate takmer tak, ako ich poznáte dnes. A keďže sme si povedali, že osvetu si netreba nechávať len pre seba, rozšírili sme sa aj po zvyšku Slovensku, samozrejme ľahšie sa k Inspire (magazine with a difference) dalo dostať vo veľkých mestách. Periodicita bola desaťkrát ročne, pričom v lete a na Vianoce šlo o dvojčísla. Ale, čo je dôležitejšie, zjavil sa Vedúci! Dnes už legenda, človek veľmi múdry a tajomný. Odvážime sa ho aj citovať: „Inspire je kultový magazín zbojníkov, ktorí vám budú nosiť kúsky toho najlepšieho, čo zoženú! Počuli ste slovo vedúceho.“ Aj vy ste mali chuť zasalutovať? Nám sa to stáva pri mailoch od Vedúceho ešte aj teraz. 

Ale späť k Inspire. Keď už to bol magazine with a difference, rozhodol sa byť iný, ako sú desiatky ďalších mesačníkov a týždenníkov na našom utešenom trhu (no offense). Objavil sa už klasický reality check, originálne obálky, krásne módne editoriály (už s našimi kamošmi Petrom Spurným, Braňom Šimončíkom, Šymonom Klimanom a inými šikovnými fešákmi za objektívom), náš grafik Ľudo, ktorý to s nami ťahá aj dodnes, a veľa veľa dobrých vecí. V polovici roka 2006 dostal Inspire aj výnimočný darček – prvú oficiálnu šéfredaktorku (poprosíme fanfáry) Luciu Gavulovú! Mladá pôvabná dáma, v umení viac než zbehlá a skvelo píšuca! Prispievateľov hnala k tým najlepším výkonom, čo tešilo Vedúceho aj čitateľov. V roku 2007 sa šéfredaktorkou stala Lenka Jileková.

Inspire, ako ho poznáme

Kde bolo, tam bolo, Inspire magazine dostal novú šéfku. Písal sa rok 2008 a šéfredaktorskú stoličku obsadila Liana Weiss. Šikovnica-šikovná, Inspire hrubý skoro 250 strán, veľa módy, šialene krásne editoriály a zaručená povesť trendsetterov! 

Z mesačnej periodicity (OK, predtým sme vychádzali desaťkrát ročne) sa periodicita zmenila na štvrťročnú a opäť sa zväčšil formát. V takejto podobe môžete Inspire magazine nájsť aj dnes. Bol to rok 2010 a opäť sa objavila originálna mladá dáma, jediná svojho druhu na svete (na (ne)šťastie) – Veronika Bauchová. Inspire magazine jej nebol neznámy, ale s ohľadom na to, že je to dáma, nebudeme spomínať, pred koľkými rokmi sa tam objavila prvýkrát. Snáď sa nám poďakuje. 

V roku 2012 došlo k ďalšej zmene na šéfredaktorskom poste. Laila – miss fashion, fanúšička extravagantnej fotografie, štýlových projektov (Planéta 220) a skvelej hudby. V roku 2013 sa opäť vrátila Veronika Bauchová, ako šéfredaktorka dvoch krásnych čísel. PROGRES a EGO. A pripravila moju maličkosť na šéfredaktorské radosti a povinnosti. Stále sa ma vypytuje, či som sa jej niekde verejne poďakovala. Nasleduje teda srdcervúca ďakovačka.

Ďakovačka (takmer taká oskarovská)

ĎAKUJEME slečne Bauchovej! A Vedúcemu, Janke, Ľudovi, korektorovi Martinovi a všetkým dobrým ľuďom na tomto svete. Ďakujeme všetkým šéfredaktorkám vo výslužbe, prispievateľom, ktorí sa za tých desať rokov objavili v Inspire magazine, prispeli vľúdnym slovom, tipom, fotkou, ďakujeme všetkým šikovným ľuďom, o ktorých sme mohli napísať, že sa až tak nehanbili, všetkým super hudobníkom, umelcom, hercom, autorom zaujímavých projektov, naším fanúšikom, aj nefanúšikom, čitateľom, kamarátom, ktorí počúvajú neustále reči o Inspire magazine.... Desiatky, stovky, tisíce ľudí. Presné počty nepoznáme, ani nemôžeme každého menovať. Ale, veď vy viete. A blahoželáme Inspire magazine, že z neho vyrástol krásny desaťročný magazín, kráľ medzi trendsettermi. Nech nás teší ešte aspoň desaťkrát tak dlho a každého privinie na svoje úžasné strany. Hor sa oslavovať!

Celý text o desiatich rokoch Inspire magazine nájdete v jarnom čísle (71, DECADE).