Desiatka filmov, ktoré určite treba vidieť v Kine Lumière

2001: Vesmírna odysea

2001: Vesmírna odysea

Ak patríte k fanúšikom dobrého kina, viete, že na jeseň prichádza do kín desiatka filmov, ktoré rozhodne treba vidieť. Prináša ich najväčšia putovná prehliadka Projekt 100 a od septembra ju bude hostiť aj bratislavské Kino Lumière. Príďte sa pozrieť na kultové filmy z histórie svetovej kinematografie i na nové snímky, ocenené na významných medzinárodných festivaloch.


Projekt 100 tento rok vstupuje do dvadsiateho ročníka a vďaka svojej dlhej histórii priniesol do kín už vyše dvesto filmov. Tento rok príde desať jeho filmov do kín postupne a všetky sa budú premietať až do konca roka. Sú medzi nimi divácke hity aj klasika preverená časom. Veď čo vám napadne, keď sa povie Pulp Fiction (1994)? Je to Oscarom a ďalšími cenami ovenčená „kultovka“ 90. rokov. Stojí za ňou režisér Quentin Tarantino, ktorý namiesto tradičného filmu nakrútil multižánrový opus plný absurdných situácií, nečakaných dejových zvratov, popkultúrnych odkazov a vtipných dialógov. Opäť si budete môcť na veľkom plátne užiť, s akou iróniou vie niekdajší „napomádovaný“ mág parketu John Travolta tancovať s femme fatale Umou Thurman.

Pulp Fiction

Pulp Fiction

Z iného dôvodu je do kinematografickej histórie zapísaný film 2001: Vesmírna odysea (1968). Tento neopakovateľný nadčasový príbeh o ceste za hranice času, priestoru a ľudskej skúsenosti nakrútil legendárny Stanley Kubrick podľa scenára slávneho autora sci-fi literatúry Arthura C. Clarka. Vzniklo dielo, po ktorom už filmové sci-fi nikdy nebolo ako predtým. Tohtoročný Projekt 100 pripomenie aj meno režiséra vizionára Geodfreya Reggia so záujmom o vzťah človeka a technológií, urbanizmus a životné prostredie. Jeho Koyaanisquatsi (1982) s minimalistickou hudbou Philipa Glassa je hudobno-obrazovou kompozíciou a hovorí o vzťahu človeka a prírody, predovšetkým o deštruktívnej sile ľudského pôsobenia na našu planétu. Ešte aj dnes, po tridsiatich rokoch vypovedá presne o stave našej civilizácie. Európsku kinematografiu v projekte zastupuje svetoznámy taliansky režisér Federico Fellini. Jeho v mnohom autobiografický film 8 ½ (1963) o filmovom režisérovi v profesionálnej a osobnej kríze mnohí považujú za najlepšie Felliniho dielo. Nie je v ňom síce slávna scéna v rímskej Fontáne di Trevi s Anitou Ekberg zo Sladkého života, no v hlavnej úlohe sa predstavil opäť Felliniho dvorný herec, vynikajúci Marcello Mastroianni.

Koyaanisquatsi

Koyaanisquatsi

Po prvý raz na Slovensku

Súčasná kinematografia je tiež zastúpená rôznorodo. Uhrančivý poetický príbeh hľadania vlastnej identity Ida (2013) nakrútil britský režisér poľského pôvodu Paweł Pawlikowski. Jeho čiernobiely poetický film je poctou klasickej kinematografii 60. rokov minulého storočia a rozpráva príbeh osemnásťročnej novicky, ktorá sa onedlho stane mníškou. Snímka Jimmy P. (2013) francúzskeho režiséra Arnauda Desplechina, nominovaná na Zlatú palmu MFF Cannes, v hlavných úlohách s Beniciom del Torrom a Mathieuom Amalricom prináša zvláštny a pravdivý príbeh psychoanalytika, ktorý sa snaží pomôcť americkému Indiánovi z vojnovej traumy. Tento film vznikol na základe  skutočného prípadu z knihy etnológa a psychoanalytika Georgesa Devereuxa. Silnú generáciu súčasných maďarských tvorcov reprezentuje v projekte víťaz sekcie Un Certain regard z tohtoročného MFF Cannes, film Kornéla Mundruczóa Biely boh (2014). Je modernou verziou Lassie a jeho hlavnou hrdinkou je sučka Hagen. Diváka strhne najmä spôsobom, akým pracuje so psími „hercami“. 

Biely boh

Biely boh

V premiére bude v prehliadke uvedený aj nový slovenský film Deti (2014), celovečerný hraný debut nášho úspešného dokumentaristu Jara Vojteka. V štyroch poviedkach o vzťahu rodičov a detí mimoriadne autenticky zobrazuje pokrivené a komplikované rodinné vzťahy.

Hudba patrí aj do kina

Ozajstným skvostom bude tento rok britský hudobný komediálny film Ťažký deň (1964). Zobrazuje  dva dni v živote kapely The Beatles v časoch ich najväčšej slávy a považuje sa za jeden z najlepších a najvplyvnejších hudobných dokumentov všetkých čias. Hudobník, spevák, textár, básnik i scenárista Nick Cave. O ňom je zasa biografický hraný dokument Nick Cave: 20-tisíc dní na Zemi (2014), ktorý za režisérskej a scenáristickej asistencie samotného speváka nakrútili vizuálni umelci Ian Forsyth a Jane Pollardová. Divák sa v ňom stáva súčasťou jedného dňa speváka od ranného zazvonenia budíka až po nočnú prechádzku po koncerte.

Nick Cave: 20-tisíc dní na Zemi

Nick Cave: 20-tisíc dní na Zemi

Film Nick Cave: 20-tisíc dní na Zemi bol uvedený v Kine Lumière už v predpremiére v pravidelnom cykle Music & Film, kde sa stretol s veľkým ohlasom. Do konca roka cyklus uvedie aj ďalšie filmovo-hudobné  skvosty, napríklad v septembri záznam koncertu The Rolling Stones: Sweet Summer Sun – Hyde Park Live, ktorým kapela oslávila 50. výročie svojho vzniku, a v októbri výborný záznam záverečného koncertu Björk: Biophilia Live z posledného turné speváčky.