Dobrý stand-up by mal byť vtipný aj bez jediného vulgarizmu

Sedemnáste vydanie stand-upovej show Pančlajn uzatvorí v stredu 17. júna v KC Dunaj úspešnú sezónu. Opäť prinesie sedem kvalitných stand-upistov, medzi ktorými sa premiérovo predstaví Heňo Fačkovec - mladík, ktorý si ctí humoristický kódex a za svätú povinnosť stand-upistov považuje používanie vlastných autorských fórov a myšlienok. Spolu s ním diváci uvidia Mateja „Sajfu“ Cifru, Iva Ladižinského, Gaba Žifčáka, Stana Staška, Dana Čistého a Sama Trnku.


Heňo, na Pančlajne ťa diváci uvidia prvýkrát. Prečo si sa dal nahovoriť na túto stand-up comedy show?

O vystúpení na Pančlajne som popravde rozmýšľal už pred rokom a pol. Stand-up na Slovensku sledujem roky a Pančlajn mi zatiaľ prišiel ako ten najlepší. Pred tým rokom a pol som však nikdy na stand-upe nebol a bolo mi povedané, že na Pančlajne vystupujú iba osvedčení komici, takže nech to skúsim inde a možno... raz....boh vie.... Do stand-upu som sa pustil až túto jar (či som sa stal osvedčeným neviem, ani to nechcem posudzovať), ale čuduj sa svete, zavolali ma na Pančlajn a ja sa veľmi teším.

Venoval si sa aj divalu. Využívaš svoje divadelné skúseností pri stand-upe?

Moje divadelné skúsenosti nie sú veľké, hral som iba vo svojich vlastných hrách (lebo nič iné ako seba zahrať neviem). No a tam išlo vždy len o hovorené slovo, takže to má k stand-upu síce blízko, ale i ďaleko. V divadle ľahko skryjete nevydarený fór za dej hry, v tomto považujem stand-up za oveľa ťažší. Je to iná liga a takisto každé nové vystúpenie pred novým publikom je nový príbeh a nový začiatok, takže moje skromné divadelné skúsenosti nepovažujem za výsadu.

A ako si predstavuješ dobrý stand-up?

V prvom rade, pri stand-upe považujem za svätú povinnosť používať vlastné – autorské fóry a myšlienky. Predostierať ošúchané fóry v dnešnej internetom presiaknutej dobe mi príde ako urážka platiaceho diváka. Povedzme, v takom roku 1990 si to Ander z Košíc dovoliť mohol, ale dnes je iná doba a samotný stand-up nie je relácia „vtipnejší vyhráva“. Pochopiteľne z času na čas, zriedka sa pripúšťa v kontexte vlastnej tvorby spomenúť aj vtipnú myšlienku niekoho iného (nepovažujem to za hriech), ale netreba ju vydávať za svoju. A po druhé, dobrý stand-up by mal byť vtipný aj bez jediného vulgarizmu. Vulgarizmy sú prostriedok, ktorý môže byť užitočný, ale treba s ním citlivo zaobchádzať.

 

Chodíš sa aj pozerať na stand-upy alebo iné show, ktoré sa spájajú s humorom?

Stand-upy, ako som spomenul, sledujem viac-menej od ich počiatku na Slovensku, zväčša prostredníctvom videí z internetu, ale v poslednej dobe som navštívil aj viacero živých podujatí. A čo sa týka humoru, na Slovensku si rád pozriem Radošinské naivné divadlo, ktorého poetika ma – dá sa povedať – priviedla na cestu komika.

Čo si myslíš, aké vtipy platia najviac na Slovákov?

Mám istú obavu hraničiacu so skúsenosťou, že na väčšinu Slovákov platia vtipy, ktoré by som nezaradil do výstavnej siene intelektu. I keď posudzovať päť a pol milióna ľudí by bolo asi prinajmenšom trúfalé, čo však posúdiť môžeme, je úspech „zábavných“ programov a seriálov na Slovensku. Ak sú prieskumy úspešnosti pravdivé, úroveň zmyslu pre humor väčšiny Slovákov nie je lichotivá. Ale napriek tomu si myslím, že je u nás stále veľmi veľa inteligentných ľudí, ktorým sa chce rozmýšľať a ich vyžitie humorom neskončí na gauči pri Susedoch.

Na záver, prezradíš, na čo sa zameriaš vo svojej pančlajnovskej premiére?

Ťažko definovať stand-up témou, lebo je to celé taká alchýmia spájajúca obsah a podanie, ale ak, teda v krátkosti: budem hovoriť na tému vzťahu názvu filmu a obsahu filmu v oblasti filmov o tragédiách. A potom to skúsim trošku prekrútiť, zamyslieť sa a čosi vymyslieť.

 


17. 6. (streda)
Štart: 20:00 hod.
Vstup: 10€ / 9€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: www.fb.com/events/1448567578774568
Video: https://www.youtube.com/watch?v=zecxNgjpa9A