Balkánska smršť rozmetala všetky očakávania!

Dubioza kolektiv zložila KC Dunaj do kolien, a to doslova. Pohľad na masu fanúšikov čupiacu pred pódiom pri nástupe songu „No escape from Balkan“ dostatočne vypovedá o sile slova chalanov z Bosny a Hercegoviny.


Temperamentný rock namiešaný s reggae, ska a punkom sa v slúchadlách či reprákoch zúčastnených nostalgicky ozýva iste i v tejto chvíli. Ako sa ale táto šialená partia odhodlaných rebelov zišla a aké posolstvá hlása? Za silne rezonujúce odkazy z veľkej časti zodpovedá prostredie, v akom sa formovala sila i zraniteľnosť členov kapely. Ťažko si predstaviť, ako prudko zasiahla ich vnútorný svet dezilúzia spojená s krvavými nepokojmi a strachom o život počas vojny v Sarajeve, kde väčšina z nich vyrastala.

Dubioza, čo v bosniackom slangu znamená tiež bezvýchodiskovú situáciu, spojila v roku 2003 štyroch muzikantov, bývalých členov dvoch rôznych kapiel, Adis Zvekić a Almir Hasanbegović z Gluhodoba against Def Age, a Brano Jakubović a Vedran Mujagić  z kapely Ornamenti. Provokatívne, politicky nekorektné a mimoriadne vtipné texty reflektujú problémy súčasnej spoločnosti v globálnom rozmere. Nesúhlas s nacionalizmom, s vedením štátu bez rešpektu k národu ako aj problému imigrácie a korupcie. Keďže sú texty základnou nosnou bunkou, najskôr sa píšu práve tie, následne sa vyberie vhodný žáner, zloží sa hudba a aby Dubioza nenarazila na jazykovú bariéru za hranicami Bosny a Hercegoviny, od roku 2011 vydáva striedavo albumy v oboch jazykoch – v rodnom jazyku i angličtine. Síce sú odkazy v textoch naliehavé, na dramatičnosti im uberá značný entuziazmus. Dubioza je výborným analyzátorom problému, fanúšikom však podsúva i priestor na zhmotnenie toho najdôležitejšieho, riešenia.

Aj napriek obrovskej vyťaženosti a takmer nepretržitému cestovaniu v rámci turné sa chalani vyjadrili, že ich toto putovanie skôr nabíja a inšpiruje ako vyčerpáva. Obdivuhodné. Najmä po tom, čo je nám známy „List of tours“. Koniec koncov, Bratislavský koncert to len potvrdil. Ťažko hľadať ďalšiu kapelu, ktorá by tak aktívne a hravo spolupracovala s publikom. Až neuveriteľné nasadenie vložené do show bezprostredne smečovalo burcujúce publikum.

Výsledkom vytrvalosti kapely je v súčasnosti už osem albumov, z čoho najnovší „Happy Machine“ zatiaľ vydávajú formou EP. Tri single je teda možné stiahnuť free. Na konte majú tiež cenu MTV EMA v kategórii The best Adria Act a album „5 do 12“ bolo nominované na cenu IMPALA Independent Album of the Year.

Na otázku, koho v tvorbe chalani nasledovali, sme skutočne nečakali jednoznačnú odpoveď. Tak ako sa Dubioza neštylizuje do konkrétneho žánru alebo šablóny, nie sú ani medzi fanúšikmi príslušníci jedinej identity, naopak individuality s vlastným prejavom a zjavom. Práve toto je ďalšie posolstvo Dubiozy, názor či postoj nemusí byť jednoznačne demonštrovaný pózou a imidžom. Balkánsky esprit nás chytil za srdce nielen pre vzájomnosť problémov, ale najmä pre strhujúcu a priamočiaru energiu, ktorá je nám chtiac nechtiac nápadne blízka. Na to, či vnímajú fanúšikov v závislosti od krajiny rozdielne, nám Brano pohotovo odpovedá „na otázku, ako sa v ich jazyku povie slovo sex, odpovedajú všade rovnako“.

Autor: Barbora Dolinajová

Foto: Valentína Nídelová