Electronic Beats do Bratislavy privezú Archive aj Young Fathers

Archive

Archive

Festival Electronic Beats opäť prináša hviezdy svetovej hudby. Britská kapela Archive, prestížnou cenou Mercury Prize ovenčení Young Fathers, americký producent Son Lux a excentrická Izraelčanka Adi Ulmansky.


Pod značkou Electronic Beats na Slovensko pravidelne prichádzajú svetové hviezdy aj nové talenty. Najbližší večer z tohto cyklu bude 6. marca v Refinery Gallery. Počas jedného večera sa v bratislavskej Refinery Gallery predstavia štyri mená a prepoja Slovensko s Prahou, Varšavou a Kolínom, kde na jar 2015 akcia Electronic Beats zavíta tiež. Pozrime sa bližšie na hudobníkov, ktorí sa chystajú k nám.

Archive

Londýnske korene, no zahraničný úspech - tak by sa dali charakterizovať Archive. Kapela nie je na scéne žiadnym nováčikom. Dve dekády predznamenáva nový album Restriction, ktorý vyšiel 12. januára. Mohli by opakovať osvedčené postupy, ktoré z nich spravili stálicu britskej scény, ale tvrdia, že na to vždy chcú ísť trochu inak. Tentoraz speváckych hostí oveľa viac vtiahli do tvorivého procesu. „Všetci sme boli zapojení naplno. Preto znie naša nová hudba kompaktne” tvrdia.

Uhrančivé vokály, melancholické atmosféry, vyvážená kombinácia tradičných nástrojov s elektronikou, štýlové videoprojekcie. To je trademark tejto britskej skupiny, aj keď vzhľadom na početnosť jej koncertnej zostavy sa už skôr dá hovoriť o kolektíve.


Young Fathers

Young Fathers

Young Fathers

Horúcim menom bratislavského line-upu sú nepochybne Young Fathers. Škótska kapela rovno za svoj debutový album DEAD získala najprestížnejšie britské hudobné ocenenie Mercury Prize 2014. Porotcovia ju uprednostnili pred sólovou nahrávkou Damona Albarna (ex-Blur), čo len dokazuje, že skvelé ohlasy a kritiky nevznikli náhodou. Hudba Young Fathers je dokonalou ukážkou toho ako invenčne sa dá robiť hip hop. Žiadne pózerské rapovanie, ale spev a texty o skutočnom živote, namiesto ošúchaných zvukových podkladov nápadité melódie a odvážna práca so zvukmi.


Son Lux

Son Lux

Son Lux

Kto videl, teda presnejšie povedané pozorne počúval filmy Looper (2012) alebo Zmiznutie Elenor Rigby (2013) už vie, kto z novej generácie muzikantov robí výborné soundtracky. Son Lux je pseudonym mladého Američana Ryana Lotta. Filmy sú však len jednou z jeho hudobných aktivít. Šikovný mladý producent sa objavil aj v projekte Sisyphus (so Sufjanom Stevensom), jeho služby už využili napríklad Nico Muhly, Antipop Consortium, členovia Arcade Fire a pozvanie účinkovať v jeho vlastných skladbách prijala speváčka Lorde. Son Lux je ako jeden z mála producentov  akceptovaný aj vo svete súčasnej klasickej hudby. Koncertoval s Philipom Glassom, vystupoval v newyorskej Carnegie Hall. Jednoducho majster.


Adi Ulmansky

Adi Ulmansky

Adi Ulmansky

Novú čerstvú krv bude počas večera na pódiu prezentovať mladá izraelská producentka a speváčka s elektrizujúcim zjavom Adi Ulmansky. Po svojom sólovom mixtape Shit Just Got Real a EP Hurricane Girl z roku 2013, koncertovala na svetoznámom festivale v Glastonbury a predskakuje kapelám ako Disclosure, Blonde či Apparat.

Jej farebný zjav i prejav v sebe kombinuje hip hop korenený popovou elektronikou a RnB, ktoré dopĺňa ľahkými no zároveň dusnými vokálmi s producentským umením. Vlani bola vybraná do nového projektu Telekom Music Talent Space, ktorý podporuje rozvoj ďalšej hudobnej generácie ruka v ruke s využitím najnovších technických vymožeností digitálnej éry. Na rozdiel od iných podobných projektov muzikantov aktívne vyhľadáva, nečaká len kto sa prihlási.