Electronic Beats: Noc plná hudobných hviezd

Milovníci elektronickej hudby sa prvý marcový víkend vybláznili na Telekom Electronic Beats a užili si svetové beaty v podaní Archive, Young Fathers, Son Lux či Adi Ulmansky.


Line-up marcového sviatku elektronickej scény bol plný svetových kapacít. No ešte kým na pódiu vystúpil prvý z interpretov, program v industriálnych priestoroch bratislavskej Refinery Gallery odštartoval tvorivým workshopom, na ktorom sa skupina účastníkov naučila, ako si zostrojiť svoj vlastný „noise to brain” mini syntetizátor.

Excentrická Izraelčanka Adi Ulmansky otvorila večer plný hudby a prezentovala novú čerstvú krv. Po svojom sólovom albume Shit Just Got Real a EP Hurricane Girl z roku 2013 koncertovala na festivale v Glastonbury a predskakuje kapelám ako Disclosure, Blonde či Apparat. Jej hudobný prejav kombinuje hip hop korenený popovou elektronikou a RnB, ktoré dopĺňa ľahkými, no zároveň dusnými vokálmi s producentským umením. Vlani ju vybrali do nového projektu Telekom Music Talent Space, ktorý podporuje rozvoj ďalšej hudobnej generácie ruka v ruke s najnovšími technickými vymoženosťami súčasnej éry, a právom.

Druhú rýchlosť počas večera zaradil americký producent Son Lux, ktorý má na svojom konte soundtracky k filmom Looper (2012) či Zmiznutie Elenor Rigby (2013). Spoza kláves odpálil sety, ktoré majú bližšie k shoegazu a postrocku, než k očakávanému alternatívnemu hip hopu, no fanúšikov rozhodne nesklamal. Hudobný majster, ktorý je uznávaný aj vo svete súčasnej klasickej hudby, koncertoval napríklad s Philipom Glassom a vystupoval v newyorskej Carnegie Hall, sa objavil aj v projekte Sisyphus, jeho služby už využili napríklad Nico Muhl, Antipop Consortium, členovia Arcade Fire a na jeho skladbách spolupracovala aj speváčka Lorde.

Ako majstri improvizácie sa na Electronic Beats predviedli Young Fathers, Škóti ovenčení aj prestížnou cenou Mercury Prize 2014 za svoj debutový album DEAD. Hudba Young Fathers je ukážkou toho, ako invenčne sa dá robiť hip hop. Žiadne pozérske rapovanie, ale spev a texty o skutočnom živote, namiesto ošúchaných zvukových podkladov nápadité melódie a odvážna práca so zvukmi. Niet sa čo čudovať, že publikum v bratislavskej Refinery Gallery ich okamžite vyhlásilo za highlight večera a to ešte nenastúpila londýnska kapela Archive, ktorá predviedla vystúpenie plné napätia a emócií. Uhrančivé vokály, melancholická atmosféra, vyvážená kombinácia tradičných nástrojov s elektronikou, štýlové videoprojekcie, to je trademark britskej kapely, ktorá speváckych hostí často vťahuje do tvorivého procesu svojich skladieb.

Po Telekom Electronic Beats v Bratislave sa akcia presunula do Prahy, ďalšieho zo štyroch európskych miest, kde sa akcia pod touto značkou tento rok koná. Už teraz sme však zvedaví, s akým line upom príde tento festival do Bratislavy nabudúce, keďže každý rok nás dokáže niečím prekvapiť.

Foto: Martin Haburaj