Gotická strieborná svadba: 25. výročie Wave – Gotik - Treffen

Čierne pery, bledé tváre a natmavo orámované oči:  každý rok približne 20 000 ľudí z ,,čiernej scény“ prilieta do Lipska v Nemecku. Vrany sa zlietajú z celého sveta, len aby počuli svoju najobľúbenejšiu hudbu a užili si legendárny festival Wave – Gotik – Treffen (WGT), na ktorý celý rok čakali. Tento festival je najväčší v gotickej subkultúre na svete. Štyri dni zahŕňajú dark music a umenie porozmiestňované po vyše 50 lokalitách po meste, viac ako 200 interpretov a umelcov žánrov gothic rocku, EBM, noise, darkwave, neofolk, neoclassical, medieval music, deathrock, punk. A to sú len kapely.


Ku kapelám si treba pripočítať množstvo medzinárodných dj-ov, ktorí vás utancujú do rána v desiatich paralelných kluboch. Najznámejším miestom je jednoznačne Moritzbastei, kde sa veľmi ľahko stratíte, keďže je to niečo medzi labyrintom apivnicou rozloženou cez dve poschodia s asi piatimi barmi a ešte tam aj neuveriteľne dobre a lacno celú noc varia… a robia kokteily! Ak sa chcete stretnúť so známymi, bude si to vyžadovať pár smsiek na udanie správnej GPS pozície.  Neo-antická hala kupoly Volkspalast je jedným z najobľúbenejších miest na koncerty a býva tam aj každoročná fetiš párty, na pompéznosti ktorej by si zgustla aj samotná markíza ,, de-plesibelie”.  Jednou z najväčších hál na koncerty sú historické verejné kúpele Stadtbad, ale historické budovy mesta v renesančnom, barokovom čiArt Nouveau štýle ocenia všetci milovníci umenia, aj keby na festival nešli. A spomenuli sme už, že vstupy do múzeí sú úplne zadarmo počas celého festivalu?

Možno príde aj Dracula

Každý rok je v programe aj nejaká kultúra, nech si človek aj trochu oddýchne od neustáleho pobehovania, postávania či tancovania. Tento rok to boli tri Wágnerove opery v prekrásnom červeno – zlatistom divadle, Mozartov Requiem ako balet a každý deň jedno vystúpenie muzikálu Drakula. Autogramiády, oslavy fanúšikov absinthu, viktoriánsky piknik, filmové premiéry, divadlá, živé čítačky kníh sú v programe každý rok. WGT taktiež zahŕňa rôzne trhoviská, obchody (v takom Agra-Messeparku sa ľahko zabudnete na pár hodín, dokonca si môžete dať urobiť aj vampírske zuby). V dňoch 13. – 16. mája 2016 prebehol okrúhly 25. ročník festivalu. Životná sila tohto festivalu pramení z rozmanitosti hudobných štýlov a kreatívneho stylingu jeho účastníkov. Outsideri možno obdivujú povrchnú krásu, ale zmysel a dôležitosť temného hudobného prejavu a provokatívnych symbolov nosených návštevníkmi ostávajú ukryté.

 

Ako to všetko začalo?

Gotici vyjadrujú nesúhlas s horormi dnešnej doby estetickou provokáciou hlavne prostredníctvom hudby, viac-menej čierneho šatníka a umenia. Gotické novely 19. storočia, rovnako ako fantazijná a hororová literatúra a filmy, poskytujú modelové témy a motívy. Gotický stredoveký architektonický štýl je vnímaný ako samotné umenie. Od čias pohanského stredoveku až doteraz, gotická scéna sa zaujíma o všetko temné, chmúrne, zabudnuté a mysteriózne.  Subkultúra vznikla začiatkom 80.rokov vo Veľkej Británii medzi fanúšikmi Post Punk a New Wave.  Pred dvadsiatimi štyrmi rokmi sa dvaja gotici v Lipsku rozhodli, že nechcú vytvoriť len ďalší “dark music” festival, ale niečo nadnárodné, čo by zbližovalo rovnako zmýšľajúcich ľudí na uvoľnené stretávky, pokecy a oslavy. Keď sa prvý ročník Wave-Gotik-Treffen uskutočnil v 1992 na hranici mesta, mal okolo 2 000 návštevníkov a len niekoľko kapiel. Nikoho vtedy ani len nenapadlo, že o niekoľko rokov sa z neho stane najväčší gotický festival na svete, ktorý každoročne opantá celé mesto na Turíce. Tohtoročné okrúhle výročie začalo výnimočne v zábavnom parku AbenteuerReich Belantis. Presne tak, čierni gotici na farebných poníkoch s kolotočiarskou hudbou sa nevidia tak často. Mesto ponúka množstvo krásnych a luxusných hotelov aj s vírivkou či masážami, ale lacné ubytovanie nájdete v rozľahlom kempe festival či cez Airbnb. 

Miestni obyvatelia si za dve desaťročia na gotikov zvykli a gotici sú tu veľmi vítaní. Celé mesto je zahalené do akejsi temnej magickej atmosféry vytešených vysmiatych gotikov v obláčiku pačuli. 

Ak si chcete privoňať, ďalšie Turíce máte opäť šancu.

Lístky stoja okolo 120 euro, ale zahŕňajú aj verejnú dopravu. Viac info na: www.wave-gotik-treffen.de

 

Text: Petra Dudáková

Foto: Stavroula Ulalume