Hello, Dublin! Oslávte Deň Sv. Patrika ako pravý Ír

Zelená farba, trojlístky, dobrá zábava a ešte lepšie tradičné pitie - v rodnom liste nemusíte mať zapísaný Dublin, aby ste sa 17.marca mohli pripojiť k ľuďom na celom svete sláviacim tradičný írsky sviatok Dňa sv. Patrika.


Pamiatku misionára a duchovného, ktorý v 5. storočí do Írska priniesol kresťanstvo a neskôr sa vďaka tomu stal jeho národným patrónom, si každoročne pripomínajú milióny ľudí naprieč snáď všetkými kontinentmi. Pôvodne katolícky írsky sviatok, ktorý si so sebou v 18. storočí írski imigranti priniesli do Ameriky, totiž postupne prerástol do dnes celosvetovo známej akcie plnej zábavy a osláv radosti zo života. V tento deň sa koniec-koncov hovorí: „Everybody is Irish!“ A tak nadišiel čas hľadať a nájsť – ten kus Íra, ktorý vraj v sebe nosí každý z nás...

St. Patrick’s Day si obľubu postupne získava aj u nás a aj keď voľno z práce tak ako Íri v tento deň zatiaľ nedostanete, príležitosť ísť sa zabaviť je to priam ideálna. Ako by teda mala nezabudnuteľná oslava Dňa sv. Patrika vyzerať? Stačia vám k nej tri najdôležitejšie ingrediencie: niečo zelené na seba alebo aspoň ďatelina namaľovaná na líci, kruh najlepších priateľov a to správne írske pitie! V tomto smere by vám každý Ír bez pochýb poradil tradičné írske pivo (ideálne špeciálnu svätopatrikovskú edíciu zafarbenú na zeleno) a írsku whiskey.

Prečo zelená?

Jednou z neoddeliteľných tradícií spojených s Dňom svätého Patrika je všadeprítomná zelená farba. Málokto však vie, že tomu nebolo vždy tak. Historickou národnou farbou Írska je totiž kráľovská modrá, ktorá sa pôvodne spájala tiež s osobou svätca. Existuje dokonca špeciálny odtieň modrej nazvaný „St.Patrick’s blue“. Za ozelenenie Írska a jeho národného sviatku môže legenda, podľa ktorej svätý Patrik pri svojej misijnej činnosti používal netradičnú pomôcku. Ako symbol Svätej trojice – teda jednoty Otca, Syna a Ducha svätého – si totiž vybral zelený trojlístok. Práve vďaka ďatelinke, s ktorou je írsky patrón dodnes zobrazovaný na každej ikone, sa zelená stala farbou írskych katolíkov, ich najväčšieho sviatku a v očiach sveta nakoniec aj celého Írska. Mimochodom, farbou írskych protestantov je oranžová. Obliecť si ju na Deň sv. Patrika je prinajmenšom nábožensko-politické gesto, ak nie rovno čistá provokácia.

Írska whiskey v slávnostnom šate

Ani tradičné írske značky si na Sv. Patrika nenechajú ujsť príležitosť zaodieť sa do oslavných farieb. Výnimkou nie je ani írska whiskey Jameson, ktorá si sviatok už po piaty raz uctí originálnou limitovanou edíciou. Etiketu zberateľskej fľaše, ktorá každý rok v marci vychádza v obmedzenom náklade, pripravil oceňovaný dublinský ilustrátor Steve Simpson. Svojím charakteristickým štýlom na nej zvečnil typické dublinské frázy, symboly a mapu ulíc pulzujúcich životom. Odkaz je jasný – „Kdekoľvek sa túlam, moje srdce je doma vždy v Dubline.“