Hlavy bratislavských stand-upových show sa pobijú o nové talenty

Šéfujú trom naznámejším bratislavským stand-upovým show a sami majú za sebou roky vystupovania. Samo Trnka (Pančlajn), Ivo Ladižinský (Temné kecy) a Ján Gordulič (Silné reči) teraz zasadnú za jeden stôl a budú medzi stand-upovými pannami a panicmi hľadať nové talenty.


V utorok 31. marca sa novej stand-up comedy Oupen majk v KC Dunaj totiž predstavia odvážlivci, ktorí sa neboja priateľského pucungu z nadhľadom. Pravidlá budú viac než fér, každý dostane päť minút, aby ukázal, či je vychádzajúca hviezda alebo len krčmové táradlo. A čo od nich očakávajú traja poprední komici? Prezradili v krátkom rozhovore.

Ste hlavami bratislavských stand-upových show, kde chodia už ocepovaní humoristi. Čo očakávate od Oupen majku?

Samo: Čakám, že prídu ľudia, ktorí sa doposiaľ ostýchali vystúpiť na open majkoch pomedzi skúsených standupistov. Dúfam, že večer, kde nebude vystupovať žiaden ostrieľaný stand-upista, im dodá odvahy a prídu sa ukázať. Lebo my chceme vidieť nové tváre, hoci by aj hneď na prvý šup nezaskveli. Budem sa tešiť z každého jedného debutanta.

Ivo: Že sa z ničoho nič objaví stand-upový talent, čo sa nestáva tak často a všetci porotcovia by sme sa o neho pobili. Že si ľudia uvedomia, ako ťažké je stand-up robiť, aj keď to vyzerá ľahko, aké ťažké je dnes rozosmiať ľudí, publikum, ktoré nepoznáte. A že prípadne budú tak nevtipní, že my porota budeme môcť byť parádne vtipní (úsmev).

Ján: Očakávam, že tu objavíme nejaké nové talenty. Snažím sa s ľuďmi pracovať od momentu, keď v nich objavím talent. Ak sa chcú stand-upu venovať, majú energiu a chuť sa chystať, počúvať pripomienky a nevzdávať sa, je to super. Potrebujeme viac stand-up komikov, nové tváre!

Tentokrát zasadnete do poroty a budete hodnotiť stand-upové uchá. Čo od nich čakáte?

Samo: Chuť predviesť sa a pobaviť ľudí, to je asi to najdôležitejšie. V ostatné veci skôr dúfam: schopnosť nepovažovať svoje prípadné rezervy za prehru, ale za cenný podnet na prácu na sebe.

Ivo: Že si vyskúšajú, aké je to ísť s kožou na trh. Že nás rozosmejú a že sa nestrápnia veľmi, len trochu. A že si to nebudú brať osobne, keď im naložím. Veď niekto tých divákov za nich bude musieť rozosmiať (smiech). A ja som Ladižo - môj slovník je moja značka (úsmev).

Ján: Od komikov - začiatočníkov očakávam hlavne prípravu. Už za to, že bude mať text očividne prepracovaný, naučený a aspoň párkrát vyskúšaný, bude mať u mňa plusové body. Chcem vidieť, že sa chystal a nedáva to len na náhodu. Ďalším stupňom bude, ak to bude naozaj vtipné. A tretím, bonusovým levelom, ak bude svojský - skrátka, ak prinesie do humoru niečo vlastné - tak ako Šoko improvizáciu, Tomáš Hudák svoj intelektuálno-trpiteľský pohľad na svet a Gabo Žifčák svoj humor každodenných situácií bežného muža.

Pamätáte si svoj prvý stand-up? O čom bol a ako prebiehal?

Samo: Pamätám. Mám ho v šuplíku a už som sa k nemu radšej nevracal. Bol o živote s dieťaťom a bol veľmi ťarbavý. Na pár miestach sa publikum zasmialo, ale inak to bol skôr fail - aspoň v porovnaní s mojimi očakávaniami. Ale dobojoval som, hoci s blbým pocitom, ale dobojoval. Oveľa horší bol ďalší stand-up, keď som si povedal, že "to nejako dám" a šiel som bez nachystaného textu. Spoliehal som sa na to, že v strese začnem improvizovať a bude to dobré. Nebolo, cítil som sa ako totálny chuj. To bola užitočná lekcia, lebo som to potom už nikdy nespravil.

Ivo: Pamätám, dole v Alizee - Bar u priateľov. Organizátori - manželia Prevendarčíkovci - mi povedali, príď sa pozrieť, robíme také, že stand-up sa to volá, možno by si to mohol robiť. Prišiel som sám ako divák, pozeral som a sedel, a zrazu počujem: “Je tu v publiku aj Ladižo, nechcete ho počuť?” A všetci, že hej. Ja, že skúsim a veľký smiech a potlesk, asi najväčší ten večer (úsmev). Odvtedy, teda takého novembra či decembra 2010, vystupujem pravidelne každý mesiac až doteraz, teda do založenia vlastnej najpredávanejšej stand-up comedy ( s Jerrym Szabom ) Temné Kecy.

Ján: Pamätám. Bolo to v novembri 2010 v NuSpirite. Bol o sračkách, ktoré sa ti v živote stavajú do cesty vždy, keď sa pokúšaš niečo dosiahnuť. Dostal som nápad, ten som rozpracoval, poslal kamarátke scenáristke, stretol sa s ňou, prepísal ho, zapracoval jej pripomienky, znova sa s ňou stretol a po dvoch týždňoch a piatich verziách bol stand-up na svete. Bol taký polotrápny, išiel som na 30%, ale nebolo to naštastie na vypískanie. Plus publikum ešte kedysi nepískalo, nemrvilo sa, skôr si odtrpelo zdieľanú hanbu. Ale aj tých som už vycvičil a naučil ich: keď sa vám niečo páči, smejte sa a tlieskajte, keď sa nepáči, bučte a pískajte!


Event: www.fb.com/events/1553982114857084

31. 3. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 7€ / 6€ v predpredaji v bare v KC Dunaj