„Hra Autor je zveličeným obrazom môjho života,“ hovorí Pavol Seriš

Pavol Seriš po úspešných komédiách Chutilo vám, páni? a Zo ZOO prichádza s novým autorským predstavením Autor. Hovorí o osude jediného človeka - autora, teda pracujúceho tvora, ktorý musí vytvoriť originálne dielo, inak príde o všetko.


Divadlo, v ktorom ide herec viac za seba ako za postavu. Osobnú výpoveď o úskaliach tvorby pod režijným dohľadom českého divadelného a filmového režiséra Břetislava Rychlíka uvedie KC Dunaj v utorok 9. decembra.                                                                                          

Pred pár dňami si mal premiéru novej hry Autor. O čo v nej ide?

Autor je divadelná komédia o tvorbe. Z mojich diel ide určite o najosobnejšiu výpoveď. Je to príbeh o pracujúcom človeku, ktorý dostane hodinu na to, aby vytvoril originálny zábavný program. Preto začne písať či tvoriť v priestore, hľadá inšpiráciu a strieda rôzne žánre: od rozprávky cez film po rôzne relácie. Čas sa mu kráti a tým jeho tvorba graduje.

Hra sa volá Autor. Je inšpirovaná tebou samým?

Určite, z veľkej časti vychádzam z vlastných skúseností s písaním, hľadaním témy, skúšaním, rozvíjaním nápadov... Je to hra plná emócií a krátkodobých úspechov a neúspechov. Každý tvorivý človek už zažil, že mu niečo napadne a on má pocit, že ide o prevratný a neskutočne originálny nápad, ale s odstupom času, čo môže byť po hodine ako aj po týždni, mu tá istá vec príde ako banálna a tuctová. Hra Autor je zveličeným obrazom môjho života.   

Mal si nejakých spolupracovníkov, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na tejto tvojej hre?

Áno, predovšetkým je to český režisér Břetislav Rychlík, s ktorým sme sa pravidelne stretávali a ktorý do hry vniesol úžasné prvky. Riešili sme spolu scenár, vystavanie príbehu, scénografiu, kostým, klaunské prvky, všetko. Teraz po vydarenej premiére v Trenčíne som si naplno uvedomil, akým veľkým prínosom bol. Skúšanie s ním bolo jednak zábavné, ale aj nesmierne podnetné. Veľmi sa teším na reprízy v KC Dunaj a následne v Brne, Prahe a iných mestách.

Po Chutilo vám, páni? a Zo ZOO ide o tvoju tretiu autorskú hru jedného herca, ktorú uvedieš v KC Dunaj. Vidíš vo svojej tvorbe nejaké zmeny?

Určite, človek sa mení a vyvíja. Ešte som na doktorskom štúdiu na JAMU v Brne, takže sa neustále vzdelávam a to ma posúva. Chutilo vám, páni? a Zo ZOO sú komédiami charakterov, ktoré fungujú na častom strihu z postavy do postavy. V hre Autor však ide aj o akúsi intímnu spoveď jedinej postavy. Samozrejme, že je tam opäť mnoho pohybovej či verbálnej komiky, ale pomedzi to nastoľuje otázky, ktoré sú pre tvorbu i pre mňa zásadné.  

Pre koho je určená hra Autor?

Snažím sa svoje hry písať pre široké publikum, aby si v nej svoje našli ako násťroční, tak aj dôchodcovia. Nechcem tvoriť pre nejakú úzku skupinu ľudí a potom hrávať pre desať divákov. Hra Autor je takisto divadelným príbehom pre každého. Určite sa v nej nájdu hlavne tvoriví ľudia.

Pavol Seriš

je absolventom ateliéru pohybového divadla na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne, kde momentálne pokračuje v doktorskom štúdiu. So svojimi hrami pravidelne vystupuje na Slovensku v Česku a v ďalších krajinách. Vo svojej tvorbe mieša fyzické divadlo, stand-up comedy, absurdný humor, pantomímu či tanec. Za hru Chutilo vám, páni? dostal Cenu Stana Radiča na festivale Kremnické gagy 2012 a Cenu Sofia Amendolea na Roma Teatro Festivale 2014 v Ríme. Nedávno mu na pražskom festivale alternatívneho divadla ...příští vlna/next wave... 2014 odovzdali Poctu Objev roku.

Event: www.fb.com/events/252382771598789

9. 12. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 4€