Kvalitný stand-up si robí srandu, aj čosi povie

Netrepať, premýšľať. To je podtitul blogu Mareka Sivča, ktorý na ňom sleduje bratislavskú stand-upovú scénu. Hovorí, že kvalita v humore je veľmi subjektívna, ale stand-upy ako Pančlajn produkujú o niekoľko levelov lepší humor, aký sa dostáva divákom televízie, a komici sa každým vystúpením posúvajú dopredu. O slastiach a strastiach slovenského stand-upu hovorí pozorný bloger, ktorý videl približne 70 slovenských vystúpení.


Aj keď slovenský stand-up funguje už dlhšie, najmä čo sa týka Bratislavy, ak o ňom niekto písal, tak väčšinou len jednorázovo. No ty sa mu na svojom blogu venuješ systematickejšie. Kedy si začal sledovať slovenský stand-up a prečo?

Stand-upy v angličtine pozerávam na nete už dlho a od roku 2010 som na ne chodil aj naživo (tu v Bratislave). Vzhľadom na (ne)kvalitu akéhokoľvek humoru v televízii (odkedy zmizli legendy typu Lasica, Satinský, Radič, Filip) som neveril, že na Slovensku máme komikov, ktorí by také niečo zvládli. Veľmi slabé útržky na Youtube ma v tom len utvrdzovali. V marci 2014 som náhodou narazil na Pančlajn, v ktorom mali vystúpiť Trnka a Graus, ktorých humor som poznal z videí na SME. Povedal som si, že to vyskúšam. Dám tomu jednu šancu naživo. V ten večer ma prvýkrát slovenský komik rozosmial do sĺz (Juraj "Šoko" Tabáček a jeho perfektný Skaut). Po zhliadnutí celej show som si uvedomil, že slovenská stand-up scéna tu nielenže je, ona už je dospelá. Odvtedy chodím na Pančlajn pravidelne a opakovane mi túto moju teóriu dokazuje. Mimochodom, vidieť stand-up vystúpenie naživo a na internete je brutálny rozdiel.

Situácia sa za posledné obdobie vyvinula, kedysi tu boli populárne Silné reči, neskôr pribudol Pančlajn, Temné kecy, funguje Od vec_FM, komici chodia aj do iných miest, kde tiež už stand-upy fungujú. Ako vnímaš tento "boom" ty? Zdá sa ti, že sa stand-upistické rady rozšírili nielen kvantitatívne, ale aj kvalitatívne?

Kvalita v humore je veľmi subjektívna, no treba si uvedomiť, že všetky z tebou spomenutých show produkujú o niekoľko levelov lepší humor ako je aktuálne v televízii. Môžu si viac dovoliť. Povedať, čo chcú. A (bože chráň) aj očakávať nejakú formu rozmýšľania či znalostí aktuálnych slovenských tém od diváka. Každá show je mierne iná, no tým zvyšuje šancu, že si človek nájde "ten svoj" štýl humoru v live stand-up vystúpeniach. Inými slovami sa dá povedať, že je tu viac kvality. Navyše som si všimol, že viacerí komici vystupujú vo viacerých show, čo znamená viac skúseností s publikom, a teda aj zlepšenie ich vystúpení.

Na svojom blogu si napísal, že si skôr Pančlajnista, kvôli intelektuálnejšiemu humoru. Ako by si v globále zhodnotil túto platformu? Čím sa Pančlajn líši od iných stand-upov, čo ťa na ňom baví, alebo čo by si napríklad aj zlepšil?

Atmosféra, výber komikov a podnik. To sú tri veci, ktorými dokáže organizátor (a v našich končinách aj uvádzač a vystupujúci v jednom) odlíšiť svoju show od iných. Samo Trnka a jeho Pančlajn mi v týchto troch veciach ľudsky, humorom i kvalitou sadol najviac. Ja považujem za kvalitný stand-up taký, ktorý si nielen robí srandu, ale aj čosi povie. Kde humor nie je len konečným cieľom, ale aj prostriedkom k nejakej myšlienke, posolstvu alebo výsmechu z nejakej nelogickosti či krivdy. Tiež mám rád, keď si robí srandu z aktuálnych udalostí a vytvára tým aj obraz doby, v akej práve žijeme. Jednoducho, keď ten humor nie je len prvoplánový alebo lacno vulgárny. Pančlajn sa sám o sebe profiluje ako intelektuálny, čím núti aj komikov samotných spoliehať sa viac na kvalitné pointy, a aj komici vedia, že si môžu od divákov dovoliť očakávať viac intelektu. Preto sa najpríjemnejšie cítim na Pančlajne. Z praktickejších vecí ma teší istota, že si určite sadnem (na páske na ruke je aj číslo vášho miesta), čo som na iných show nevidel. Takisto atmosféra KC Dunaj mi prišla najpríjemnejšia spomedzi iných podnikov. Ďalej to, že je z akéhokoľvek miesta dobre vidieť na pódium (ak pred vami nesedí niekto s afro účesom).

A keď sa pozrieme na samotných stand-upistov, ako hodnotíš ich úroveň, výstupy? Vidíš tam s postupom času progres?

Krása stand-upov je v tom, že sú naživo, vždy pred neprebádaným publikom a (ak navštevujete len jednu show) vždy s novým materiálom. Vystupujúci, ktorý bol v poslednom vystúpení slabý, môže v tom ďalšom divákov totálne rozsekať. A váš obľúbenec môže i prekvapivo sklamať. Stalo sa mi oboje. Videl som okolo 70 slovenských vystúpení a vidím, že sa komici silou-mocou nedržia svojich overených vecí. Skúšajú nové témy, prístupy alebo pózy. Nie vždy to zafunguje, ale toto skákanie do neznáma je pri stand-upe veľmi dôležité. Adrenalínové, no o to krajšie, keď vyjde. V tomto určite cítim progres. Ja si už kupujem lístky na Pančlajn bez toho, aby som vedel, kto tam bude vystupovať. Keby som cítil únavu materiálu, zlé smerovanie alebo stagnáciu určite by som to nerobil (úsmev).

Ktorého stand-upistu máš najradšej?

Najprv to bol Juraj "Šoko" Tabáček, ktorý pravidelne sype do hrnca slovenskému stand-upu nenahraditeľné korenie improvizácie. Potom to bol Dano Čistý, ktorý vie spojiť humor a vystupovanie suché ako Monty Pythonovci s históriou a technológiami. A ono to funguje... ako by on povedal... "Mega". Na svojom poslednom vystúpení ma absolútne prekvapil Stano Staško, ktorý ma rozsekal nečakaným... alebo práveže čakaným... humorom zloženým z páuz. Niekoľko mesiacov predtým dokázal Gabo Žifčák v rámci troch týždňov vykúzliť tri vystúpenia s úplne odlišnými témami (mama, chudnutie, alkohol) a všetky dokonalo. Tým chcem povedať, že je veľmi ťažké vybrať jedného, keď mne sa páči práve ten rozptyl štýlov a prístupov. No ak silou mocou musím, tak mňa zatiaľ nikdy nesklamal Tomáš Hudák. Ten má pointy, myšlienky, vystupovanie a i generovanie nového obsahu zmáknuté bezchybne. A keď treba, prihodí aj kus improvizácie (úsmev).


Najbližšie príde stand-up Pančlajn do KC Dunaj v stredu 13. mája. Na pódiu bude pučať svieži humor Šoka Tabačka, Michaela Szatmaryho, Pavla Grausa, Docenta, Tonyho Vlachoua a novoobjavenej Natálie Fašánkovej. Hlavný botanik a konferenciér večera bude Samo Trnka. Hudobným hosťom bude zábavná pesničkárka Mirka Miškechová.

13. 5. (streda)
Štart: 20:00 hod.
Vstup: 10€ / 9€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: www.fb.com/events/377986605743294
Pozvánka: https://www.youtube.com/watch?v=wsvHibWrHhQ&feature=youtu.be