Zaži ostrovné svety na piešťanskom festivale Lidožúr

Svetielka osvetľujúce plochu medzi stromami na riečnom ostrove Lido v Piešťanoch, kmene stromov oblečené do zemepisných máp, školské lavice a stoličky, milí ľudia, dobré koncerty, knihy, sprievodný program a atmosféra dokonale vyšperkovaná riekou Váh, ktorá tento malý svet obkolesuje. Tak si na Lidožúr spomínam ja. Stačilo prejsť cez most.


Vďaka občianskemu združeniu Chyť sa roboty môžete tento mikrosvet po ročnej prestávke opäť zažiť tento víkend aj vy. Sama som zvedavá na to, čo 6. edícia mestského hudobného festivalu prinesie. Sľubujú "medziodborový dialóg a prepojenie medzi umelcami z rôznych odvetví, divákmi a priestorom."

Lidožúr znovu vytvorí priestor pre kreatívnu tvorbu len pár minút chôdze od centra mesta v nádhernom prostredí riečneho ostrova. Festival je zameraný na prezentáciu umeleckých žánrov s dôrazom na súčasnú elektroakustickú hudbu, vizuálne umenie, soundart, videoart, súčasný tanec, film a literatúru. Cez svoju dramaturgiu spája komunitu a vytvára vzťah k priestoru Lida a spolupracuje na jeho včlenení do mestského života Piešťan.

V rámci hlavného hudobného programu zaznejú na dvoch stage-och osvedčené aj nové progresívne slovenské a české mená. Nvmeri, Please the trees, Max Bazowski, Núku, Snowdrop, Archívny chlapec a Dobropic, Says, Isama Zing, Hallogenerator, Floating Planet, DJi Tasun a Palo Čejka. Svoju slovenskú premiéru absolvuje na Lidožúre nádejná rakúska synth-pop zostava Hearts Hearts, jeden z najpresvedčivejších debutov roka 2015 (podľa anglického portálu Drowned in Sound).

Spojením hudby, tanca a videoartu vznikne multimediálne performancetanečníčkyKatky Rampáčkovej, videoartistau Jakuba Pišeka a hudobníka Adama Dekana. Ich tvorba prebehnepriamo na mieste počas mikrorezidencie.

Návštevníci sa tiež stanú svedkami záverečnej prezentácie spolupráce s architektonickým kolektívom Woven. Slávnostné odovzdanie funkčného objektu vo verejnom priestore Lida, vytvoreného účastníkmi Workshopu 1:1, otvorí festival. 

V programe tiež zaujme novinka v podobe krátkych prednášok small talks. Je tokoncept krátkych prednášok „talkov“ na témy súvisiace s tohtoročným festivalovým programom – súčasný tanec a hudba či verejný priestor.

Ilustrátor Marek Cina na svojom mikrorezidenčnom pobyte bude zachytávať atmosféru festivalu svojimi drobnými ilustráciami.

Okrem hlavného programu festival ponúkne kreatívne workshopy, hudobnú dielňu, art inštalácie a videomapping v priestore Lida, happening “báseň na počkanie”, detskú zónu s divadelnými predstaveniami, originálny foodcourt v spolupráci s ŽiWell, pivné špeciály od Piešťanskeho pivovaru, možnosť ubytovať sa v stanovom mestečku priamo na ostrove a ešte o niečo viac.

Príďte si do Piešťan oddýchnuť, zakrepčiť, inšpirovať sa, nadýchnuť, spoznať nových ľudí a zažiť ostrovnú atmosféru na festival LIDOŽÚR už tento víkend, 29.-30. júla 2016.
Oplatí sa "priletieť"! :) 

Viac info na:

facebook: https://www.facebook.com/Lidozur2013/?fref=ts

event: https://www.facebook.com/events/629975147169823/