Must see & must hear tohtoročného Waves Bratislava?

Foto: Martina Mlčúchová

Foto: Martina Mlčúchová

Klubový festival Waves Bratislava sa vracia! Už tento víkend si môžete užiť dobrej muziky až-až. Ak ste sa ešte nestihli zorientovať, skúste sa riadiť týmto malým guideom. Takže, čo určite nepremeškajte?


Naši pravidelní čitatelia sa už určite navnadili na Waves Bratislava 2014 pri čítaní jesenného čísla. Aj vy ostatní však nemusíte hodiť víkendový program za hlavu. Na youtube nájdete playlist, ktorý vám pomôže zorientovať sa. Poďme si však povedať niečo bližšie k niektorým interpretom, ktorých v ňom nájdete.

Alamo Race Track

Indierocková kapela z Amsterdamu zastupuje na festivale holandskú hudobnú scénu. Má za sebou dva štúdiové albumy a tajomnú prestávku, po ktorej sa na scénu vrátila v inom zložení, no stále rovnako skvelá. Btw, obľúbení sú napríklad na scéne v Manchesteri. No povedzte, nepočujete v ich hudbe príjemný šum veľkomesta?

Autumnist

Hudobný projekt par excelence, ktorého tvorba nie je len plochá elektronika. Prepletaná s akustickou tvorbou je ako stvorená na živý koncert. Teraz už pätica hudobníkov odohrala koncerty nielen doma na Slovensku, ale aj vo Veľkej Británii, USA, Maďarsku a podobne. Aj na Waves sa môžete ponoriť do ich hudby s takmer bizarnou filmovou atmosférou.

Carnival Youth

Ďalšie indie, tentoraz však z Litvy! Ak chcete, volajte to alternatívna gitarovka, ide však o hudbu ako stvorenú na road trip! Dynamická a pobádajúca baviť sa. Napríklad aj na parkete na ich koncerte ;)

Erotic Market

Sexi názov, sexi muzika! Noisy R´n´B z Francúzska. A viete, ako sa toto duo popisuje? Vraj sú ako pretekárske auto, ktoré si tvorí vlastnú trasu cez nezmyselné scenérie a sugestívnu erotiku... Či už chápete ich záhadné alegórie alebo nie, rozhodne by ste toto duo nemali premeškať.

Fresh Out of the Bus

Ďalšia slovenská úderka. Nevieme, či sa dovezú autobusom. Čo však vieme je, že dovezú slušnú dávku indie-rocku. Gitary, bicie a spev (občas jemný a melancholický, inokedy zas dravý). Áno, aj taká hudba sa u nás robí, a to dobre!

Garden City Movement

Naša nová záľuba je izraelská hudbe! Teda asi od leta a vždy sa tešíme, keď narazíme na ďalšieho dobrého interpreta. Garden City Movement prináša prekvapivú kombináciu jemnej elektroniky, záchvevov indie a hrejivých tónov. Úplne nás zhypnotizovali...

Genius Locci

Genius locci bol v rímskej mytológii ochraňujúci duch. Slovenské Genius Locci prináša hudbu plnú emócií, jednoduchú a predsa zasahujúcu všetko, čo máte v hlave. Dokonalé. Viac asi netreba povedať.

JoyCut

Industriálny post-rock plný experimentov, no rozhodne príjemných! Aj sme rozmýšľali, čo nám JoyCut pripomína a hľa: „poteší fanúšikov The Cure, Joy Division...“!

Julien Mier

Mladý talent – veď hudbe sa venuje už od šestnástich (a vy ste v tom veku robili čo?). Komponuje, dizajnuje zvuk. Hovorte tomu ako chcete. Výsledkom je kaskáda melódií s textúrou aj obsahom. Nie sú to len zvuky bez významu, takže toto meno si určite zapamätajte.

Lavagance

Fešákov z Lavagance nemusíme ani predstavovať. Už minulý rok odohrali na Waves skvelý koncert, tak sa tešíme na ďalšie kolo! Gabriel, Miles, Princess of the Light – to už je kvalitná slovenská rocková alternatíva.

Lovely Quinces

Chorvátsko bude na Waves Bratislava zastupovať aj skvelá pesničkárka. Niekoľkokrát sa dostala na obálku chorvátskeho Rolling Stone magazínu. Len sa započúvajte do jej hebkého hlbokého hlasu. Hotová báseň.

Manu Delago Handmade

Poznáte hudobný nástroj „Hang“? Nástroj na štýl perkusií je vraj darom z nebies. V rukách Manu Delaga je to rozhodne tak. Ambient v podaní jeho zoskupenia Manu Delago Handmade. Pikoška – Manu Delago má na youtube najpozeranejšie hangové video.

Millhouse

Ak zatúžite po niečom temnejšom, určite nevynechajte koncert kapely Millhouse. Slovenskí fešáci to rozbalia svojsky na stagei Rádia_FM. Rozhovor v novom Inspire už máte mať prečítaný, tak smelo na koncert.

Tante Elze

Šikovnica šikovná, už aj v Inspire magazine bola! Objav Demovnice má za sebou projekt so Stroonom a Fallgrappom, ale aj dosť vlastnej krásne melancholickej hudby. Čerstvá slovenská hudba nesklame.

Taymir

Holandská kapela kombinujúca 60´s náladu s odvahou Arctic Monkeys a štýlom The Strokes. Indie-rock sa rozšíril z lokálneho úspechu aj na medzinárodné pole. Teraz dokonca aj na Slovensko! Hurá, hurá! To bude ale tancovačka.

The New Spring

Severská dávka hudby rozhodne nebude chladná. Dánsky pesničkár s gitarou na pódiu bude pastvou pre uši. Správne bradatý, správne hravý a správne melancholický, ale hlavne hudobne vyvážený a dostatočne kvalitný. Škandinávia od nás dostáva desať bodov z desiatich, teda, ak nám ho tu nechajú.

Vlasta Popič

Okrem skvelého mena aj rovnako dobrá hudba. Alternatívno-punk-noise-psychodelic... No prosto sa to dá ťažko opísať slovami. Radšej sa choďte pozrieť, ako to táto chorvátska kapela rozbalí na pódiu. Majú za sebou už tri európske turné, tak je načase, aby zavítali aj k nám!

Walter Schnitzelsson

Nuž, kto si aspoň raz nespieval „mother naked“, nech idem okamžite do kúta! Rezníci sú zábavní a hudobne výživní zároveň... Ale veď vy viete!

Zapaska

„Hudba je náboženstvo. Nesmie sa predávať.“ Tak reagovali na otázku k ukrajinskej situácii. Ukrajinské duo, ktoré si vraj nemá osobne čo povedať, no v hudbe im to namôjveru klape! Indie v kombinácii s folkom, rôznymi zvukmi a ich skúsenosťami sľubujú úžasný koncert.

Zlokot

Končíme už známym slovenským zoskupením. Štvorica, ktorá si popri iných projektoch, našla k fanúšikom cestu ako alternatívna hip-hopová skupina s prvkami elektroniky, nesmie na Waves Bratislava chýbať. 

Toto nie je ani zďaleka všetko, čo na tohtoročnom Waves Bratislava uvidíte. Pozrite si celý line-up, alebo si pozrite aj koncerty na Waves Vienna. Klubovo festivalový víkend rozhodne netreba premeškať.