Obchodná je tam, kde sídlime aj my

OBCHODNÁ na Obchodnej

Netradičná výstava prevedie históriou hlavnej nákupnej ulice Bratislavy


Ako vyzeral život na Obchodnej ulici v minulosti? Ako sa zmenila za posledné roky? Históriou jednej z najznámejších ulíc Bratislavy, vás prevedie unikátna výstava, ktorú môžete vidieť v týchto dňoch priamo na obrazovkách vo výkladoch na Obchodnej ulici v Bratislave a v galérii Satelit. A keďže súčasťou Obchodnej sme aj my, pretože práve tam sídli Inspire Magazine, výstavu sme si nemohli nechať ujsť!

 

Chcete vedieť, ako sa menili domy na Obchodnej ulici za posledných 30 rokov? Zažite umenie vo verejnom priestore od 27.10. do 22.11.2015 na obrazovkách nainštalovaných v sedemnástich prevádzkach. 

Netradičná časozberná výstava vychádza z knihy Obchodná 1984 – 2014, projektu umeleckej dvojice Ľuba a Moniky Stacho. Na fotografiách zachytili tridsaťročnú históriu ulice, ako aj jej zmeny až do súčasnosti. Prostredníctvom časozberu sa pred divákmi odvíja príbeh posledných tridsiatich rokov. Spoločensko-politické udalosti sa odrážajú vo výzdobe obchodov, oblečenia ľudí, a ďalších dobových znakov.„Obchodná ulica bola vždy miestom obchodu a stretávania sa ľudí. Jej výzor vždy odzrkadľoval dobu, v ktorej sa žilo,“konštatuje fotograf Ľubo Stacho, autor fotografií.Prezentácie na obrazovkách umožnia návštevníkom vidieť takmer 500 fotografií, medzi nimi množstvo doteraz nepublikovanýchzáberov.

Paralelne s výstavou vo výkladoch prebieha výstava fotografií v Satelite, galérii SCD, ktorá bude pre verejnosť sprístupnená od 5.11.2015, a predstaví výber z fotografií Obchodnej ulice na kvalitných tlačiach. Výstavu v Satelite uvedie na vernisáži 4.11. o 17.30 významný český dokumentarista prof. Jindřich Štreit. Súčasťou programu budú sprievodné prednášky odborníčok (prof. Henrieta Moravčíková, SAV a doc. Andrea Bacová, FA STU) a komentované prehliadky výstavy.

 

Spoluorganizátorom výstavy je občianske združenie Obchodná ulica a okolie, ktoré si za cieľ kladie zlepšenie imidžu a kvality verejného priestoru ulice. ''Chceme, aby sa vrátila na kultúrnu, ekonomickú a sociálnu mapu Bratislavy,'' vraví David Čajko, predseda a spoluzakladateľ združenia. ''Pre jej revitalizáciu a fyzické zlepšenie priestoru komunikujeme s obchodnou komunitou, vlastníkmi budov a obyvateľmi, nadviazali sme spoluprácu s magistrátom, zainteresovanými úradmi. Na Obchodnú sa rovnako snažíme prilákať viac návštevníkov prostredníctvom kultúrnych podujatí.''