NA SLOVENSKU VZNIKÁ NOVÝ "PROJEKT RUINY"

Cyklus nezvyčajných koncertov a súčasného umenia na schátraných miestach. Súčasťou prvého cyklu bude aj známa hudobná legenda.


ruiny/chátranie
- úpadok, strata schopnosti alebo síl, degenerácia, ochabovanie; vývojový ústup, zvrhnutie sa od normálneho alebo progresívneho vývoja

Projekt RUINY je festival súčasnej a experimentálnej hudby. Projekt je rozdelený do viacerých cyklov, ktoré sa zrealizujú na opustených a schátraných miestach. Prvé podujatie sa bude konať 6. augusta 2016 v priestoroch Prónayho kaštieľa v Opatovej pri Lučenci, ktorý bol postavený v roku 1903 a v súčasnosti chátra - resp. čaká na rekonštrukciu. V objekte budú umiestnené i maľby, fotografie a inštalácie od mladých slovenských autorov.

Účasť potvrdila aj jedna z najvýraznejších osobností slovenskej experimentálnej tvorby David Kollár.

David Kollár patrí medzi najproduktívnejších slovenských inštrumentalistov a skladateľov experimentálnej, filmovej a scénickej hudby. Medzi jeho aktuálne diela patrí hudba k pražskému divadelnému predstaveniu Animal Exitus od SpitFire Company. Podieľal sa aj na dokumente Mira Rema z väzenského prostredia Comeback, ktorý mal premiéru minulý rok na filmovom festivale v Karlových Varoch. Za zmienku stoja jeho spolupráce so zahraničnými umelcami ako Pat Mastelotto (King Crimson), Eivind Aarset, Gergo Borlai, Paolo Rainieri a ďalší.

 

Ďalším hudobným hosťom Projektu Ruiny je duo Ján Fiala (bicie nástroje, vibrafón) a Štefan Szabó (gitara). Repertoár dua sa skladá z dvoch rozličných svetov. Prvý tvoria autorské skladby pre bicie nástroje a gitaru. Niektoré časti piesní sú komponované, iné zasa improvizované. Druhej časti dominujú gitara a vibrafón - v nej sa nachádzajú skladby nielen súčasných slovenských a českých skladateľov, ale aj autorské kompozície. 

David Petráš sa vo svojej tvorbe venuje rozsiahlym zvukovým plochám, ktoré vznikajú kombinovaním a nahrávaním hudobných i nehudobných motívov. Skladby obsahujú vopred pripravenú formu ale i otvorené vzorce, ktoré sa striedajú s improvizačnými časťami. Hudba tak vzniká priamo na mieste, čím sa stáva neopakovateľnou a určenou priamo pre konkrétny čas a miesto.

http://davidpetras.bandcamp.com/

 

Vstupenky je možné zakúpiť priamo na mieste konania festivalu. 

Viac informácií na www.facebook.com/projektruiny alebo emailom info@projektruiny.sk