Najlepšie €urópske filmy za €uro v Kine Lumière!

Melancholia

Melancholia

Leto mnohí považujú za uhorkovú sezónu. Aj milovníci kvalitného filmu, zvyknutí na premietania počas chladnejších ročných období. Od minulého leta však toto neplatí. Bratislavské Kino Lumière sa rozhodlo robiť radosť svojim divákom po celý rok a po dobrom ohlase z vlaňajška pripravilo aj na toto leto projekt €urópske filmy za €uro. 


Filmové aj hudobné lahôdky

Projekt prináša divácky obľúbené európske filmy. Ide o diela ocenené na významných medzinárodných festivaloch, snímky renomovaných režisérov či filmy označené nálepkou kultové. Vidieť ich znova na veľkom plátne a za dobrú cenu je jedinečná príležitosť. V prípade niektorých filmov dokonca posledná, pretože do projektu sú tento rok zaradené aj diela, ktorým končí distribúcia v našich kinách. Takým je napríklad unikátny hudobný dokument nemeckého režiséra Wima Wendersa o legendárnej kubánskej kapele Buena Vista Social Club (1999), vyznamenaný mnohými medzinárodnými cenami. Film nie je len záznamom koncertného turné skupiny, režisér v ňom preniká aj do pracovnej atmosféry v nahrávacom štúdiu či do zákulisia vystúpení a prináša zaujímavú výpoveď o fenoméne hudby, ľuďoch a ich vzťahu k životu a umeniu.

Pátranie po Sugar Manovi 

Pátranie po Sugar Manovi 

Filmová kolekcia obsahuje aj ďalšie diela o hudobníkoch. Snímka Pátranie po Sugar Manovi (2012), ocenená Oscarom za Najlepší dokumentárny film roku 2012, rozpráva pravdivý príbeh Rodrigueza, najväčšej rockovej hviezdy 70. rokov. Alebo dokument Rok diabla (2002) českého režiséra Petra Zelenku o Jaromírovi Nohavicovi, Karlovi Holasovi, skupine Čechomor, ale aj o boji s alkoholizmom a zázrakoch života, ktorý na udeľovaní cien Český lev získal päť sošiek, vrátane kategórie Najlepší film. V tejto súvislosti nemožno nespomenúť aj britský kultový film Trainspotting (1996) Dannyho Boylea, na ktorého hudobnej zložke sa podieľali najväčšie hviezdy britskej gitarovej a elektronickej hudby polovice 90. rokov, ako  Blur, Primal Scream, New Order či Pulp. Priazeň divákov si pre svoju hudobnú časť získal aj český film Davida Ondříčka Samotári (2000) s hudbou Jana P. Muchova, uznávaného tvorcu na európskej hudobnej scéne.

Trainspotting

Trainspotting

Úplné novinky za najlepšiu cenu

Súčasnú kinematografiu v projekte reprezentujú najnovšie filmy, ktoré vstúpili do distribúcie v období posledných troch rokov, niektoré dokonca len nedávno. Sú medzi nimi čerstvé distribučné novinky Borgman (2013) o zle, ktoré prichádza v podobe všednosti, alebo Rozbitý svet (2012), najlepší britský nezávislý film roka, o láske v rôznych podobách. Premietať sa bude aj filmová adaptácia slávneho románu francúzskeho spisovateľa Borisa Viana Pena dní (2013) v typicky hravom výtvarnom a vizuálnom štýle Michela Gondryho, jedného z najrešpektovanejších režisérov hudobných videoklipov v súčasnosti.

Pena dní

Pena dní

Do projektu je zaradený aj Hon (2012) dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga, spoluzakladateľa hnutia Dogma 95, ktorého deklarovaným cieľom je návrat k jednoduchosti filmu a sústredenie sa na postavy a príbeh. Vinterbergova psychologická dráma prináša príbeh Lukasa v hlavnej úlohe s excelentným Mikaelom Mikkelsenom, oceneným za Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe na MFF v Cannes, ktorý sa stal obeťou náhodnej lži a nemilosrdnej štvanice. Premietne sa tiež jedna z psychologicky najprepracovanejších a zároveň najláskavejších filmových drám rakúskeho režiséra svetového mena Michaela Hanekeho Láska (2012). Jeho zatiaľ posledné dielo o láske na sklonku života mu vynieslo Zlatú palmu na MFF v Cannes. Projekt ale uspokojí všetky vekové kategórie divákov. V programe je napríklad aj srbský film Klip (2012) debutantky Maje Miloš, ktorá svojím nekompromisným pohľadom do reálneho prostredia tínedžerov vyvolala vášnivé diskusie.

Klip

Klip

Dánsky nezmar Lars von Trier

Najdiskutovanejším režisérom súčasnosti je svojrázny dánsky filmár Lars von Trier. Svojimi filmami provokuje, vyrušuje z jednotvárneho vnímania a hodnotenia sveta. A často pritom šokuje. Počas leta sa bude pod hlavičkou €urópske filmy za €uro premietať päť jeho filmov. Manderlay (2005), Antikrist (2009), Melancholia (2011) a oba diely najnovšej snímky Nymfomanka III (2013). Zo štyridsiatich piatich kvalitných európskych filmov nájdete v bratislavskom Kine Lumière od 15. júna do 31. augusta vždy denne jeden s projekciou o 17.30 hod. Stačí si len vybrať!