Navštívte Stubaier Gletscher

combine_images.jpg

Zime sa nevyhnete, či už bude normálna, alebo sibírska, ako avizovali majstri počasia. Čľapkanicu v meste však môžete vymeniť za čerstvo napadnutý prašan v Rakúsku. Stuibatal, výnimočná dolina neďaleko hlavného mesta Tirolska Innsbrucku, je to pravé miesto na vyjašenie sa na lyžiach alebo na snowboarde.


Kam skôr?

Kráľovstvo snehu, Stubaier Gletscher, znamená 35 špičkových zjazdoviek. Najväčšia ľadovcová oblasť Rakúska je cieľom milovníkov freestylovej a freeridovej zábavy. Areál Snowpark Moreboards Stubai Zoo je miestom stretávania špičkových freestylerov na jednej, aj na dvoch doskách.

Lyžiarska trasa Bildstöckljoch je určená pre náročných lyžiarov a vedie z vrcholovej stanice Wildspitz v nadmorskej výške 3210 m voľným terénom. Skúsení lyžiari sa tešia z výzvy, ktorú predstavuje Daunjoch – čierna zjazdovka Daunhill s maximálnym sklonom 60 % je najstrmšia v celej lyžiarskej oblasti. Len si spomeňte na školské časy, kde je táto hodnota na uhlomeri.

Tak ako všade v backcountry zóne však aj tu platí: keď opustíte vyznačenú trasu, vstupujete do vysokohorského terénu s príslušnými rizikami – a každý zodpovedá sám za seba. Takže bez vedomostí o nebezpečenstvách v horách, ako sú lavíny, a o správaní sa vo voľnom teréne, či bez bezpečnostného vybavenia na blackcountry zabudnite.

Na ľadovci Stubaier Gletscher majú k dispozícii v rámci Powder Departmentu 15 nádherných tratí s hlbokým snehom, ktoré možno vďaka mape freeridových zón a GPS trackom ľahko nájsť. Niektoré z nich, ako „Hidden Valley“ alebo úzky kaňon „Cannonball“, tesný, prašanom doslova zasypaný žľab, zreteľne vidno už pri výjazde na Eisgrat. Keď napadne čerstvý prašan, ide priateľstvo bokom. Keď nastane Powder Day, treba sa ponáhľať a zanechať prvé zakrútené stopy v panenskom snehu – ktoré môžu ostatní so závisťou komentovať.

Skizentrum Schlick 2000 je chilloutová oblasť doliny. Horské chaty, lahodné špeciality, ale aj 15 zjazdoviek a jedna lyžiarska trasa. O deti sa dokonale postará personál detského sveta BIG Ron's Kinderland, alebo detské jasle s izbami na zohriatie a hranie. Rodičia si čas bez potomstva môžu užiť na širokých svahoch a zjazdovke až do obce Fulpmes. Tínedžeri sa vybláznia v Snowparku SPS 2000 a v Ride-Jump-Run, oblasti s malými a veľkými žľabmi, impozantnými skalami a skokmi cez cestu. Oblasti Serlesbahnen v Mieders a Elferlifte v stredisku Neustift ponúkajú deň-noc nezabudnuteľnú oldschoolovú sánkovačku na šiestich dráhach. Oblasť Serlesbahnen je vďaka prehľadným a nie príliš náročným zjazdovkám ideálnym miestom pre začiatočníkov a záujemcov o osvieženie lyžiarskych schopností, Elferlifte je rajom lietajúcich šialencov – paraglidistov a rogalistov.

Let´s go for a ride!

Vo vrcholovej stanici Eisgrat vítajú slnečné lúče. Freerideri si určite ešte odskočia do cafe baru Zum Steinbock, bez posilnenia sa na svah veľkosti XXL proste nejde. Vďaka bezplatnému WiFi si možno ešte rýchlo skontrolovať najnovšiu lavínovú predpoveď, či postnúť fotku s otagovanými freeridermi na sociálnu sieť.

V Checkpointe je veľká prehľadná tabula s mapou freeridových zón, aktuálnym lavínovým spravodajstvom a kontrolným bodom pre lavínový vyhľadávač. Až po dôkladnej kontrole sa môžete na širokých doskách vrhnúť do prašanu pod stanicou Eisgrat a potom, hor sa na Cannonball! Terén sa prudko zvažuje, hladina adrenalínu stúpa a sneh víri vzduchom – nemohlo to začať lepšie.

Počas výjazdu červenou kabínou ostáva čas sa vydýchať. Ustaté stehná pália, čo nie je prekvapivé po prejdení 1200 výškových metrov na najlepších svahoch s hlbokým snehom – súčasne sú však žeravé po nových zjazdoch. Perfektné podmienky samozrejme lákajú čoraz viac záujemcov, no ešte stále sú tu terény bez jedinej stopy. Napríklad v zóne The Wall, variante obľúbenej lyžiarskej trasy Skiroute Fernau-Mauer. Jazda sa oplatí, ešte zaujímavejšia je však vedľajšia trať. Hrebeň v blízkosti okraja morény priam čaká na prvú stopu.

Aj pre BIG Family

Program BIG Family oslnil celý svet, aj renomovaného sprievodcu ADAC Skiguide, ktorý dolinu v roku 2013 už štvrtý raz po sebe vyznamenal ako najlepší rodinný alpský región. Program BIG Family neplatí iba pre všetky štyri lanovky, ale aj v hoteloch, v Big Family Homes, detských reštauráciách, športových predajniach. BIG Family Funslope Eisjoch (1000 m dlhý rodinný skicross) je zábavná zjazdovka so zvlnenými úsekmi, skokmi, malými prekážkami aj ostrými zákrutami.