„Nejde o to, že sme vydržali my, ale o to, že ľudia neprestali chodiť“

Tri neobyčajné zjavy improvizačného razenia 3T, ktoré sa vyznačujú slabosťou pre situačný humor a priazeň publika, opäť vylezú na javisko KC Dunaj a v utorok 24. marca predvedú originálne predstavenie. Divadelno-improvizačná skupina, ktorú tvoria Juraj „Šoko“ Tabaček, Lukáš „Pucho“ Puchovský a Stano „Stanley” Staško, si pripraví to, čo vie najlepšie - teda nič a spoľahne sa na svoje bleskové myšlienkové pochody a pomoc publika.


Tri Tvorivé Tvory fungujú viac ako desaťročie. Čo je na improvizovanom predstavení také lákavé, že ste s tým tak dlho vydržali a že to stále divákov baví?

Šoko: Adrenalín, to, že zaskočím kolegu, a okamžitá reakcia vo forme smiechu. Nejde o to, že sme vydržali my, ale o to, že ľudia neprestali chodiť.

Stanley: Nás láka ten adrenalín, čo sa na javisku stane, ako sa to udeje, či to bude vtipné a divákov sa treba spýtať, čo ich láka chodiť na naše predstavenia znova a znova. Možno ich baví sledovať, či a ako sa nám podarí vtipne improvizovať. Ale od niektorých viem, že si chodia na naše predstavenia oddýchnuť, zabudnúť na bežné či väčšie problémy. No, a podľa mňa sú aj takí, či také, čo si chodia precvičiť na naše predstavenia bránicu a brušné svaly namiesto fitka (úsmev).

Aké kvality musí mať improvizačný herec či teleso, aby zaujal publikum a nebolo mu samému zo seba trápne?

Šoko: Musí byť empatický a cítiť publikum, musí byť schopný tvoriť a prijať srandu zo seba samého.

Stanley: My improvizujeme už viac ako 15 rokov a sú chvíle, keď aj nám je trápne (úsmev). Improvizátor musí byť osobnosť, lebo pri improvizácii, ktorú robíme, teda tej situačnej, nie je veľa času rozmýšľať nad odpoveďou. Povieme to, čo nám prvé napadne, jednoducho to, čím žijeme. No nám sa darí zaujať, takže by mal byť osobnosťou.

Chodíte na predstavenia predpripravení alebo ste už tak obrúsení skúsenosťami, že dáte radšej prednosť okamžitému improvizovaniu?

Šoko: Dáme prednosť okamžitej improvizácii, ale samozrejme tú aplikujeme na už zažité formy.

Stanley: Za tých desať rokov sme sa "pripravovali" iba na prvé predstavenie, asi dve hodiny. Nevedeli sme, ako to bude fungovať, ale odvtedy sa stretneme v šatni pätnásť minút pred predstavením, kde sa snažíme naladiť na spoločnú vlnovú dĺžku a ideme na to. Mimochodom, ani by sme nemali na to čas, keďže ja žijem v Bratislave a chalani sú v Žiline. To, že nám to tak funguje a nemusíme sa pripravovať, nám aj vyhovuje, aj sa z toho tešíme.

Ste známi tým, že zapájate do predstavenia aj publikum, ktoré vám môže navrhnúť tému. Ktorá vás najviac zaskočila?

Šoko: Témy nezaskakujú, to sú iba slová alebo zvuky (ak slovu nerozumieme) a vždy sa dá prekrútiť alebo inak uchopiť. Zaskakujú ľudia, buď neochotou chápať, alebo sa baviť na sebe, alebo…

Stanley: Témy si nepamätám, ale už nás asi ani nič nezaskočí. Nehráme témy so sexuálnym, vulgárnym a politickým kontextom, a ak áno, tak tému uchopíme z úplne iného konca. Témou sa vždy necháme inšpirovať, nehráme ich doslovne. Každá téma naštartuje našu kreativitu a ide sa zabávať (úsmev).


Event: www.fb.com/events/1403182966659148

24. 3. (utorok)

Štart: 20.00 hod.

Vstup: 8€ / 7€ v predpredaji v bare KC Dunaj