O krok ďalej – výstava súčasného experimentálneho dizajnu obuvi na festivale Bratislava Design Week

Topánky, ktoré svietia v tme, topánky ako mapy či malé krajiny, topánky, ktoré si môžete vyrobiť sami podľa vlastného vkusu. Podobne výstredné kúsky si budú môcť fanúšikovia dizajnu aj módy pozrieť na výberovej výstave O krok ďalej, ktorá bude od 8. do 14. júna súčasťou medzinárodného festivalu Bratislava Design Week 2015 na Laurinskej ulici v Bratislave.


Výber kurátorov BADW prezentuje rôzne dizajnérske stratégie pri navrhovaní topánok 21. storočia, ktoré sa vyrábajú len v malých edíciách. Medzi vystavujúcimi je napríklad anglická dizajnérka Marloes ten Bhömer, ktorá patrí v súčasnosti medzi odvážne, provokatívne a sledované autorky na medzinárodnej scéne. Rada narúša a kritizuje sterotypy vo vnímaní súčasnej dámskej obuvi. Jej postoj je komplexný – topánka je pre ňu objekt výskumu, tvorby aj priestor pre experiment. Využíva klasické remeslá aj najnovšie technológie a materiály. Jej tvorba je prezentovaná v prestížnych svetových inštitúciach a jej klientmi sú napríklad Adidas, FORMFORMFORM, Nokia či Wexla.

Marloes ten Bhömer

Marloes ten Bhömer

Iné uvažovanie predstavuje dizajnérske duo Don´t run Beta (na fotografii hore) – Talianka Eugenia Morpurgo a Španiel žijúci v Londýne Juan Montero, ktorý pracuje napríklad aj pre známu značku obuvi CAMPER. Dvojica prišla s kolaboratívnym konceptom topánok, ktoré si môže človek s ich inštrukciami navrhnúť aj vyrobiť doma. Osobne budú Don´t run Beta zastupovať v Bratislave zakladateľka Eugenia Morpurgo spoločne s jednou z dizajnérok – Sophiou Guggenberger. Pre návštevníkov BADW si v spolupráci s FabLab Bratislava pripravili na 10. a 11. júna intenzívny workshop Another Shoe, v ktorom priamo zapájajú zákazníka do procesu navrhovania obuvi, takže účastníci workshopu si môžu vymyslieť aj vyrobiť vlastný prototyp topánky. Obe budú rovnako prednášať na konferencii In the Midl Design Forum.

 

Z tradície historickej holandskej obuvi zase vychádza dizajnér Alexander Fielden, ktorý sa sústredí na pánsku obuv z veľmi kvalitnej hrubej kože. Jeho topánky majú temnú atmosféru, inšpiruje ho obdobie 17. storočia, to ale neznamená, že zamrzol niekde v minulosti. Pracuje výsostne ručnými technikami a s kvalitnou kožou...

Z Čiech sa predstaví Michaela Čapková s topánkami v podobe malých krajín, v ktorých sa nebojí použiť ani ihličie, a Barbora Veselá, známa svojou kolekciou topánok inšpirovanou topografickou mapou územia, ktoré má rada.

Za Slovensko to bude už etablovaná dizajnérka obuvi Zuzana Serbak.

Viac informácií na: www.badw.sk