Opera je ako suché červené. Trochu krvavá, nemálo trpká a bolí z nej hlava. A predsa, zahreje celú bytosť

Titusz Tóbisz sa ako profesionálny tenor a operný someliér rozhodol oprostiť vznešené umenie opery majestátnosti kamenných domov a priniesť ju na miesto netradičné. Pre obyčajných ľudí, ktorým pojmy ako bas, barytón, tenor, alt, mezzosoprán či soprán nič nehovoria. Operácia je nový koncept, v ktorom publiku v KC Dunaj v utorok 12. mája prinesie známe operné árie svojským, voľným štýlom. V jeho podaní ožijú Pucciniho Turandot a Tosca, diváci si vychutnajú áriu z Leoncavalleho Komediantov, rovnako ako aj známe skladby Keby som bol vtáčkom a O sole mio. Kombinácia Tóbiszovho zjavu, spôsobu rozprávania, operných znalostí, ale predovšetkým neopísateľná sila hlasu sľubujú mocný zážitok.


Ako vznikol koncept podujatia Operácia a o čo vlastne v tomto projekte ide?

Antonios Vlachou ma pred niekoľkými mesiacmi zasiahol zaujímavou otázkou: “Prečo "naša mládež" neobľubuje OPERU?” Postupne v nás vyklíčili rôzne odpovede a jedna z nich bola tá, že by bolo potrebné premostiť priepasť, ktorú "vybágrovali" neľútostné čakany predsudkov. Mali by sme zmeniť krivý pohľad, ktorým sa dnešné generácie na tento čudný, často vyumelkovaný hudobno dramatický "prepych" dívajú. Tak Antonios prišiel s nevšedným nápadom a vyzval ma do ringu... "Titusz, poď do Blavy! Ukáž mandle a svoj batolivý face, nech počujú aj mladí vlci ako sa má vyť a kde je Hafan zakopaný!!! Nech vidia, že operný speváci nenosia hodvábny šál, skôr vybíjaný obojok!" Prijal som pozvanie a rozhodol som sa, že aj keď nie s krompáčom v rúčkach, ale s pomocou Pucciniho harmónií, PRÍDEM pravde na koreň. Vyskúšam, či sa nechajú zviesť mladí ľudia hudbou, ktorú nepoznajú.

Ako profesionálny tenor, prečo si myslíš, že je dobré, aj takýmto neformálnym spôsobom, priblížiť operu ľuďom?

OPERA je ako SUCHÉ ČERVENÉ. Trošičku krvavá, nemálo trpká a bolí z nej hlava. Predsa, zahreje celú našu bytosť. Dvanásteho mája chcem napojiť smädné duše bordovými krôpkami večnej hudobnej úrody. Ak budete dobrí, tentoraz nepoužijem k tomu mačetu, ale len klavírny sprievod.

Čo môžeme od teba očakávať na pódiu? Teda, určite budeme očakávať spev, ale predvedieš aj niečo iné?

Áno, budem spievať a ešte niečo iné. Pôvodne som chcel ukázať publiku svoj zapichnutý rittberger, ale organizátori žiadali niečo originálnejšie. Nič iné mi neostalo, ako porozprávať absurdné príbehy zo života "vjengjerského vikinga". Na "husle" nám zabrúsi aj mimoriadny Tom Rasty. Samozrejme, budem tancovať ako balerína a hodím sa aj do "šňúry"!

Podľa čoho si vyberal árie a skladby, ktoré večer zaznejú?

Občas v nás zarezonujú rovnaké ÁRIE. Tie isté Lásky, tie isté Radosti, ten istý Bôľ. Pusté slová môžu znieť ako klišé, ale s pomocou slávnych skladateľov, často vystihujú naše nevšedné životy. Vybral som moje obľúbené, o ktorých si myslím, že sú v niečom výnimočné.

V programe máš až dve árie od Pucciniho. Je to tvoj favorit?

Giacomo Puccini mal mimo svojej hudobnej geniality aj excelentnú schopnosť vštepiť lásku do muziky. "Počúvaš a zaľúbiš sa". Kto verí v Lásku, favorizuje Pucciniho. Takže ÁNO.

Čo tebe učarovalo na opere, že si sa rozhodol venovať jej svoj život?

Bol som "vyhadzovač" a bolo aj také, že mňa hádzali. Sťahoval som nábytok a často aj mňa vysťahovali. Vozil som "čerstvé huby" na Ávii z Tatier do Švajčiarskych hôr. Na Vianoce spievam v koncertnej hale vyfintený vo fraku a na Silvestra možno zašívam ponožky, kloktám slanú vodu a chystám sa ďalší výšľap. Celý náš život je jedna OPERA. Len dúfať môžem, že tú svoju operu píšem i režírujem ja a nie Béla Bartók a Emir Kusturica.

Titusz Tóbisz

je tenor, ktorý pochádza z Rimavskej Soboty. Operný spev študoval v Budapešti aj v Košiciach, bol tiež žiakom významného maďarského profesora spevu Dénesa Gulyása a profesorky Evy Bátori. Ako spevák debutoval v divadle Thalia v Košiciach, kde počas siedmych rokov pôsobenia obsadil viaceré hlavné, ale aj vedľajšie úlohy v muzikáloch a operetách. Od roku 2010 pôsobil ako zborista Opery Štátneho divadla v Košiciach a súčasne ako hosťujúci sólista opery Národného divadla v Miskolci. V Miskolci rovnako v sezóne 2012/2013 stvárňoval s úspechom rolu Jeana Valjeana v muzikáli Les Miserables. Vlani sa stal sólistom Opery Štátneho divadla v Košiciach, kde debutoval v roli CANIA z opery Pagliacci R. Leoncavalla a rovnako pôsobí ako hosťujúci sólista Národného divadla v Budapešti v diela Arthura Honeggera Oratórium Johanka z Arcu v postave Porcusa. Nedávno získal cenu v kategórii skokan roka v Ankete opernej kritiky 13/14. Sprevádza ho korepetítorka Júlia Grejtáková, ktorá v súčasnosti pôsobí v Opere Štátneho divadla v Košiciach.12. 5. (utorok)

Štart: 20:00 hod.
Vstup: 7€ na mieste / 6€ v predpredaji v bare v KC Dunaj
Event: www.fb.com/events/679063535552934
Video: https://www.youtube.com/watch?v=FuQFK_VrwRY