Pančlajnisti sú inťoši slovenského stand-upu

Najchýrečnejšia stand-up show od Bratislavy až po Užhorod rozprestrie pestrý gobelín humoru v ústrety jari. Reč je o Pančlajne, ktorá v sviežom marcovom vydaní, presne v stredu 18. 3., v KC Dunaj predstaví partičku v zložení Juraj Šoko Tabaček, Ivo Ladižinský, Gabo Žifčák, Stano Staško, Docent, Mojmír Procházka a Samo Trnka. Hudobný sprievod obstará gitarný majster Rezeň z kapely Walter Schnitzelsson. A návštevníci sa môžu tešiť aj na humor bez zábran a hraníc v podaní Iva Ladižinského.


Ivo, stand-upu sa venuješ už dlho, vlastne už patríš k jeho stáliciam na Slovensku. Vidíš v tomto žánri nejaký progres?

Konečne ľudia - publikum zistili, že tento druh humoru existuje a ľudia, čo sa tomu venujú, sa to už naozaj naučili robiť. Progres je aj v tom, že len v Bratislave sú tri stand-upové partie - každá so svojim štýlom, a všetky sa vypredávajú aj viackrát za mesiac.

Prečo si sa dal nahovoriť na Pančlajn? V čom je Pančlajn iný ako ďalšie stand-upy?

Ja ich volám inťoši. Pančlajnisti sú naozaj taký najviac intelektuálny humor, napríklad skoro vôbec nenadávajú. To bola pre mňa výzva, lebo ja hreším ako pohan a moje témy sú tiež niekde úplne inde ako ich. Tak sa vždy snažím trochu prispôsobiť a som zvedavý na reakcie a prijatie publikom. Zatiaľ to bolo viac ako dobré, pokiaľ som počul a čítal.

Chystáš si aj zodpovedne dopredu nejaký storyline alebo máš len nejaké hinty, ktoré dostanú finálnu podobu na javisku?

Bodový scenár mám vždy, zvyšok improvizujem, a hlavne veľa robím s publikom a jeho reakciami. Som asi najviac interaktívny zo všetkých stand-upistov, vraj…

Ako si už spomínal skôr, si známy aj tým, že si sem-tam niekoho v hľadisku urazíš. Aj ti niekto dal výprask za to?

Nie, ľudia sa z toho tešia a často sa potom chcú aj odfotiť. Už vraj veľa ľudí chce vyslovene sedieť vpredu, keď vystupujem ja. Tušia, že niečo bude, že im ponakladám, ale tak sa cítia byť viac aktívnou súčasťou stand-upu, vraj….

Ako človek zorientovaný v týchto humorných formátoch, ako si ty predstavuješ dobrý stand-up?

Ľudia sa smejú - to je pre mňa jediné merítko dobrého stand-upu. Smejú sa, tešia sa a tlieskajú. Čo môže byť viac pre stand-up komika? A zase trápne ticho v publiku je prúser, aspoň pre mňa.

A ako by si sa charakterizoval ty ako typ humoristu?

Bez zábran a hraníc. Výrazne za slobodu prejavu - výrazne cez - ten, čo uráža a nadáva a je úprimný. To, čo sa bojíte vysloviť alebo na to len pomyslieť, rád poviem za vás. Podľa mňa mám aj preto ten úspech.

Čo si myslíš, aké témy či vtipy platia najviac na Slovákov?

Podľa mňa na prvú. V dnešnej dobe, keď je všetko rýchlo a pretlak i ťažká doba, ľudia sa chcú zasmiať za svoje peniaze vo svojom voľnom čase. Čiže divák nemusí veľmi rozmýšľať a ani ho nenútim, nie som verejnoprávna televízia. Slovenský divák stále reaguje aj na nahlas vyslovené vulgarizmy (aj keď neviem prečo) a na tabuizované témy. Ale našťastie slovenský divák sa vie zasmiať na veľmi veľa veciach a témach, a rád!


Event: https://www.facebook.com/events/875477435849748

18. 3. (streda)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 10€ / 9€ v predpredaji v bare v KC Dunaj