Partia okolo Pančlajnu je súbor úplných bláznov na všetky možné spôsoby

Ak ste cestovali v Bratislave MHD-čkou a videli utiahnutého geeka, ktorý si trénuje uvádzanie ľudí na pódium, najskôr ste videli hviezdu slovenského stand-upu Dana Čistého.


Informatik, ktorý trávi voľný čas videohrami a čítaním buchlí, sa na javisku mení v umného komika, ktorý dokáže vystavať svoj vlastný svet, vtiahnúť do neho publikum a ešte ho aj výdatne rozosmiať. Dano Čistý bude jedným z hostí stand-up comedy show Pančlajn v stredu 15. apríla v KC Dunaj. 

Na Pančlajne si sa už rozkukal, poznáš ostatných stand-upistov, priestor, publikum. Ako sa ti to doteraz pozdávalo?

Na Pančlajne som vystupoval päťkrát a táto šouka mi už prirástla k srdcu. V prvom rade, publikum je chytrejšie ako ja, takže sa nemusím báť dávať svoje divoké abstraktné humory a pripravujem si presne to, čo baví v humore aj mňa. Partia okolo Pančlajnu je súbor úplných bláznov na všetky možné spôsoby, takže sa cítim ako ryba vo vode. Čo sa týka organizácie a priestorov, s Pančlajnom mám len dobré skúsenosti.

Samo Trnka ťa ospevuje, naposledy o tebe napísal aj toto: "Danov dadaistický exkurz v čase a priestore sa vždy presne triafa do toho, akí dnes sme." Ako by si ty sám charakterizoval seba ako stand-upistu?

Rád sa nechám viesť prúdom svojho vedomia a baví ma ohýbať všetky fyzikálne zákony. Skáčem v historických obdobiach ako sa mi páči, takže keď zosumarizujem témy, ktoré som si pripravil, je to často veľmi bizarná koláž. Myslím si, že toto ľudí na mojom humore baví.

Vyzeráš skôr ako tichý človek, ktorý zváži každé svoje slovo skôr než ho vysloví. Ako si sa dostal k vystupovaniu na verejnosti a stand-upu?

Som informatik, rád čítam tisícstranové knihy a voľný čas vypĺňam videohrami. Som typický geek a vyzerám, že na pódiu som preto, lebo som si pomýlil dvere. Od malička ale rád rozprávam. Dokonca toľko, že moja mama išla s mojím bratom k logopédovi, lebo si myslela, že on nerozpráva, a to len ja som rozprával príliš veľa. Tiež mi hovorila, že ako dieťa som v parku chodieval od lavičky k lavičke a rozprával sa s ľuďmi. Ja som vlastne hlasný introvert. Keď som študoval v Trnave, bol som v prostredí, kde všetci okolo mňa niečo tvorili, tak ma to inšpirovalo a s kamarátom Tuniakom sme skúsili súťaž v improvizácií a tam som si uvedomil, že to na tom pódiu nie je až také ťažké a začal som pravidelne vystupovať na Žartoch bokom a tvoriť si svoj vlastný stand-upový štýl.

Kam chodíš na témy a o čom najradšej rozprávať za mikrofónom?

Všimol som si, že vždy sa dostanem nejakým spôsobom k historickým postavám a k zvieratám. To sú moje bábky. Dej, ktorý s nimi rozprávam je vlastne každodenný bežný život, vzťahy partnerské, rodinné a tak ďalej. V podstate sa snažím hľadať, akí sme ako ľudia. Človek a jeho spôsoby sú pre mňa nevyčerpateľná studňa inšpirácie.

Prezradíš, na čo sa zameriaš vo svojom stand-upe v apríli?

Budem hovoriť o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v pekle, o tom že pomelo nevzbudzuje autoritu a o tom ako si v MHD-čke trénujem uvádzanie ľudí na pódium.

Ako by mal vyzerať dobrý stand-up?

Ja mám rád stand-upy, ktoré majú nápady. Hlavne nápady. Je mi jedno, či je to humor intelektuálny, vulgárny, na akú tému je a kto ho hovorí, ide mi o to, či tam sú také tie veci, pri ktorých si poviem – toto je také dobré, prečo to nenapadlo mne.

Čo si myslíš, aké témy platia v humore na Slovákov najviac?

Slováci si vedia užiť všetky typy humoru, ale myslím že máloktorý by povedal, že tu bol niekto lepší ako Lasica a Satinský, čiže Slovensko je krajina, ktorá inteligentnému humoru veľmi veľmi praje.


Event: www.fb.com/events/945323995486633

15. 4. (streda)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 10€ / 9€ v predpredaji v bare v KC Dunaj