Periféria pritiahla ľudí do "epicentra"

Ľuďom by sa mohlo zdať, že známy formát 20x20 už zažil svoj vrchol slávy. Opak je však pravdou, čo dokázala aj plná sála v bratislavskom priestore súčasnej kultúry , a4-ke. Na včerajšej Pecha Kucha Night.

Témy periférie, okrajových skupín spoločnosti a projektov, ktorých prioritou nie je prvoradý zisk, sú čoraz viac obľúbené. A práve téme periférie sa venovalo aj včerajšie 36. vydanie podujatia PechaKucha Night Bratislava. Streda patrila umelcom a iniciatívam, ktoré pôsobia v geografických perifériách alebo pracujú s okrajovými žánrami, prejavmi a témami. 


Každý hosť svoju prácu priblížil vo formáte 20x20, teda 20 obrázkami zobrazenými vždy po 20 sekúnd. Stručne a výstižne. To je zároveň aj znakom projektu Pecha Kucha. Ale tá včerajšia bola okrem toho aj veselá, emotívna, dychberúca, autentická, vtipná, alternatívna, priateľská a uvoľnená.
ystúpenia jednotlivcov a skupín ukázali, čo všetko sa deje mimo hlavných centier, v komunitách ľudí, ktorí robia to, čo robia, často nezištne. A práve projektom ako Pecha Kucha vďačíme za to, že sa o týchto ľuďoch začne hovoriť. 

Včerajší večer otvoril folk-punkový desperát Dáša Fon Fľaša, ktorý svojim hudobným vystúpením a autentickým bezprostredným rozprávaním o svojej hudobnej kariére a projektoch pod značkou vydavateľstva Burina Records nastavil latku celkom vysoko. 

Platformu pre experimentálnu a nekonvenčnú tvorbu v literatúre a vizuálnom umení - Kloaka, magazín robený takpovediac na kolene, odprezentoval redaktor Jakub Kapičiak. 

Vidiekom a kultúrou na ňom sa zaoberá RurArtMap. Tlačená mapa s programom na leto a jeseň vytyčuje kľukaté, tŕnisté a blatové cesty za umením. Projekt predstavili Lenka Dolanová a Michal Kindernay.

36-ta Pecha Kucha nepriniesla hostí len od našich českých susedov. Hosťovali aj Nóri, fotograf Espen Tveit a Folke Järnbert, ktorý priblížil svoju polročnú skúsenosť s osamelým životom v nórskych horách. Téma samoty je niečo, čo sa rozoberá veľmi často a podrobne v spoločnosti, ktorá samotu zažíva na vlastnej koži. Odzrkadľuje dnešnú rýchlu dobu, ktorá prináša pocity samoty a bezmocnosti. Aj preto publikum stíchlo a s nadšením počúvalo Folkeho. 

Spolupráca s nórskym Oslom nie je len taká náhodná. Je pokračovaním spolupráce bratislavskej PechaKucha Night s organizátormi rovnakého podujatia v nórskom Osle. Spoločná práca na dramaturgii ako aj zdieľanie skúseností prebiehala od novembra 2016 vďaka podpore Grantov EHP a Nórska.

Ďalší vystupujúci prinútili diváka zamyslieť sa. Boris Ondreička s jeho neutíchajúcim monológom (takmer) na jeden dych o…vlastne, o všetkom (a o ničom zároveň). Adam Berka s projektom Miesta mesta o tom, čo robí miesto miestom v meste a krajine. Je aj o láske k Bratislave. A je aj o ohrozenej architektúre a umení vo verejnom priestore. Umenie vo verejnom priestore robí aj Diera do sveta - kultúrne centrum prináša progresívne súčasné umenie do Liptovského Mikuláša. Dobrých ľudí z kultúrneho centra zase ohrozuje vedenie mesta, ale statočne bojujú a obyvatelia mesta im našťastie ochotne pomáhajú. Za 2 roky mohli byť súčasťou viac ako 250 kultúrnych akcií. 

Peter Balko a Dávid Koronczi sú organizátori multižánrového festivalu Medzihmla, ktorý v sebe prepája literatúru, hudbu, divadlo, architektúru a vizuálne umenie a prináša do metropoly juhu, do Lučenca, už 8 rokov predvianočný kultúrny bašavel. 
Trošku z iného súdka, no predsa len niečím spoločný je aj projekt Dizajn na kolesách. Bol založený skupinkou grafických dizajnérov z VŠVU v Bratislave, ktorých podnietila zúfalá situácia vizuálnej kultúry na Slovensku. Ich cieľom je reagovať a aktívnym spôsobom zlepšovať existujúcu vizuálnu kultúru na Slovensku. 

Kateřina Olivová je umelkyňa, performerka, kurátorka, feministka, laktačná poradkyňa, jednorožec, matka… Tak definuje samu seba. Radostne sa venuje témam telesnosti, materstva, sexuality, gýču a trápnosti. Akčným spôsobom skúma realitu svojho bytia a túži po trblietavom a plyšovom svete. A bola jedným z tých highlightov večera, ktorý si jednoducho zapamätáš. Či chceš, či nechceš.

No a chaloši? Chaloši zos Spišskej sú jedna veselá banda so správnymi hodnotami a takým tým životným drivom, aký im závidí snáď každý. Stretnúť sa s nimi znamená byť okamžite inšpirovaný, nadchnutý pre dobré veci a veselý. Chaloši sú partia ľudí, čo spolu rada sranduje, cestuje a tvorí. Samozvaní správcovia skejtparku v Spišskej, v ktorom okrem skejtových akcií organizujú aj výstavy a posedeníčka. Autori kopy zinov, vlastného zinového vydavateľstva, rôznych hudobných projektov ajvlastného umeleckého smeru - “srandizmu”. Po novom vytvorili aj virtuálnu galériu vo fotoalbumoch na Pokeci.

 

Rozprávať o sebe nie je vždy sranda. Dodržať formát 20x20 a ešte k tomu dkázať zabaviť publikum a udržať jeho pozornosť, to už je jeden veľký deal. Hostia 36-tej Pecha Kucha Night to včera zvládli. A tak poznáme nové projekty na periférií, mimo našej pozornosti, ale o to zaslúženejšie.

Autor všetkých fotografií: Lubo Dait

FB event: https://www.facebook.com/events/1637838423188806/ 
FB page: www.facebook.com/PechaKuchaBA 
Web: www.pechakucha.sk