Pípl

[Pípl] sú ľudia, ktorí nabrali odvahu a ukázali trhu, čo vedia, a vlastnou snahou a veľakrát aj talentom priniesli niečo nové, kvalitné a dokázali všetkým, že ak si človek verí a chce, tak sa to skutočne dá. V dnešnom vydaní [pípl] si predstavíme dve úspešné ženy – Martinu Omamik a Petru Baranovičovú. Obe som spoznal súčasne v rámci jedného projektu, ale ich prístup k práci a ich výsledky ma presvedčili, že obe si zaslúžia svoj vlastný priestor a preto dnes – Martina a Petra.


Martina Omamik

Martina, ty si dnes už viacmenej bývalá modelka, máš vlastnú agentúru, si úspešná, máš dokonalé vystupovanie, štýl. Prezraď nám a možno aj súčasným modelkám, čo robiť, keď sa „končí“ kariéra modelky, čo ďalej?

Osobne si myslím, že každý človek by mal robiť to, v čom vyniká a čo ho baví. Modeling predstavuje nielen prácu, ale aj vynikajúcu príležitosť cestovať, naučiť sa jazyk, spoznať množstvo zaujímavých ľudí a získať nové skúsenosti. To všetko je možné využiť v ďalšom profesnom živote. Veľa z dievčat tak zostáva žiť v zahraničí a naďalej pracujú v módnom priemysle, iné pokračujú v štúdiu.

Prečo si sa rozhodla práve pre modelingovú agentúru? V čom si iná ako ďalšie agentúry na Slovensku?

Už od detstva som kráčala po mólach a vždy ma fascinovalo dianie v modelingových agentúrach. Bol to môj sen, mať vlastnú agentúru a riadiť ju tak, ako si to sama predstavujem. Takže som v tom mala jasno. Čo sa týka agentúry, tak dôraz kladieme na individuálny prístup, pričom všetky naše modelky vedia, že sa na nás môžu kedykoľvek obrátiť. Veľmi dôležitá je pre nás bezpečnosť, preto spolupracujeme výhradne s overenými zahraničnými agentúrami a neustále komunikujeme so zastupiteľskými úradmi krajín, do ktorých modelky vysielame. Nevyžadujeme žiadne vstupné poplatky, po uzatvorení zmluvy sú kurzy pózovania a chôdze bezplatné a modelingový book hradí agentúra.

Odkiaľ máš „tváre“? Chodíš loviť po uliciach, alebo máš na to nejaký iný kanál?

Cez školský rok „skautujeme“ po školách, bežne na uliciach a v nákupných centrách. Naprieč Slovenskom máme vlastný tím skautov, ktorí nám pomáhajú pri vyhľadávaní nových tvári. V agentúre mávame každý pondelok otvorený kasting, stačí sa prísť ukázať. Veľa dievčat a chlapcov sa nám ozýva aj prostredníctvom sociálnych sietí a emailom, čo nás veľmi teší. A oči mám, samozrejme, stále otvorené :)

Spolupracuješ s mnohými známymi fotografmi. Jednou z nich je aj talentovaná Petra Baraničová. Prečo si vybrala práve ju? V čom ťa jej práca zaujala?

Spolupracujeme s rôznymi fotografmi, ktorí majú rozdielny pohľad na tvorbu a fotografiu. Peťu som oslovila, pretože sa mi páči jej tvorba, je kreatívna a má cit pre detail. Do fotenia vkladá svoju predstavivosť a viem, že sa na ňu môžem spoľahnúť.

Ty sama si ešte mladá, plánuješ nejaký comeback do sveta modelingu? Alebo sa chceš sústrediť primárne na budovanie a rozvoj agentúry?

Síce som ešte mladá, ale moje životné hodnoty a postoje sa zmenili s otvorením agentúry. Rýchlo som  pochopila, že podnikanie je veľká zodpovednosť a preto všetok svoj čas venujem agentúre.

Koľko hodín denne venuješ svojej práci? Koľko skrášľovaniu sa?

Možno niektorých prekvapím, ale bežne chodím bez mejkapu, maximálne špirála, rúž a dobrý denný krém, čo mi veľa času nezaberie. Pracujem skoro stále, či už je víkend alebo sviatok. Keď je práce veľa, zostávam v agentúre do neskorej noci.

Veľa ľudí sa díva na modelky ako na pomerne „jednoduché“ ženy. Určite sa s tým stretla aj ty počas svojej kariéry.

V jednoduchosti je krása :)

Neláka ťa práca pred televíznou kamerou?

Mala som možnosť pár ráz si to vyskúšať, ale veľmi ma to neláka, aj keď môj dedko bol divadelný herec.

Modelka, práca, rodina, budúcnosť?

Budúcnosť a rodinu plánujem so svojím priateľom, s ktorým som už takmer štyri roky. Chcela by som navštíviť ešte niektoré krajiny, kde som zatiaľ nebola. Taktiež sa chcem stále zdokonaľovať a učiť sa novým veciam.

Kde sa vidíš o päť rokov?

Päť rokov je pre mňa dlhá doba, preto by som nechcela predbiehať. Mám veľké plány vo svojom pracovnom, ale aj v súkromnom živote. Život je však plný prekvapení, a stať sa môže čokoľvek.


Petra Baranovičová

Ahoj, Peti, si fotografka. Prečo?

Zavial taký vietor a ja som sa ním dala uniesť.                 

Tvoja prvá fotka, ktorá ti navždy ostane v pamäti?

Najviac milujem situácie, ktoré sú na fotení, atmosféru a ľudí… Mám to všetko v hlave poprepájané s konkrétnymi fotkami, je toho viac :)                 

Najhoršia fotka?

Tá, kde som ja? :D             

Akú máš výbavičku?

Pýtaš na to čo mám vo fotobrašni? :D ... ak hej, tak canon 5D mark 2 + sigma 85mm F1,4 na a canon 24-105 F4 taký základný univerzál + môj malý milý ateliérik :)                     

Petra o päť rokov?

Hádam si zmením farbu vlasov, nech pôsobím serióznejšie :) ?!                     

Tvoj dreamjob?

Ochutnávač rumu?                     

Čo by si poradila tým, ktorí uvažujú o kariére fotografa?

Nech sú radšej ochutnávači rumu!