Pohľad na International Fashion Showcase 2014 – IFS14

SFC_IFS14 London_Instalacia.jpg

V nedeľu  23.2. 2014 skončila Medzinárodná výstava módy v Londýne (International Fashion Showcase 2014 – IFS14). Slovak Fashion Council umožnil slovenským dizajnérom zúčastniť sa na tomto prestížnom podujatí počas londýnskeho týždňa módy už druhýkrát.


IFS14 je výstava iniciovaná inštitúciami British Council a British Fashion Council za účelom priniesť medzinárodný módny dizajn do Londýna v období týždňa módy. Londýn, ako jedno zo štyroch hlavných miest módy sa od ostatných líši práve tým, že so záujmom víta nových, mladých a talentovaných dizajnérov z celého sveta.

Tento rok sa slovenská inštalácia prezentovala spoluprácou s ďalšími dvoma krajinami - Maďarskom a Českom. Spoločne predstavili koncept „Voyage Through Central Europe“, (Cesta po strednej Európe), teda to najlepšie z mladého módneho dizajnu zo strednej Európy.

Slovensko reprezentovali: odev - Petra Kubíková (rod. Solivarská), Andrea Pojezdálová, Bronislava Brůčková – Žurková. Šperk – Andrea Ďurianová a Kristýna Španihelová. Spolu s Maďarmi a Čechmi sme na výstave prezentovali 14 dizajnérov.

SFC_IFS14 London_Instalacia3.jpg

Petra Kubíková v minulom roku získala aj ocenenie Best Fashion Graduate (Najlepší módny absolvent) a účasť na výstave IFS bola súčasťou ceny. „Získavam tu každodennú inšpiráciu. Rozhovory s profesionálmi z rôznych oblastí ma posúvajú ďalej a ukazujú mi čo všetko je v móde dôležité. Tu v Londýne si uvedomujem, že návrhom kolekcie to iba začína. Každá príležitosť prezentovať sa, mi niečo prinesie“, popisuje svoje nadšenie pre módu P. Kubíková.

Iniciátorom a hlavným organizátorom za slovenskú stranu bol Slovak Fashion Council (SFC) v v spolupráci so Slovenskou Ambasádou v Londýne, Slovenským centrom dizajnu s podporou Ministerstva kultúry SR. Všetky strany považujú Londýn  za jeden z najdôležitejších medzinárodných trhov na prezentáciu a budovanie povedomia o zahraničných dizajnéroch. „Projekt IFS má SFC vo svojom programe už ako stále podujatie. Prítomnosť na výstave v UK nám dáva možnosť získať dôležité kontakty, získať spätnú väzbu a priamy názor či odporučenie do budúcna pre dizajnérov“, hovorí Zuzana Bobiková zo SFC. V neposlednom rade sú takéto prezentácie a výstavy dôležité pre budovanie mena slovenskej módy vo svete a pre reálny biznis. „V Londýne je množstvo dizajnérskych obchodov, butikov či nezávislých predajcov, ktorí sa predbiehajú, kto bude mať na svojich vešiakoch niečo nové, originálne a niečo, čo ich zákazníci budú zbožňovať. Verím, že to raz budú aj slovenskí dizajnéri“, dodáva Z. Bobiková.

SFC_IFS14 London_Instalacia2.jpg

Výstavu s názvom „Cesta po strednej Európe“ mal na starosti maďarský kurátor. Koncept prezentoval spoločnú cestu troch krajín v minulosti a aktuálnu individuálnosť v prítomnosti. Medzinárodné publikum sa zaujímalo, či sú naši dizajnéri ešte ovplyvnení komunistickým režimom, či z neho čerpajú, alebo je ich tvorba absolútne nezávislá. Inštalácia ich presvedčila, že dnes už je talent a osobitá tvorba bez hraníc a Slováci, Česi aj Maďari tak mohli s radosťou prezentovať kreativitu novej generácie dizajnérov, ktorých minulosť len inšpiruje ale nezaťažuje.

Architektúra a dizajn inštalácie stáli na jednoduchých bielych konštrukciách. Tie predstavovali práve tie hranice a obmedzenia našej minulosti. Figuríny v inštalácii ale svojou umeleckou originalitou prezentovali kontrastnú slobodu tvorby. Inštalácia bola doplnená video mapingom – čiže videoanimáciou. Tá v rovnakom zmysle konceptu „cesty“ prezentovala vystavené odevy a ich štruktúry, farebnosť a materiály.

Víťazom celého podujatia sa stalo Estónsko (obhájili víťazstvo z  minulého roku). Inštalácia mala výrazný kurátorsky koncept, ktorý vizuálne pôsobil jednoducho, avšak ukrýval mystický príbeh premeny a hľadania módy.

Zdroj: Slovak Fashion Council