Pohoda 2016 - festivalový výber redakcie

Pohoda začína už o pár dní, je na čase premýšľať nad festivalovými outfitmi a zostavovaním vlastného line-upu, do ktorého napcháš všetko, čo chceš stihnúť a jednoducho nesmieš zmeškať. Občas sa stane, že sa tvoje "must see" prekrývajú a potom lietaš z jedného konca na druhý, prekážkovým behom utekáš po areáli, modlíš sa, aby si cestou z koncertu na koncert nestretol nikoho známeho a určuješ si priority. Pretože musíš. Nuž, taký festival býva aj únavný.

Možno ti pomôžu tipy našich redaktorov, ktorí svoje súkromné line upy už majú zostavené.  


BOBA MARKOVIČ BALUCHOVÁ

Na Pohodu nielen kvôli hudbe, ale z presvedčenia  

Jedným z dôvodov, prečo sa oplatí vracať naspäť na Slovensko, je bezpochyby festival Pohoda. Jubilejný ročník festivalu ponúka niekoľko zaujímavých hudobných zjavov (aj keď už dávno sa na trenčianske letisko nechodí iba kvôli hudbe).
Zo slovenských kapiel som najviac zvedavá na Bulp. Tento objav slovenskej elektronickej scény som spomenula už v článku o Radio Head awards ako môj tip na víťaza. Nakoniec si trenčianska dvojica sošku v kategórii Objav roka odniesla. Zaujímavé bude tiež navštíviť novinku: Garáž, ktorej jednu noc dramaturgicky ptipraví kamarát Pišta Vandal.
Z českých vystúpení sa už tradične teším na mojich miláčikov Midi Lidi, ktorí majú na svojom konte novinku "Give masterpiece a chance". Ako hovorí môj muž: "Už z názvu je jasné, že tí, ktorí kapelu milujú, sa dobre pobavia, a tí, ktorí ju nemusia, sa ešte viac rozčúlia." Narozdiel od The Prodigy však skupinka okolo Petra Mareka určite prekvapí.
Rada si prídem pozrieť i moju obľúbenú speváčku Never Sol, ktorej síce pristane viac klubová scéna, ako festivalové prostredie, ale to by vás od návštevy jej vystúpenia nemalo odradiť. 
Dostať PJ Harvey na trenčiansky festival bolo dlhoročným snom Michala Kaščáka. Teraz po vydaní deviateho albumu (s množstvom politických odkazov, kde speváčka tentoraz nerieši Veľkú Britániu, ale USA) sa to podarilo. Za platňu „Let the England shake“ získala Polly Jean ocenenie Mercury Prize, no mne sa i tak bude od nej najviac páčiť album "Is this desire". Pred 17 rokmi ma naň totiž upozornil manžel (v tom čase kolega v jednom interenetovom rádiu). Odvtedy majú jej songy stále miesto v našom playliste v rámci rodinného Spotify účtu.
Posledné mesiace do tohto playlistu pribudla rebelská ženská kapela Savages a magická diva Sevdaliza. Rocková štvorica Savages vydala pred pár mesiacmi výborný album "Adore Life". Je treba si toto zbožňovanie života preto pozrieť naživo - Pohoda je na to ako stvorená. To isté platí aj u iránskej speváčky, žijúcej v Holandsku - Sevdalizy. Ak si pozriete video z jej vystúpenia na festivale Coachella, jej výrazný hlas a krútenie bokmi si v Red Bull Music Academy stane nenecháte ujsť. Aj keby ste mali v slúchadlách na ušiach inú hudbu, a len sa dívali na jej ľúbivé tanečné kreácie...
Koncert Sigur Ros bude nielen ďalším originálnym darčekom k 20. výročiu Pohody, ale aj dôstojnou spomienkou (nie jedinou) na Juraja Kušnierika, ktorý robil nadšeného promotéra výnimočnej islandskej hudby. Vždy si u týchto hudobno-vizuálnych experimentátorov spomeniem na klip, ktorý zobrazoval ľudí, snažiacich sa rôznymi pohybmi dostať zo seba kúsok zabehnutého jedla. Nenechajte si ich ujsť!
Dvojica amerických hudobníkov: Odesza nemá od Sigur Ros zas tak ďaleko. Skladá ľahko zapamätateľnú, no kvalitnú elektronickú muziku s výrazným vokálom. Nedávno ich song dokonca zaradil na prestížnu kompiláciu "Late night tales" islandský hudobník Olafur Arnalds. To nemôže byť zlé!
Flying Lotus je ďalší kalifornský týpek, ktorý má napočúvané obrovské množstvo platní a napozerané rovnako veľké množstvo filmov - čo patrične zužitkuváva vo svojej tvorbe. Má nos na dobrých spolupracovníkov, v jeho vydavateľskej stajni Brainfeeder vydáva okrem neho aj Thundercat (ktorý tiež zavíta na Pohodu). Len mu občas to hulčo nerobí celkom dobre (rovnako ako jeho kamošovi Gonja Sufimu) - stačí sledovať jeho twitter účet a porozumiete... Bude to však zaručene silná hypnotická nádielka z LA.
A to nie je všetko! Dôjde aj na časom preverený inštrumentálny hip-hop. Zhruba pred 18 rokmi som sama na týždennej báze navštevovala akcie v Klube za zrkadlom, kde si zakladateľ Pohody, Mišo Kaščák, odkrúcal civilnú vojenskú službu, alebo čosi podobné. Práve vďaka koncertom a multimedia parties (kvalitným, no so skromnou účasťou) som mohla objavovať nové žánre a nové DJské mená. Vtedy frčal turntablism a ja som vždy chcela naživo vidieť povestného čarodejníka za gramcami - DJa Shadowa. Verím, že jeho vystúpenie bude jedným z vrcholov jubilujúceho festivalu. Užite si ho!

 

MICHAL REMENÁR

Najviac sa teším na tohtoročnú Pohodu na atmosféru, staré i nové priateľstvá, na slnečné počasie a na to všetko, čo robí Pohodu Pohodou. 

Z line upu je pre mňa splnený sen ROISÍN MURPHY! Jej koncert bude určite nádherný, verím, že predvedie všetky svoje známe i neznáme róby a outfity. Pre mňa je to módna ikona od čias Moloko cez spolupráce s Matthewom Herbertom až po znovu objaveného Eddieho Stevens. Určite sa teším aj na PRODIGY, sú to už síce starí "hardcovnici", no stále vedia ľudí dostať do neuveriteľného varu! Rovnako som nadšený z NINY KRAVITZ. Štýl s akým ona hrá sa len tak nevidí. Navyše je vždy krásne oblečená a pri jej hraní mám pocit, že som niekde vo VIP klube s dobrým šampanským v ruke. Taktiež sa teším na PAROV STELAR, niečo pekné na tancovanie, čo má užasný štýl a zvuk. 

Viem, že veľa ľudí z môjho okolia i redakcie Inspajru je zamilovaných do kapely LOLA MARSH. A ja taktiež. Krásny, éterický zvuk, vyborná komunikácia s publikom a fanúšikmi a jednoduchá estetika v dokonalosti. 
Minulý rok som sa omylom ocitol v NAY TANEČNOM DOME, kde ráno tancovala neuveriteľne odetá, vo fialovom body a flitroch Peťa Polniška a s Lackom Cmorejom na zvučku z Majky z Gurunu. Tento rok som v sobotu opäť  v sobotu NAY TANECNOM DOME o 11.00 hod., nahodim si dancing shoes, flitre a som na workshope FLITRE V RYTME 96. Určite si chcem aspoň jedným očkom pozrieť RADIO (aktivnu zonu) _FM a Od Veci_FM. 

Zo slovenských kapiel či interpretov  musím vidieť Janu Kirschner, Billy Barman, B-Complexa, Purist Djs, Walter Schnitzelsson a retro Bratislava Hot Serenaders s Milanom Lasicom. Milan Lasica asi pred dvoma rokmi dokázal roztancovať z hlavného stageu celú masu ľudí na Pohode. Verím, že aj tento rok bude mať ich koncert pravú pohodovú atmosféru hneď v prvý deň festivalu.  Určite by som chcel stihnúť Lenku Dusilovú s Baromantikou, Midi Lidi, Chicks on Speed, Saveges alebo The Vaccines. 

Verím, že všetci si užijeme jubilejnú Pohodu čo najlepšie. PEACE

 

 

VERONIKA PILÁTOVÁ

Tento rok budem na Pohode opäť pracovne a dokonca trošku viac ako minulý. Preto môj súkromný line up pozostáva namiesto poriadnej časovej osi len z krátkych poznámok, ktoré si čmáram kade tade už od doby, kedy Pohoda spustila svoje Radio na tento rok. Tie poznámky, to je spleť toho, čo ma vytrhlo z letargie počas jeho počúvania ako hudobného podmazu pri práci, zmes toho, čo dobre poznám, mám rada a rada si pozriem naživo, dávka toho, čo ma naozaj zaujalo natoľko, až som si musela vypočuť celú tvorbu umelcov a útržky improvizácie. Tento rok možno nestihnem všetko, čo som si zaumienila, tento rok neplánujem. Od štvrtka sa zahrám na gangstra, vytetujem si dočasnú slzu pod oko ako na tejto fotke z predošlého ročníka a budem sa túlať areálom, objavovať, zažívať a nasávať atmosféru. Mávať známym, potriasať pravicou známostiam novým. Budem veľa jesť, trošku popíjať, smiať sa na smiešnych farebných rozdieloch na pokožke pohoďákov spôsobené spálením zo slnka, poskakovať, polihovať, pohmkávať si melódie známe a splietať nezmyselné slová a vety pri songoch nových, doteraz nepoznaných.

Ale predsa len zopár mien, ktoré sa v tých poznámkach objavili - pol dňa som strávila ich hľadaním po diároch, poznámkových blokoch, nástenkách, poznámkach v notebooku aj v mobile:
 
Odesza, Sigur Rós, James Blake, milovaná Lola Marsh, Katarzia s Valihorom v spoločnom projekte vytvorenom špeicáne pre festival, My baby, basový kráľ a držiteľ Grammy Thundercat, starý dobrý Lasica, Max Jury, Honeyblood, Ho99o9, Astronautalis, Savages, The Vaciness, Nina Kraviz, Roisin Murphy, Kirschner, Robot Koch, zo zvedavosti Prodigy a mnoho ďalšieho, čo som z môjho škrabopisu v poznámkach nevedela prečítať alebo ešte len čaká na objavenie.

PS: Nebuďte nekultúrni vagabungi. Nekričte "HOVNO". Radšej si jebnite Vínovú jebu od kamošov Herberťákov - keby nebola fakt dobrá, tak to sem nepíšem. (Ich stánok Herbert Sirupy nájdete na Pohode tiež a fresh drink zachráni v každej situácii).

Nezabudnite ani na novinky - Kaščákovu Garáž, Red Bull Music Academy stage a aj jeho sprievodné aktivity, prednášky, workshopy, inšpiratívnych ľudí, slnečnice a monumenty festivalu, ktoré každý najskôr ohundre a potom sa páčia. 

A prosím, ak ma niekde zahliadnete, buchnite do mňa a pripomeňte sa. Nieže by som bola namyslená! Občas si len lietam vlastným svetom bez vnímania toho reálneho a potom nespoznávam kamarátov. 

 

TOMÁŠ ANDROVIČ


YES!!!
Konečne voľno a k tomu samozrejme neodmysliteľne patrí aj Pohoda (píše človek, ktorý tam ide tretíkrát a do polednej chvíle zvažoval, či áno alebo nie).
Teším sa na tých ľudí s neobmedzeniami voči slovám a následným činom (hah),
na rannú kávu na schodíkoch, kde ma nik (ja si to aspoň myslím) nepočuje, pohľad na dámske sprchy, ktorých niekoľkometrový had sa nehýbe ani tak rýchlo ako samotný slimák. Teším sa na nové stvorenia, ktoré dúfam spoznám, hry - či už spoločenské alebo menej spoločenské. Na to, ako sa dva dni neumyjem a budem sa cítiť ako chlap.
A!!..samozrejme The Prodigy, Roisin Murphy, B - complex, Janu Kirschner, Sigur Rós a nemali by sme vynechať Dj Shadow. Nuž to sú mená, ktoré všetci poznáme a budeme poctivo hopkať, keď sa ozvú v reprákoch......Hellooooo Slovaaakiiiaaa.
Ja osobne verím v to, že sa (ne)chutne rozbijem pri hiphopovom cirkuse od Ho99o9, že ma Nina Kraviz pomojká svojou feminnou elektronikou. Spor, Digital 21 + Stefan Olsdal, Dub Pistols, Bulp, Mbongwana Star, Thundercat, Kutmah.
Nie je toho veľa, ale po tomto nášlape si myslím, že psycho hygienu dlho nebude treba - až na letnej dovolenke pri mori. 
See ya, priatelia!

 

DANA KLEINERT

Môj výber tohtoročnej Pohody je jasný - budeme lámať rekordy s projektom Domov Na Mame! Ide o šitie nosičov pre deti na úteku pred vojnou. V stane Dobrá Krajina privítame každého, kto chce pomôcť, čo i len špendliť. Neónová nálepka "pomáhačov" pekne označí. :) Do skoku nám budú čítať z kníh projektu blízkej tématiky z martinus.sk známe osobnosti - herci, speváci, spisovatelia.... Tak prídite spraviť rekord v počte ľudí šijúcich nosiče! A na čo sa ešte teším? Na "Kušnierikov" stage. Aj na Martinus, Týždeň...a priateľov hocikde na Pohode. A ešte fashion poznámka - Zoot.sk si pre vás pripravil kopec zaujímavých vecí - napríklad Výdajňu radosti - veci objednané do 8.7. si môžte o pár hodín vyzdvihnúť v ich Zoot worlde.

 

 

 

KATARÍNA DRAPÁLOVÁ

The Prodigy

Rok 2006 – Incheba. Šialenstvo. Spotení uskákaní ukričaní ľudia. (ok, možno aj zopár „fetiek“, haha). Odchádzali sme kompletne mokrí, s natrhnutým tričkom, „kusancom“ na ruke a asi aj miernym otrasom mozgu po neúmyselnej rane lakťom do hlavy. Čistý masaker. Mám o desať viac a stále o tom hovorím ako o jednom z najlepších koncertov. 

Sigur Rós

Áno, pochádzajú presne z krajiny, odkiaľ je Björk a ospravedlňujem sa všetkým „björkofilom“, ale páčia sa mi viac. Sú ale podobná kategória ako Björk, o ktorej som povedala, že musíte mať na ňu a jej hudbu náladu. Tú som ja minulý rok nemala.  Nič to ale nemení na tom, že Sigur Rós sú skvelí a ak chytíte ich vlnu čakajú vás silné protichodné emócie hraničiace s melanchóliou, pokojom a nepokojom zároveň.

Parov Stelar

Osobne mám z tohto žánru radšej Caravan Palace, kvôli akoby väčšej swingovej autenticite a menšiemu komerčnému „hroteniu“, ale v rámci piatkovej tancovačky sú Parováci výborná voľba.

Tento rok je na Pohode vysoká koncentrácia kvalitných ženských interpretiek. V rámci hudobného žánru a módy neuchopiteľná ženská verzia Davida Bowieho Roisin Murphy;  kapela Lola Marsh, ktorej speváčka so zamatovým hlasom a úžasným skromno-milým sexepílom vyzerá ako Penelope Cruz, čo vás ako ženu núti neznášať ju, ale nedá sa, lebo je prosto skvelá; či slovenské zastúpenie Jana Kirschner a Katarzia – rozhodne nevynechať.  

Midi Lidi

Kto minulý rok zažil „tohle je hélium, protože jsem se rozhodl splnit si sen, zpívat jako Maťo Ďurinda...“ nech ich ani tento rok nevynechá. Bude sa opäť variť, luxovať a dúfam, že pribalia aj Mareka Vašuta!

Billy Barman

Jedna z mála slovenských kapiel, ktorá má na to, písať rýdzo slovenské texty a dokáže ich ešte lepšie zhudobniť a odspievať ľubozvučnou slovenčinou bez akéhokoľvek lokálneho prízvuku. Uletené, vtipné, s nadhľadom, občas vážne a zaláskované. Takže prísť, skákať, spievať a baby povinne zapliesť vrkoče a tváriť sa, že spieva vám ;)

Walter Schnitzelsson

Anglicky znejúci energický rock´n roll zo Slovenska s chytľavými ľahko zapamätateľnými textami na hlavnom pódiu treba určite podporiť. A ešte k tomu sa na fešákov aj dobre pozerá. 

 

 

Daj nám vedieť, na čo sa najviac tešíš a na tie minuloročné tipy si zaspomínaj TU

 

Vidíme sa na Pohode!