Pohoda - festivalový výber redakcie

foto: Gabriela Zigova

foto: Gabriela Zigova

Ako už raz Michal písal, Pohoda je Láska. Aj preto sa tam každoročne niektorí z redakcie stretávame a užívame si jej atmosféru všetkými možnými spôsobmi. Čo si tento rok nenecháme ujsť a na čo sa najviac tešíme? Pozri si "pohodové tipy" od našich redaktorov.


MICHAL REMENÁR

PARA - neviem si predstaviť Pohodu bez koncertu Pary, fičím na nich už 15 rokov a stále sú chalani v skvelej forme, a to mám už niekoľko kocertov za sebou.
PUDING PANI ELVISOVEJ - jednak preto, že vydali skvelý nový album, a jednak preto, že sú vtipní, príjemne retro, mierne bizar, a vedia ľudí dostať do správnej nálady.
MONIKINO KINO - ešte som ich nevidel hrať, tak chcem vidieť, že či album Prázdniny znie dobre aj naživo.
FALLGRAPP -  lebo mám slabosť na singel Vlasy
DIE ANTWOORD - priznám sa, keď som ich počul prvýkrát so singlom RICH BITCH, tak som bol zdesený. Potom ma nadchli so I think U Freeky. Dostal ma aj Ugly Boy kvôli Dite von Teese v klipe. Ale hlavne, sú vážne freeky, a ja mam rad správne "šialených" ľudí. Ocakavam od nich veľkú show.
FRANZ FERDINAND - mám od nich skoro všetky albumy, okrem toho posledného so Sparks. Tajne dufam, ze nebudú hrať nič nové, ale iba ich staré veci ako Take me out, Do you wanna ci Evil Eye.
LOLA MARSH - minulý rok na jej koncerte prišiel dážď, ale aj tak to bol zážitok. Niečo tak jemné, éterické a čisté si musím pozrieť ešte raz. 
BILLY BARMAN - čo dodať, minuloročné motto Pohody bolo "sme traja, ja a Ty a Grigorov na obrázku". Transparent s fotkou Grigorova zmokol, tak tento rok som v prvom rade aj s fotkou Grigorova. :)
Jednoznačne chcem vidieť 3T a Odveci_FM, pretože chalani sú neskutočne vtipní. Taktiež si nechcem nechať ujsť Balaza&Hubinaka, ich humor je neprekonateľný, a sú lepší ako Adela&Sajfa.
Zálusk mám aj na Bjork, Young Fathers a Korben Dallas
Ale verím v to, že zasa uvidím niečo iné ako to, čo chcem. Ako každý rok. 


ZUZKA LOBOTKOVÁ

Tricot, Manu Chao, FFS, Fallgrapp, Genius Locci, Charlotte O.C., Tom Vek, Pins, Off!. Eagles of death Metal, Dakh Daughters, Lola Marsh, Bjork, of Montreal, CocoRosie, Seward, Fufanu, Turbowolf, Kiasmos, HRTL, PPE, Para, Billy Barman...kopa nových vecí, kopa klasiky :) a dakh daughters sú tak krásne kabaretné a divné.

 

 


VERONIKA PILÁTOVÁ

Pred príchodom na každý festival mám svoje highlighty, no rada objavujem a preto ma teší ocitnúť sa na koncertoch kapiel, o ktorých som predtým ani len netušila. Takto som objavila pár rokov dozadu Irie Revoltés. Ak máš chuť na obrovskú šou, na ktorej sa vyskáčeš, zaspievaš si a si absolútne ovládaný 9-členným zoskupením na pódiu, nenechaj si ich ujsť. Spomínam si tiež, ako som ešte na gympli brigádovala v kebabe v rodnom meste a na konci každej šichty si pri umývaní mastnej podlahy kolega Kristián púšťal niečo totálne uletené. Správne, boli to Die Antword a odvtedy si na nich ulietavam aj ja (nielen pri umývaní dlážky). Ak bude na Pohode časostroj, chcela by som zažiť aspoň kúsok Cocorosie, Young Fathers, Of Montreal, Eagles of deathmetal a všetky tie veľké mená ako Björk, Manu Chao, FFS, lebo sú to veľké mená a tie treba vidieť už len tak, z povinnosti.

Nevynechám ani Monikino Kino, Ornamenty SĽUKu, Fallgrap, Zlokot, Korbenov, Barmanov a všetkých "-ov", lebo slovenskej produkcii sa v poslednej dobe veľmi darí. A teším sa na sprievodné programy, literárny stan, vítanie slnka so Sendreiovcami a na to, ako si konečne skočím z veže (lebo doteraz mi v tom na festivaloch vždy niekto ustráchaný zabránil!).


BOBA MARKOVIČ BALUCHOVÁ

Z koncertov v Európa stage by som návštevníkov a návštevníčky rada upozornila na vizuálne atraktívne vystúpenie Dakh Daughters (v piatok 16-17h). Sedem mladých dievčat na pätnástich hudobných nástrojoch predvedie riadnu dávku energickej hudby a ukrajinskej nálady. Hudba Charlotte O.C. je zasa kombináciou interkontinentálnych vplyvov. Pripomína mi novodobú Kate Bush, kríženú s Florence Welch. Publiku ponúkne (v piatok 18-19h) írsku muzikálnosť z otcovej strany a exotické prvky z maminej strany (s koreňmi v Indii a Mallawi). Najväčším lákadlom sobotného večera v Európa stage (18-19h) však bude francúzske duo Ibeyi. Dvojčatá majú talent po svojom otcovi – slávnom perkusionistovi z Buena Vista Social Club. Ich hru s hlasmi a harmóniami si za nič na svete nenechajte ujsť. Nestihla som ich vidieť naživo v marci v Bruseli, tak teraz na trenčianskom letisku to už musí vyjsť.

Z iných pódií vypichnem aspoň dve mega hviezdy, ktoré určite nevynechám - stálice BjörkEinstürzende Neubauten. Na tomto multižánrovom festivale ma okrem hudby zaujíma aj slovo, preto nevynechám ani Café Európa diskusie v Európa stage. Asi najviac sa teším na sobotňajšu diskusiu s názvom "Kam sa podel slušný kapitalizmus?", do ktorej Pišta Hríb pozval dve výrazné osobnosti - ekonómov Tomáša Sedláčka a Juraja Karpiša.


DENISA PÚCHYOVÁ

Moje top sú Eagles of deathmetal, čo je vedľajší projekt frontmana z Queens of the Stone Age. Potom of Montreal, veľká funky vec a som zvedavá na show die Antwoord. Hudson Mohawke spolu s Hybrid Minds zas budú poriadnou "vytrsávačkou" a nesmiem vynechať veľa kultúry a prednášok, ktoré sa mi kryjú so všetkým a ktoré zase určite nestihnem. :D 


KATKA DRAPÁLOVÁ

Fallgrapp
Moderná slovenská elektronika s prvkami ambientu, doplnená o živé sláky a iné nástroje, spievaná po slovensky, s originálnymi obraznými textami s popovými refrénmi. Sedím, svieti slnko, pijem pivo, prstami prechádzam si vlasy, pohoda.  

Midi Lidi
Jedna z kapiel, pri ktorej sa okrem príjemného pohupovania do rytmu musíte neustále usmievať, a ktorej „hlupučké“ slogano-refrény si pospevujete ešte veľmi, veľmi dlho po vystúpení.
P.S.: Dúfam, že spevák (ne)bude predvádzať „místo zpěvu příšerné buzerantské kreace“ (fejsbukoví fanúšikovia skupiny vedia J).

Vec + Škrupo
Vec je jeden z mála, ak nie jediný, zo slovenských raperov, ktorý ma baví. Neberie sa príliš vážne, jeho veci majú názor, nadhľad, vtip. To je to, čo chcem počúvať na letnom festivale.

Die Antwoord
Keď som ich prvýkrát počula a videla, nemohla som sa od nich odtrhnúť, rozmýšľajúc, či je to jeden obrovský prúser alebo absolútna genialita. A neviem sa rozhodnúť dodnes, a je to úplne jedno, lebo ich live šou bude totálny masaker. Takže povinne obliecť gangsta legíny, ostrihať ofinu „na Yolandi“, grillz na zuby a džamp madrfakr džamp madrfakr džamp.

Malalata
Ak budem po piatkovom programe ešte vládať, tak určite nevynechám  týchto dvoch týpkov a ich najviac energickú začmudenú balkánsku diskotéku s prvkami electro swingu, reggae a všetkého možného. Pretože ak vás má niekto o tretej ráno doraziť/prebrať, tak sú to určite títo blázniví DJs.

PPE
Pretože „puding je v pohode“, pretože konečne vydali nový album, pretože Tektonická platňa je skvelá, a pretože chcem Tektonickú platňu konečne počuť naživo. Ouououoooo už začínam kývať hlavooou.

Björk
Oháňať sa jej úspechmi a hitmi je zbytočné. Ak niekto premýšľa, či a prečo vidieť Björk, tak je to jednoduché – ona je zjav. Nie je to jednoduchá hudba, pri ktorej zaskáčete a zaspievate refrény, ale pri jej šou bude mraziť.


LUKÁŠ HORŇÁK

Teto rok si určite nechcem nechať ujsť tieto mená: Bez Ladu a Skladu, Manu Chao La Ventura, Eagles of Death Metal, Franz Ferdinand & Sparks, Lola Marsh, Chiki liki tu-a, Cocorosie, Supa a Le Payaco. V Café Európa ma zaujali prednášky Poďme poraziť korupciu, Mýty a fakty o kreatívnom priemysle a Ako vybudovať úspešnú firmu.