POHODA je POHODA

20130713_135133.jpg

A je to tu. Začalo nám leto, a prišlo obdobie letných festivalov. Pomaly sa chystá náš najlepší a najväčší festival. V termíne od deviateho do jedenásteho júla sa tento rok vidíme v Trenčíne. Tam sa koná už 19. ročník festivalu Bažant POHODA. Ak sa naň chystáte, máte sa načo tešiť. Ak váhate, neváhajte! Ak si hovoríte, „že tam ja nepatrím“, omyl je pravdou. Pohoda je pre všetkých. Ak si stále myslíte, že to nie je pre vás, veríme že vás presvedčíme o opaku, a stretneme sa všetci na letisku v Trenčíne. 


POHODA je LÁSKA

Áno, presne tak. Tento post mali v roku 2014 za sebou Walter Schnitzelsson, keď hrali ich This nights fever. A je to veľká pravda. Kto raz navštívi Pohodu, tak sa zamiluje. Zamiluje sa do všetkého. A hlavne do atmosféry. Práve o atmosfére sa hovorí najviac, a aj za hranicami Slovenska. Celý festival sa vzduchom vznáša niečo magické, krásne, neopakovateľné. V nedeľu ráno, keď sa víta slnko je vám i nám, všetkým, ľúto že tie tri dni, krásne tri dni končia. Zamávate na rozlúčku a čakáte kedy opäť zažijete tú atmosféru, tú krásu vzduchu, ten pocit umeleckej slobody, to keď vám v žilách koluje tá nádherná hudba. Jednoducho POHODA je LÁSKA. A je to láska na prvý pohľad.

POHODA je MÓDA

V Spojených štátoch majú Coachella festival, v Británii majú Glastonbury či v Dánsku festival Roskilde. Keď začne letná sezóna, tak zo všetkých spomenutých festivalov, plnia stránky módnych blogov a popredných módnych magazínov fotky z nich. Určite si pamätáte fotku Kate Moss z Glastonbury či outfit Florence Welch z minuločného Coachella festivalu. Festival už nie je len o tom „na rýchlo sa zbaliť a ísť“. Festival je už o festivalovej móde. A toto isté ponúka aj Bažant POHODA. Návštevníci festivalu si dajú na sebe záležať. Tri dni vidíte mnoho krásnych ľudí, ktorí sú ešte krajšie oblečení. Výstrelky z aktuálnych sezón, nadčasové kusy oblečenia, handmade tričká, doplnky či tašky. Rovnako i na Pohode si môžete módu zakúpiť v Kreatívnej zóne. Nenechajte svoj festivalový outfit len tak na náhodu, lebo POHODA je MÓDA. A možno budete nakoniec na nejakom fashion blogu či v časopise vyhlásení za festivalovú ikonu.

POHODA je HRDOSŤ

My, obyvatelia Slovenska, máme byť na čo hrdí. Máme krásne hory, zostali na našom území úchvatné hrady či zámky, máme svetoznámu ľudovú kultúru či športovcov, ktorí šíria naše kvality. Folklór, športovci i významné osobnosti sa festivalu účastnia. No my, obyvatelia Slovenska, by sme mali byť hrdí i na Bažant Pohodu. Ak sa pýtate prečo, tak jednoducho pre toto: Michal Kaščák a jeho tím vytvorili z malého podujatia svetovo známy festival. Okrem toho, že si festival vytvoril renomované meno, dokázal priniesť na Slovensko či do krajín Strednej Európy, umelcov svetového formátu (Moby, Fatboy Slim, Gossip, Atoms for Peace, Kasabian, Prodigy, Garbage, ... ). Treba byť hrdý na človeka, ktorý nemusel ale chcel. S tým chcením vytvoril niečo, načo sa každoročne teší niekoľko tisíc ľudí. Preto je POHODA HRDOSŤ.

POHODA je PRIATEĽSTVO

Na Bažant Pohodu chodia návštevníci vždy ako keby v„partiách“ alebo vo dvojiciach. Okrem toho, že sa priateľstvo utuží, tak sa ľudia medzi sebou i zoznámia. Každý rok sa na festivale vzniknú nové a nové priateľstvá, ktoré neskončia len pri spoločnej fotke alebo žiadosťou o priateľstvo na sociálnych sieťach. Priateľstvo prežije a stretnú sa opäť o rok, stanujú na rovnakom mieste, či už sú zo severu, z juhu či mimo Slovenska. Tešia sa na seba, nato ako si zaspomínajú na predošlí ročník a užijú si ten tohtoročný. POHODA je jednoducho PRIATEĽSTVO.

POHODA je HUDBA

Spája nás hudba, ako sa spieva v jednej piesni. Každý z nás počúva iný žáner, iný štýl, inú kapelu, ale Bažant POHODA nás spája s rovnakým, dobrým, vkusom. Tento rok sme sa dočkali Björk, vôbec prvý krát u nás. Ďalej sa môžeme tešiť na šialencov Die Antwoord. Určite opäť poteší Lola Marsh, i Coco Rosie, Kate Tempest, Young Fathers či Franz Ferdinand so Sparks. Keďže je POHODA náš festival, určite sa treba tešiť aj na výber toho najlepšie z rodnej hrudy. Aká by to bola POHODA bez koncertu Pary? Samozrejme potešia i Billy Barman, Monikino kino, Fallgrapp či ikona Bez Ladu a Skladu, či český Midi Lidi. A ak Vás nikto z line up-u neoslovil, čomu neverím, nájdete si na festivale určite niečo iné. Divadlo, kino, dobrá káva či len tri dni plnej pohody. Tak ako je vždy v reklamnom spote uvedené „Poďte si užiť celý svet plný POHODY ...“. Presne tak to je vždy raz v roku v Trenčíne. Zrazu je hlavné mesto sveta na Slovensku a je v pohode.

Takže my z Inspire magazínu na Pohode tento rok určite budeme. Veríme, že stretneme aj Vás. Ak tam budete, tak nám dajte vedieť, a môžeme ísť na kávu či na nejaký koncert spolu! POHODA je jednoducho POHODA. 

Foto: Michal Remenár