Posledná tohtoročná PechaKucha Night Bratislava

29. vydanie PechaKucha Night Bratislava, ktoré bude v znamení Visegrad Edition, sa bude konať v stredu 19. 11. 2014 o 20.20 hod. v a4-nultý priestor. Vo formáte 20x20 sa predstaví 13 autorov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Medzi inšpiratívnymi ľuďmi nebudú chýbať architekti, dizajnéri, umelci a kreatívni ľudia z ďalších oblastí. 


HOSTIA:

Tomáš Amtmann/ idealarch (idealarch.sk)

Zofia Maria Cielątkowska - PL (contemporarylynx.co.uk/archives/2585)

Tomáš Eisner / East Side Architecture (eastside.sk)

Csilla Klenyánszki - HU (klenyanszki.com)

Martin Kochan (martinkochan.com)

Daniela Krajčová (krajcovadaniela.com)

LAVMI - CZ (lavmi.cz)

Éva Mayer (HU)

Oto Pisoň (https://www.facebook.com/CALEHno/info)

Posedlí - CZ (posedli.cz)

Mária Švarbová / Aria Baró photography (ariabaro.com)

Uhlík architekti - CZ (uhlikarchitekti.cz)

Zolo Kis / Mr. Wood (www.mrwoodshop.com)

Tomáš Amtmann po zahraničných pracovných skúsenostiach v Prahe a Amsterdame založil v roku 2011 idealarch. Štúdio sa programovo zaoberá projektami konfekčnej veľkosti S, ako sú rodinné domy, interiéry bytov či iných priestorov a tvorbou vizualizácií.

Filozofka, kritička výtvarného umenia a publicistka Zofia Maria Cielątkowska bude prezentovať tvorbu poľskej výtvarníčky Doroty Buczkowskej, ktorej najdôležitejším motívom jej skoršej tvorby sú procesy cirkulácie v biologických štruktúrach.  Charakteristickou črtou je taktiež autorkine balansovanie na hranici medzi protikladmi – krása a odpor, jemnosť a brutalita či potešenie a bolesť.

Autor grafickej koncepcie Tomáš Eisner predstaví knihu, ktorá mapuje kondíciu architektúry východného Slovenska, realizovanej prevažne v prvej dekáde nového milénia.

Maďarská umelkyňa Csilla Klenyánszki sa snaží k veciam pristupovať s úprimnosťou dieťaťa – bez predsudkov s otvorenými očami. Svoju pozornosť zameriava predovšetkým na každodenné objekty – ich skryté možnosti formy a funkcie.

Martin Kochan je sochár, aktivista, performer, fotograf, športovec a fanúšik zdravej výživy. V začiatkoch tvorby sa venoval angažovanému umeniu vo verejnom priestore. Dôležitým rozmerom Kochanových prác je humor a banalita, ktoré svojsky spája a kóduje do nových kontextov.

Daniela Krajčová sa vo svojej tvorbe zaoberá výtvarnými projektmi so sociálnym presahom. Využíva pritom experimentálne dokumentárne stratégie, animáciu, kresbu a inštaláciu. Pracuje s aktívnou participáciou, výskumom, orálnou históriou, pričom vytvára obraz komplikovanej histórie či súčasnosti nášho prostredia.

Česká značka dizajnových tapiet a doplnkov LAVMI predstaví svoju tvorbu, kde dominujú čisté a jednoduché vzory s citom pre farebnosť a krásu.

Éva Mayer na Slovensku zaujala výstavou v šamorínskej synagóge – At Home Gallery, kde inštalovala svoje reflexné obrazy adjustované ako dopravné značky.

Oto Pisoň sa stal riaditeľom neziskovej organizácie CALEH, ktorá sa venuje dokumentácii a uchovávaniu duchovných a kultúrnych hodnôt, ktoré po sebe zanechal banskobystrický rodák L. E. Hudec. Jeho život je spojený s obdivuhodným príbehom, ktorý plne reflektuje turbolentné dejiny prvej polovice 20. storočia a predstavuje obdobie, keď sa Hudec stal jedným z najvýznamnejších architektov v Šanghaji.

Nezávislá umelecká skupina Posedlí vznikla v plzenskom bare Anděl, aby rozvírila pokľudné vody českého dizajnu. Jej členovia sa už päť rokov systematicky venujú popularizácii posedov. Posed sa pre nich stal symbolom nadhľadu, spojenia mesta a prírody, dizajnu a ľudskej tvorivosti.

Slovenská fotografka Mária Švarbová delí svoju tvorbu do dvoch navzájom kontrastných konceptov. Prvý koncept charakterizujú fotografie s emóciami ľudí a v druhom koncepte tieto emócie absentujú. Jej diela momentálne visia v parížskej galérii Sakura, ktorá ju zastupuje vo Francúzsku a od konca roka 2014 bude aj v ďalších osemdesiatich galériách po celom svete.

V súčasnosti pracuje české zoskupenie Uhlík architekti v tíme troch architektov. Architektúru vymýšľajú, propagujú a obhajujú. O jej užitočnosti neustále presviedčajú svoje okolie, a keď už nie je nikoho, kto by ju postavil, pustia sa do stavby sami.

Produktový a grafický dizajnér Zolo Kis, pôsobiaci pod značkou Mr.Wood,  pracuje s drevom, špecializuje sa na výrobu doplnkov inšpirovaných typografiou. Pri tvorbe ho fascinuje prepojenie moderných technológií s tradičným ručným opracovaním. Bol spoluzakladateľom kreatívne štúdio Milk, medzinárodnej konferencie By Design! inšpiratívneho Design Walks.