Chystáš sa na Urban Market? Zažiješ na ňom aj poslednú Urban Art Session!

Posledný diel Urban Art Session sa uskutoční počas Urban Market 2015 (Winter Edition). Hlavnou témou budú subkultúry mestskej mládeže. Premietania filmov s témou subkultúr a jedinečná prednášku Juraja Malíčka o širších civilizačných kontextoch súčasných mestských subkultúr, to ťa čaká, ak cez víkend zabehneš do Pisztoryho paláca.


"Dnes len veľmi problematicky môžeme o subkultúrach uvažovať ako o kontrakultúrach - teda o takých subkultúrach, ktoré majú ambíciu byť politickou, ideologickou, svetonázorovou, estetickou, umeleckou alternatívou dominantnej kultúry, ba dokonca, samé majú ambíciu dominantnú kultúru ohroziť, respektíve, v ideálnom prípade nahradiť. Bez zmien zostáva to vôbec najdôležitejšie, prečo subkultúry skutočne existujú. Vždy budú existovať jedinci, ktorým prirodzenosť velí nezapadnúť. Jedinci, ktorí jednoducho cítia, že kdesi v Matrixe je chyba, jedinci, ktorých majoritná kultúra neuspokojuje, ale naopak, provokuje. Kvôli nim, z nich, pre nich existujú subkultúry. Že v konečnom dôsledku poľudšťujú i majoritnú kultúru, je tou najlepšou pointou, akú si môžeme priať." - Juraj Malíček

Počas soboty budeš môcť vidieť slovenský dokument Propeler - subkultúry mládeže - režiséra Paľa Korca z roku 2002 mapujúci mladé subkultúry v Bratislave. Celovečerný hraný film mladého poľského režiséra Jacek Borcucha s názvom Všetko, čo milujem nás prenesie do búrlivého obdobia 80. rokov v Poľsku, kedy sú boje progresívnej mládeže s konzervatívnym komunistickým režimom v plnom prúde. Ďalším slovenským titulom bude Monuments - dokument slovenského skatera Petra Mercella, ktorý podáva nefalšovaný pohľad ako vyzerá skutočná skate tour očami jazdcov. Večer ukončí prvý celovečerný dokument nemeckého režiséra Martina Persiela - Toto nie je Kalifornia. Film je dynamickou a sviežou hymnou protispoločenskej revolty mladých a takmer zakázaného športu – skateovania, v komunistickej NDR.

Propeler - subkultúry mládeže

Propeler - subkultúry mládeže

Spock Hipsterom - prednáška Juraja Malíčka o širších civilizačných kontextoch súčastných mestských subkultúr (ilustračná foto)

Spock Hipsterom - prednáška Juraja Malíčka o širších civilizačných kontextoch súčastných mestských subkultúr (ilustračná foto)

Monuments - movie

Monuments - movie

Toto nie je Kalifornia - dokument

Toto nie je Kalifornia - dokument

Miesto: Kino Film Europe, Štefánikova 25, Bratislava – Pisztoryho palác

Dátum: 12.12. 2015 / 14:00 - 20:00

Viac informácií a kompletný program nájdeš na facebookovom evente