NIE JE NÁM TO JEDNO!

Prechádzka:
Umením o fašizme minulosti a rasizme prítomnosti
 

Od dnešného dňa - 7. marca do 14. marca 2016 sa v bratislavských uliciach uskutoční séria umeleckých intervencií s názvom Prechádzka: umením o fašizme minulosti a rasizme
prítomnosti. Podporme spoločne dobrú vec pokojne, bez boja, s umením.


Prechádzka je séria aktivistických a umeleckých inštalácií, performance, workshopov i online aktivít. Témou je Slovenský štát, neonacizmus a anti/rasizmus s presahom na súčasnú vlnu nenávisti voči utečencom. Cieľom Prechádzky je ukázať verejnosti túto tému inak, spojiť ju s historickými faktami, umením, ale i humorom.
Verejnosti sa predstavia umelci ako Michal Habaj, Boris Ondreička a Michal Rehúš, ktorí budú čítať svoje texty proti fašizmu, Daniela Krajčová s maľbou naživo, Oto Hudec, Šymon Kliman, Tomáš Rafa a ďalší.

„Do Prechádzky sme sa pustili s neodbytným pocitom, že namiesto postupného vyrovnávania sa s minulosťou na ňu naopak zabúdame, čo môže podporiť úspech najrôznejších extrémistov. Sobotné voľby našu obavu ešte viac posilnili,“ hovorí Mirka Grófová. "O to viac si myslíme, že treba nielen hovoriť, čo znamenal fašistický režim v minulosti, ale aj ako sa z neho môžeme poučiť dnes,“ dopĺňa ju Michaela Kučová. Obe stoja za vznikom iniciatívy.

Jednotne koordinované aktivity vytvoria spolu umeleckú prechádzku Bratislavou určenú jednak náhodným okoloidúcim, ale tiež záujemcom, ktorí dané miesta navštívia cielene na základe programu zverejnenom na webe iniciatívy a vo Facebook-ovom evente. Názov
Prechádzka okrem toho slúži ako protipól nacistických pochodov, ktoré Slovenskom z času na čas prehrmia.


„Našu spoločnosť treba kultivovať. Umenie a vzdelanie sú najlepšími kultivačnými nástrojmi. S čerstvými výsledkami volieb je to ešte o to akútnejšie. Práve preto sme sa zapojili s architektonickou prechádzkou Bratislavou do tejto iniciatívy,“ hovorí Zuzana Duchová, ktorá pripravuje sobotnú aktivitu.


Nevyvolávajme teda ducha dôb minulých, prejdime sa radšej pokojne mestom a užívajme si slobodu a demokraciu dneška pretavenú do umenia a tolerancie.


Program Prechádzky:

Pondelok 7.3.2016 o 20:30
Michal Habaj, Boris Ondreička, Michal Rehúš čítajú svoje texty proti fašizmu v Next Apache, Panenská 28, Bratislava

Utorok 8.3.2016 o 15:00
Daniela Krajčová: Iný kraj, iný mrav
maľba naživo v tržnici na Trnavskom mýte, Bratislava

Streda 9.3.2016 o 15:00
Oto Hudec: Bratislava mesto mieru
umelecká performance na Námestí SNP, Bratislava

Štvrtok 10.3.2016
Online video prekvapenie :)

Piatok 11.3.2016
Šymon Kliman - Flagelanti
verejná výstava fotografií v bratislavských uliciach

Sobota 12.3.2016 o 10:00
Salónik & Martin Zaiček: Architektonická prechádzka
komentovaná prechádzka Bratislavou okolo roku 1940 s architektom Martinom Zaičekom. Začíname pred budovou prezidentského salónika na Hlavnej stanici, Bratislava

Nedeľa 13.3.2016
Tomáš Rafa
fotoinštalácia na Baštovej 5, Bratislava

Pondelok 14.3.2016 od 17:00
Stredoeurópske fórum o fašizme
panelové diskusie a premietanie filmu Saulov syn v KC Dunaj, Nedbalova 3, Bratislava

Viac info nájdete na www.prejdimesa.sk či facebookovom evente.

Pozn. red.: Prechádzka je projektom Nadácie otvorenej spoločnosti v spolupráci s Frontline Club Slovakia.